Jak zostać fryzjerką/fryzjerem w Niemczech – wymogi, perspektywy zawodowe, zarobki

    Zawód fryzjera (lub fryzjerki) to jeden z najpopularniejszych zawodów w Niemczech. Jest on zdobywany w trybie dualnym, co oznacza, że praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładzie lub w salonie fryzjerskim, a część teoretyczna w szkole. Kształcenie trwa przeciętnie trzy lata. Zawód fryzjera nie jest reglamentowany w Niemczech, co oznacza, że kwalifikacje zdobyte w Polsce i prawo do wykonywania zawodu są uznawane automatycznie w Niemczech.

    Kształcenie w zawodzie fryzjerki/fryzjera w Niemczech

    Kształcenie w tym zawodzie wymaga jedynie świadectwa ukończenia szkoły głównej (Hauptschulabschluss) oraz podpisania umowy o kształceniu zawodowym (Ausbildungsvertrag) z zakładem lub salonem fryzjerskim. Do przedmiotów ogólnokształcących nauczanych w szkole należą język niemiecki, religia lub etyka, nauka o społeczeństwie i wychowanie fizyczne. Przedmioty zawodowe to między innymi organizacja i zarządzanie miejscem pracy i klientami, higiena miejsca pracy, pielęgnacja i układanie włosów, strzyżenie, formowanie fryzur, zmiana koloru i techniki farbowania. W drugim roku dochodzą dodatkowe przedmioty związane z kosmetyką oraz pielęgnacją rąk i paznokci. W trzecim roku dochodzą kompleksowe usługi fryzjerskie, fryzury ślubne, okolicznościowe, upięcia i fryzury dekoracyjne (na przykład styling fryzjerski na pokazy mody).

    Zawód fryzjera wymaga wysokich zdolności manualnych oraz koordynacji ruchowej. Ponieważ fryzjer używa nożyczek i innych ostrych narzędzi do strzyżenia włosów i golenia, konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny, dezynfekcja rąk i narzędzi pracy oraz zachowanie czystości i porządku stanowiska pracy.

    Podczas strzyżenia i układania włosów szczególnie obciążone są ręce, nadgarstki, ramiona i plecy fryzjera. Zawód jest wykonywany w pozycji siedząco-stojącej, dlatego ważna jest odpowiednia pozycja ciała oraz zachowanie przerw w pracy. Kontakt z farbami i chemikaliami fryzjerskim może powodować uczulenie skóry i alergie.

    Ile kosztuje fryzjer w Niemczech?

    Ceny usług fryzjerskich są w Niemczech dość wysokie. Strzyżenie męskie na sucho kosztuje ok 12-15 euro, na mokro do 20 euro. Ceny usług fryzjerskich damskich liczone są w zależności od długości włosów. Przykładowa, orientacyjna cena za usługę „mycie, strzyżenie, układanie” (Waschen, schneiden, fönen) wynosi od 29 do 45 euro,  nałożenie farby na całe włosy to 35 do 80 euro, farbowanie odrostów to 26 do 56 euro, pasemka na folii to 1,5 do 2,5 euro za pasmo, a balejaż (Balayage) kosztuje od 70 do 300 euro.

    Perspektywy zawodowe w zawodzie fryzjerki/fryzjera w Niemczech

    Perspektywy zawodowe są bardzo dobre, aczkolwiek zarobki w tym zawodzie nie należą do najlepszych. Minimalne wynagrodzenie ucznia fryzjerstwa wynosi 515 euro w pierwszym roku, 611 euro w drugim roku i 695 euro brutto miesięcznie w trzecim roku. Początkująca fryzjerka może zarobić 1600 euro brutto miesięcznie, a z pięcioletnim doświadczeniem nawet 2400 euro brutto.

    Własny gabinet fryzjerski w Niemczech

    Otworzenie samodzielnego gabinetu fryzjerskiego w Niemczech możliwe jest wyłącznie po zdaniu egzaminu na mistrza fryzjerstwa i otrzymaniu dyplomu mistrzowskiego (Meisterbrief).

    Uzyskanie dyplomu mistrzowskiego związane jest z uczestnictwem w obowiązkowych kursach doskonalenia zawodowego (koszt około 4000 euro) i zdaniem egzaminu przed Izbą Rzemieślniczą (opłata egzaminacyjna wynosi 750 euro).

    W kwestii uznania fryzjerskiego egzaminu mistrzowskiego z Polski należy zgłosić się do odpowiedniej miejscowo Izby lub Cechu/Zrzeszenia Rzemieślniczego (Handwerkerinnung).

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dudzia

    515 euro dla ucznia w pierwszej klasie? U nas taki uczeń dostaje Max 250zl

    Oliwia

    515€ BRUTTO! To najniższa możliwa stawka na pierwszym roku Ausbildungu w Niemczech. Netto wychodzi 400€ z centami. To jest tyle co nic, biorąc pod uwagę fakt, że poświęca się na to normalnie 40 godzin tygodniowo. A porównywanie z polskimi stawkami praktykantów to nie ma w ogóle najmniejszego sensu bo Polska pod względem zarobków, kształcenia i rzemiosła leży i kwiczy.

    Krystyna

    Dzień dobry miałam wizytę u fryzjera w Deutschland bo tam mieszkam poszłam na umówioną wizytę tylko farbowanie włosów na koniec fryzjerka wystawiła mi rachunek 40e za odrosty 100e za farbowanie włosów mycie i suszenie 40e podcięcie końcówek 40e czy to normalne włosy farbowane na burgund razem skasowała mnie 220e czy to normalne włosy mam za ramiona.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x