Jakie prawa ma pracownik w Niemczech, gdy zachoruje mu dziecko?

    Choroba dziecka to dla osoby zatrudnionej duże wyzwanie, zwłaszcza, jeśli choroba się przedłuża – jedno z rodziców musi zostać w domu, aby zajmować się chorym maluchem. Jeśli tylko jedno z rodziców pracuje albo można skorzystać z pomocy babci lub dziadka – wtedy nie ma problemu. Gorzej, gdy obydwoje rodzice pracują albo sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko. Jakie prawa ma pracownik w Niemczech, gdy zachoruje mu dziecko?

    Pracownik w Niemczech ma kilka opcji na wypadek choroby dziecka:

    Dni wolne na dziecko, tzw. Freistellung – nowe zasady w 2024 roku!

    Jeśli zachoruje dziecko, którego obydwoje rodzice są czynni zawodowo, wtedy każdemu z rodziców przysługują dni wolne (zgodnie z § 45 ustęp 3 Kodeksu Społecznego – SGB V). Warunkiem jest, że istnieje zaświadczenie od lekarza, dziecko nie ukończyło jeszcze 12. roku życia i nie ma żadnej innej osoby, która mogłaby się nim zająć.

    W roku 2024 każdemu rodzicowi przysługuje maksymalnie 15 dni na dziecko na rok. Rodzic samotnie wychowujący dziecko ma w roku 2024 do dyspozycji 30 dni. Łączna liczba dni uprawniających do dni wolnych dla wszystkich dzieci łącznie wzrasta z 25 do 35 dni roboczych rocznie oraz z 50 do 70 dni roboczych dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

    Wniosek o urlop

    Pracownik może wykorzystać swój urlop i w ten sposób opiekować się chorym dzieckiem.

    Zaangażowanie pogotowia dyżurnego zajmującego się opieką nad dziećmi

    W wielu miastach w Niemczech istnieje możliwość zaangażowania pogotowia dyżurnego, zajmującego się opieką nad dziećmi (tzw. „Notdienst”). Są to zazwyczaj usługi krótkoterminowe. Koszty powstałe na skutek korzystania z takich usług, można odliczyć od podatku. Ponadto czasami pracodawca obejmuje część tych kosztów – jest to w jego interesie, ponieważ zależy mu na obecności pracownika.

    Zwolnienie lekarskie na siebie?

    W żadnym wypadku pracownik nie powinien brać zwolnienia na siebie, żeby opiekować się chorym dzieckiem – oznaczałoby to naruszenie warunków umowy, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do jej rozwiązania.

    Czy zwolnienie z pracy z powodu choroby dziecka jest w Niemczech płatne?

    Podczas zwolnienia pracownik otrzyma wynagrodzenie w następujących przypadkach:

    • Zasiłek chorobowy

    Pracownicy, którzy nieodpłatnie zwalniają się z pracy i mają ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, mogą zgodnie z  § 45 ustęp 1 Kodeksu Społecznego – SGB V, zażądać zasiłku chorobowego. Spełnione muszą być wtedy następujące warunki: istnieje zaświadczenie od lekarza, że ktoś musi się opiekować chorym dzieckiem i nikt inny poza rodzicem nie może tego zrobić, a dziecko nie ukończyło jeszcze 12. roku życia. Zasiłek chorobowy wypłaca kasa chorych i wynosi on 70% wynagrodzenia brutto ale maksymalnie 90% wynagrodzenia netto. Jeśli obydwoje rodzice lub rodzic i dziecko są ubezpieczeni prywatnie, wtedy nie mają prawa do zasiłku chorobowego.

    • Płatne zwolnienie

    Prawo do wynagrodzenia za okres zwolnienia również wynika z § 616 Kodeksu Cywilnego – BGB. Zgodnie z prawem, wynagrodzenia można zażądać, jeśli pracownik tymczasowo i nie z własnej winy nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych. Taka sytuacja ma właśnie miejsce, jeśli zachoruje dziecko. Należy zwrócić uwagę, że w tym wypadku nie ma zastosowania granica wieku, o której wcześniej wspominaliśmy (12 lat). W związku z § 616 Kodeksu Cywilnego – BGB, prawo do płatnego zwolnienia będzie przysługiwało nawet rodzicowi dziecka, które jest już pełnoletnie i mieszka z nim w jednym gospodarstwie domowym. Takie przejściowe problemy w wykonywaniu obowiązków to wg. Federalnego Sądu Pracy czas nie dłuższy niż 5 dni. Tylko przez taki okres pracownik może przebywać na płatnym zwolnieniu, zgodnie z § 616 Kodeksu Cywilnego – BGB. Ten przepis nie jest dla pracodawcy wiążący i może zostać zastąpiony zapisami regulaminowymi zakładu pracy.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x