Niemcy: Tak zaoszczędzisz nawet kilkaset euro na umowie abonamentowej!

    Od pierwszego grudnia 2021 roku w Niemczech obowiązuje w Niemczech nowe prawo telekomunikacyjne. Wraz z nim następuje ważna zmiana dla klientów operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych. Po upływie wstępnie uzgodnionego okresu trwania umowy (zazwyczaj 24 miesiące), okres wypowiedzenia nie może być już automatycznie przedłużany o kolejny rok. Nikt nie musi się już zatem obawiać automatycznego przedłużenia umowy na kolejny rok, bo zapomniał ją wypowiedzieć.

    Dotyczy to również już istniejących umów. Jeśli zatem przegapiliście termin wypowiedzenia i umowa została przedłużona o kolejny rok, to możecie ją teraz wypowiedzieć z miesięcznym okresem wypowiedzenia!

    W ten sposób klienci, którzy już od dłuższego czasu korzystają z usług jednego dostawcy, mogą go łatwiej zmienić, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze.

    Opłaca się porównywać oferty

    Od lat agencje ochrony konsumentów doradzają ludziom, aby regularnie sprawdzali swoje aktualne umowy i w razie czego zmienili operatora. Badanie przeprowadzone na zlecenie portalu porównawczego Check24 pokazuje, jak bardzo się to opłaca.

    Zmiana operatora telefonii komórkowej

    Według badania, zmiana operatora telefonii komórkowej jest najbardziej opłacalna w przypadku umów na 24 miesiące bez telefonu komórkowego. W ciągu ostatnich ośmiu lat klienci zaoszczędzili tu średnio 8,59 euro miesięcznie, czyli około 206 euro w ciągu dwuletniego okresu trwania umowy.

    24-miesięczne umowy z telefonem komórkowym mają potencjał oszczędnościowy 173 euro w tym samym okresie czasu. Jednakże nawet dla klientów bez długoterminowej umowy, zmiana dostawcy jest opłacalna. Płacą oni bowiem około pięciu euro mniej miesięcznie przy porównywalnych warunkach.

    Porównywarka: Na Dojczland.info możecie porównać oferty największych niemieckich operatorów telefonii komórkowej: Porównywarka ofert niemieckich operatorów telefonii komórkowej.

    Zmiana dostawcy internetu

    Potencjał oszczędności jest jeszcze większy w przypadku stałych łączy internetowych. Tutaj klienci w Niemczech oszczędzają do 712 euro w ciągu dwóch lat przy zmianie dostawcy w przypadku umowy na 50-megabitowy DSL lub kabel. Jeśli klienci zmienią taryfę 100-Mbit na tańszą, mogą zaoszczędzić do 697 euro.

    Porównywarka: Na Dojczland.info możecie porównać oferty największych niemieckich dostawców internetu: Porównywarka ofert niemieckich dostawców internetu

    Znaczne różnice ceny do wydajności

    Innym ciekawym faktem jest to, że w przypadku  telefonii komórkowej istnieją znaczne różnice w stosunku ceny do wydajności, w zależności od sieci telefonii komórkowej. Z niedawnej analizy przeprowadzonej przez portal porównawczy Verivox wynika, że O2 pobiera około 69 centów za gigabajt miesięcznej ilości danych. W Telekom i Vodafone ta sama ilość danych kosztuje około trzy razy więcej. Jednocześnie jednak Telekom i Vodafone oferują również lepsze sieci komórkowe poza aglomeracjami miejskimi i mają już akceptowalny zasięg z nowym standardem komunikacji komórkowej 5G.

    Jak zrezygnować z umowy umowy w Niemczech?

    Jak rozwiązać dotychczasowe umowy i zachować dotychczasowy numer telefonu? Tutaj opisaliśmy jak wygląda ten proces: Tak zmienisz operatora telefonii komórkowej w Niemczech!.

    Oprócz tego, w osobnym artykule opisaliśmy, w jaki sposób można wypowiedzieć różnego rodzaju umowy w Niemczech przez internet: Wypowiedzenie umowy w Niemczech przez internet. Jest to wprawdzie niewiele droższe, niż list polecony, ale w tym wypadku nie musicie wychodzić z domu i otrzymacie potwierdzenie wypowiedzenia na maila, przez co ryzyko jego zagubienia jest nieporównywalnie mniejsze, niż w przypadku świstka z poczty.

    Na stronie ze wzorami znajdziecie oprócz tego również wzór wypowiedzenia umowy abonamentowej z dostawcą internetu oraz operatorem komórkowym: Wzory pism po niemiecku.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x