Jak zostać kosmetyczką w Niemczech – wymagania, zarobki, uznanie kwalifikacji

    Zawody związane z szeroko pojętą branżą kosmetyczno-usługową należą do jednych z najbardziej popularnych w Niemczech. Takie zawody jak kosmetyczka, charakteryzator, wizażysta, manikiurzystka, pedikiurzystka, fryzjer, drogistka, doradca o specjalności wellness czy masażysta może nie należą do najlepiej płatnych zawodów (w porównaniu do możliwości zarobkowych w branży IT lub techniczno-inżynierskiej), ale dla osób przedsiębiorczych i nie bojących się wyzwań mogą one stanowić doskonałą możliwość do rozwoju zawodowego, otworzenia własnej firmy i tym samym zrobienia kariery. Zawody te należą wprawdzie do domeny kobiet, aczkolwiek coraz więcej mężczyzn decyduje się na podjęcie kształcenia w tej branży.

    Do zawodów związanych z branżą kosmetyczno-usługową należą (w nawiasach tłumaczenie zawodu lub jego polski odpowiednik):

    • Kosmetikerin (kosmetyczka),
    • Maskenbilder/in (charakteryzator),
    • Kosmetolog (kosmetolog),
    • Pediküre i (medizinische) Fußpflege/Podologie (pedikiurzysta/ka kosmetyczna i medyczna/podologia),
    • Friseur/in (fryzjer i fryzjerka),
    • Drogistin (drogistka),
    • Wellnessberater/in (doradca o specjalności wellnes),
    • Fachkraft Beauty und Wellnes (specjalista Beauty i Wellness),
    • Masseur/Masseuse (masażysta),
    • Technologe/Ingenieur der Kosmetika und Waschmittel (technolog/inżynier kosmetyki i środków piorących)

    Dodatkowe kursy doskonalenia zawodowego:

    • Visagist/in (wizażysta), Make Up Artist
    • Maniküre i Nageldesign (manikiurzysta/ka i Nail Artist),
    • Farb-, Typ- und Stilberatung (doradztwo w zakresie stylizacji i budowania własnego stylu).

    Jak zostać kosmetyczką w Niemczech?

    Specjaliści w tej dziedzinie pracują głównie w gabinetach kosmetycznych (kosmetische Praxis) i odnowy biologicznej, placówkach spa i wellness, w drogeriach i w perfumeriach, w hotelach, sanatoriach i ośrodkach wypoczynkowych oraz w gabinetach lekarzy-dermatologów oraz lekarzy specjalizujących się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej.

    Kształcenie w zawodzie kosmetyczki w Niemczech odbywa się w trybie szkolnym lub w ramach zawodowego kształcenia dualnego i trwa trzy lata. Placówki kształcące same wyznaczają kryteria przyjęcia do szkoły. W niektórych szkołach kształcenie w tym zawodzie może być podjęte po zdobyciu świadectwa ukończenia szkoły głównej (Hauptschulabschluss), w innych natomiast może być wymagane ukończenie szkoły realnej (Realschule) i przedłożenie świadectwa Mittlere Reife uzyskiwanego po ukończeniu dziesiątej klasy. Niektóre ze szkół wymagają matury zawodowej (Fachabitur) lub ogólnokształcącej (allgemeinbildendes Abitur).

    W trakcie kształcenia jako kosmetyczka w Niemczech konieczne jest zdanie dwóch egzaminów zawodowych (Zwischenprüfung na koniec drugiego roku i Abschlussprüfung na koniec trzeciego roku). Program kształcenia obejmuje między innymi następujące przedmioty zawodowe: wiedza o zawodzie, prawo pracy i prawo taryfowe, struktura i organizacja miejsca pracy, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia, ochrona środowiska, obsługa aparatów i instrumentów kosmetycznych, sprzedaż produktów i usług oraz gospodarka materiałowa, prowadzenie rozmów z klientami i opieka nad nimi, ocena stanu skóry i metody jej oczyszczania, kosmetyka pielęgnacyjna, kosmetyka dekoratywna, masaż kosmetyczny, poradnictwo żywieniowe i promocja zdrowia. Z przedmiotów ogólnokształcących obowiązkowe są język niemiecki, angielski, nauki o społeczeństwie, wychowanie fizyczne, religia lub etyka.

    Czy zawód kosmetyczki zdobyty w Polsce jest uznawany w Niemczech?

    Osoby, które zdobyły zawód kosmetyczki w Polsce, mogą bez przeszkód wykonywać go w Niemczech. Zawód kosmetyczki jest mianowicie w pełni uznawany w tym kraju, co oznacza, że kwalifikacje zawodowe zdobyte w Polsce są równoważne kwalifikacjom niemieckim i wystarczają zarówno do znalezienia zatrudnienia w tym zawodzie, jak i na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

    W tym kontekście bardzo często pojawia się wyrażenie „staatlich geprüft oder staatlich anerkannt“ (posiadający dyplom państwowy lub uznany oficjalnie przez państwo). Oznacza, że egzamin końcowy w danym zawodzie został złożony przed niemiecką Komisją Egzaminacyjną Izby Przemysłowo-Handlowej (die Prüfungskommission der Industrie- und Handleskammer) lub przed niemiecką Komisją Egzaminacyjną Cechu Rzemieślniczego (die Prüfungskommission der Handwerkerinnung). Dla osób, które zdobyły wykształcenie w innym kraju niż Niemcy, oznacza to, że mogą one wprawdzie pracować w zawodzie kosmetyczki, lecz nie wolno im używać tego dodatkowego określenia „staatlich geprüft oder staatlich anerkannt“.

    Studia kosmetologii w Niemczech

    W Niemczech można także podjąć studia na kierunku kosmetologii (Kosmetologie) lub nauki kosmetyczne (Kosmetikwissenschaft) zwieńczone tytułem Bachelor of Science lub Master of Science. W takim wypadku należy uważać, gdyś wiele szkół zawodowych oferuje kursy w zakresie kosmetologii, które nie mają nic wspólnego z kosmetologią lub naukami o kosmetyce jako kierunkiem studiów, lecz są jedynie dodatkowymi kursami zawodowymi.

    Wynagrodzenie kosmetyczek jest bardzo zróżnicowane. Uczennice zawodu otrzymują w pierwszym roku od 550 do 730, w drugim roku 690 do 820, a w trzecim roku od 710 do 950 euro brutto miesięcznie. Początkująca kosmetyczka może liczyć na wynagrodzenie od 1500 euro brutto miesięcznie, a wynagrodzenie doświadczonej kosmetyczki w ośrodkach wypoczynkowych może wynieść od 2000 do nawet 3000 euro brutto miesięcznie. Zarobki kosmetyczek mających własną działalność gospodarczą są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju oferowanych usług.

    Jak zostać wizażystką w Niemczech?

    Osoby uzdolnione artystycznie mają możliwość rozwijania swojego talentu na kursach doskonalenia zawodowego wizażu. Kształcenie jako wizażystka w Niemczech odbywa się w prywatnych szkołach i instytutach kosmetycznych i jest płatne. Kursy takie mogą trwać od dwóch do sześciu miesięcy w pełnym lub w niepełnym wymiarze godzin (Vollzeit lub Teilzeit) i kosztować od 1500 do 6000 euro w zależności od szkoły i landu.

    Niektóre szkoły oferują także roczne kursy doskonalenia zawodowego jako Professional Make Up Artist & Hairstylist trwające od sześciu do dwunastu miesięcy. Kursy te odbywają się zarówno w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze godzin, a ich średnia cena wynosi od 8000 do 16.000 euro.

    Jaka jest różnica między wizażystką a Make Up Artist?

    Różnica między wykształceniem i możliwościami zatrudnienia wizażysty i Make Up Artist w Niemczech jest znaczna. Wizażyści zajmują się przede wszystkim makijażem ślubnym klientów prywatnych, pracują w gabinetach kosmetycznych, w drogeriach lub w perfumeriach. Make Up Artists są zatrunieni przy sesjach zdjęciowych, na pokazach mody, w branży fotograficznej, filmowej lub telewizyjnej, w redakcjach gazet, agencjach reklamowych lub w innych obszarach komercyjno-redakcyjnych. W odróżnieniu od wizażystów praca ich jest bardziej kreatywna i muszą oni pracować niezwykle starannie i nienagannie stylistycznie, w związku z czym ich kształcenie jest bardziej intensywne i wymagające.

    Jak zostać charakteryzatorką w Niemczech?

    Zawód charakteryzatora (Maskenbildner/in), podobnie jak zawód kosmetyczki, należy do grupy oficjalnych zawodów w Niemczech i obejmuje trzyletnie, klasyczne wykształcenie zawodowe. Przed rozpoczęciem właściwego kształcenia niektórzy z przyszłych charakteryzatorów decydują się dodatkowo na zdobycie zawodu fryzjera. Różnice między zawodem charakteryzatora a Make Up Artist są w Niemczech wyraźne i jednoznacznie zdefiniowane, aczkolwiek w kontekście międzynarodowym używane jest zazwyczaj pojęcie Make Up Artist.

    Według niemieckiej definicji charakteryzator zajmuje się makijażem silnie zmieniającym rysy twarzy lub wygląd zewnętrzny osób, sporządzaniem masek, sztucznych części twarzy i ciała, sporządzaniem peruk i owłosienia (na przykład broda, wąsy). Charakteryzatorzy pracują głównie w teatrach, na planach filmowych lub w studiach telewizyjnych.

    Drogist/ka (Drogist/in) – zawód i jego perspektywy

    Zawód drogisty lub drogistki nie jest zawodem znanym w Polsce. W Niemczech z kolei jest to oficjalnie uznany zawód w branży handlu i usług kosmetycznych. Kształcenie w nim odbywa się w trybie dualnym i trwa trzy lata. Drogiści zajmują się sprzedażą suplementów, kosmetyków, produktów do pielęgnacji ciała, artykułów żywnościowych, środków czystości i higieny. Do ich zadań należy także doradztwo konsumenckie, prezentacja produktów i zarządzanie asortymentem towarów.

    Drogiści pracują w handlu detalicznym, w perfumeriach (Douglas, Sephora), drogeriach (Rossmann, dm) i działach drogeryjnych domów towarowych (Kaufhof, Karstadt) oraz w butikach kosmetycznych (Kiehls, Barbor), w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Dodatkowe możliwości otwierają się w handlu hurtowym produktami kosmetycznymi, pielęgnacyjnymi oraz farmaceutycznymi oraz jak przedstawiciele handlowi.

    Zarobki w tym zawodzie dla początkujących drogistów zaczynają się od 2100 euro brutto miesięcznie i rosną w miarę zdobywanego doświadczenia zawodowego.

    Jak zdobyć w Niemczech dodatkowe kwalifikacje w dziedzinach manicure, pedicure i medycznej pielęgnacji stóp (podologia)

    Wykonywanie manicure to podstawowa część wykształcenia zawodowego każdej kosmetyczki. Umiejętności te mogą być zdobywane także w trakcie płatnych, prywatnych kursów doskonalenia zawodowego. W zakresie pielęgnacji rąk istnieje dodatkowo możliwość zdobycia kwalifikacji jako Nail Artist, czyli Nageldesinger/in. Kształcenie to trwa od 2 tygodni do 3 miesięcy, zarobki po ukończeniu kursu mogą wynieść od 1400 do 2800 euro brutto na miesiąc. Dla osób przedsiębiorczych istnieje oczywiście możliwość otworzenia własnego studia zajmującego się manicure artystycznym.

    Pedicure, czyli kosmetyczna pielęgnacja stóp, to także część wykształcenia zawodowego kosmetyczek. Pedikiurzystki zajmują się obcinaniem paznokci i usuwaniem zrogowaciałego naskórka i odcisków na stopach.

    Czym się rózni pedicure od medycznej pielęgnacji stóp?

    W tym kontekście należy rozróżnić kosmetyczne pedicure od medycznej pielęgnacji stóp, czyli podologii. Podologia (Podologie/medizinische Fußpflege) jest zawodem, w którym obowiązuje dwuletnie, ujednolicone kształcenie zawodowe kończące się egzaminem państwowym. Zawód należy do grupy zawodów reglamentowanych. Oznacza to, że według Ustawy o Zawodzie Podologa (Gesetz über den Beruf der Podologin und des Podologen, Podologengesetz – PodG) prawo do jego stałego wykonywania i do używania tytułu zawodowego „Podolog” mają jedynie osoby, które uzyskały na to oficjalne zezwolenie państwowe (staatliche Erlaubnis). Aby zdobyć prawo do jego stałego wykonywania na terenie Niemiec należy zwrócić się do odpowiedniego, zależnego od landu/okręgu administracyjnego urzędu celem uznania jego równoważności (Gleichwertigkeitsprüfung) i ewentualnego uzupełnienia różnic programowych.

    Po uznaniu zawodu istnieje możliwość otworzenia własnego gabinetu podologicznego (Praxis für medizinische Fußplege) oraz świadczenia usług pielęgnacji medycznej stóp oraz refundowanych przez kasy chorych usług pielęgnacji stóp dla osób chorych na cukrzycę.

    Ile zarabia medyczna kosmetyczka stóp w Niemczech?

    Zarobki w tej branży kształtują się od 1400 euro dla początkujących podologów i mogą wynieść do 2500 euro brutto miesięcznie dla osób z ponad pięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Dochody osób prowadzących własną działalność gospodarczą można jedynie oszacować.

    Ile kosztuje zabieg pielęgnacji stóp w Niemczech?

    Warto wiedzieć, że cena zabiegu pielęgnacji stóp waha się od około 25 euro do 70 euro w zależności od rodzaju zabiegu. Na tej podstawie można oszacować ewentualne zarobki. Należy jednak pamiętać o wydatkach związanych z działalnością oraz podatkach.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Majka

    W ogóle teraz tracą na znaczeniu takie twardo wyuczone zawody, dlatego studiowanie 5 lat kierunku, który nie daje żadnej gwarancji to zupełna strata czasu. Ja sama odbyłam szkolenia na kierunku technika kosmetologa w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i sądzę, że to był bardzo dobry wybór, naprawdę.

    Ania

    Warto pomyśleć, czy otwierać gabinet w Szczecinie, czy lepiej dojechać i zarabiać w Niemczech? Na początku drogi w zawodzie to okropny dylemat.

    kosmetyczka

    jedż do Niemec. większa kasa

    Justyna

    Jak zapisać się na taki kurs ? Gdzie odbywają się zajęcia ? Pozdrawiam

    Monika

    Witam jestem kosmetyczka.Przez 25 lat mialam swój Salon w Polsce.Od 5 lat mieszkam w Niemczech. Ale nie pracowalam w swoim zawodzie ponieważ nie umiałam jezyka.Teraz myślę zeby otworzyc mala gewerbe.Nie wiem tylko czy moje świadectwo ukończenia szkoły kosmetycznej będzie tu uznane.Moze ktos byl w takiej sytuacji i wie jak to wyglada?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x