Niemieckie prawo nie narzuca najemcy obowiązku uiszczenia kaucji za mieszkanie. Ten może jednak wynikać z umowy najmu. Bardzo często wynajmujący żadąją poręczenia w gotówce. Niestety nie każdy jest w stanie ponieść kosztów kaucji, które nierzadko są stosunkowo wysokie. Na szczęście istnieje kilka możliwości na uniknięcie płacenia kaucji za mieszkanie w gotówce.
Co zrobić, aby nie płacić kaucji za mieszkanie w Niemczech w gotówce?
Kaucja za mieszkanie w Niemczech może zostać zrealizowana na kilka sposobów. Obok uiszczenia zapłaty gotówką, można ją jeszcze sfinansować poprzez zastaw (Verpfändung), poręczenie (Bürgschaft), cesję w celu zabezpieczenia wierzytelności (Sicherungsabtretung) czy ubezpieczenie przedmiotu najmu (Mietkautionsversicherung). Najemca nie musi się przy tym ograniczać wyłącznie co do jednej z powyższych możliwości, lecz wybrać kilka z nich równolegle. Należy pamiętać, iż kaucja nie może być wyższa niż równowartość trzech czynszy bez kosztów ogrzewania, niem. „Kaltmiete” (patrz § 551 ustęp 1 BGB – kodeks cywilny). Więcej o kaucji w Niemczech przeczytacie tutaj: Kaucja w Niemczech – 8 najważniejszych pytań i odpowiedzi!.
Możliwe sposoby sfinansowania kaucji w Niemczech w szczegółach
Poniżej przedstawiamy poszczególne możliwości sfinansowania kaucji w Niemczech:
- Zapłata gotówką
Najczęstszą metodą uiszczenia kaucji jest zapłata za nią gotówką, czyli tak zwana „kaucja w gotówce”, niem. die Barkaution. Najemca może przekazać pieniądze w gotówce lub przelewem. Wynajmujący jest natomiast zobowiązany do ulokowania tych pieniędzy na procent (patrz § 551 usęp 3 BGB).
- Zastaw
Kolejną metodą uiszczenia kaucji w Niemczech może być zastaw. Najemcy zastawiają z reguły środki na lokatach oszczędnościowych (Sparvertrag). Naturalnie można zastawić również inne przedmioty, jak na przykład samochód albo umowę oszczędnościowo-budowlaną (Bausparvertrag).
- Ubezpieczenie przedmiotu najmu
Ubezpieczenie przedmiotu najmu ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynikających z umowy najmu. Umowa ta zawierana jest pomiędzy najemcą oraz firmą ubezpieczeniową. Jako potwierdzenie istnienia zabezpieczenia umowy najmu, najemca może przedłożyć polisę wydaną przez ubezpieczyciela.
- Cesja w celu zabezpieczenia wierzytelności
Najemca może w ramach zabezpieczenia odstąpić wynajmującemu roszczenia, które należą się mu od osób trzecich.
- Poręczenie kaucji w Niemczech
W ramach poręczenia osoby trzecie zobowiązują się do wyrównania ewentualnych zobowiązań najemcy wynikających z umowy najmu. Poręczycielem może zostać zarówno członek rodziny, jak i instytucja kredytowa. Aktualnie w internecie można znaleźć portale, które oferują zawarcie poręczenia online. Dzięki temu można je załatwić stosunkowo szybko i bezproblemowo. Jednym z największych portali oferujących poręczenie przez internet jest w Niemczech Kautionsfrei.de.
Do kogo skierowana jest oferta Kautionsfrei.de?
Oferta Kautionsfrei.de skierowana jest zasadniczo do dwóch grup klientów:
- Osób, które są w trakcie szukania nowego mieszkania i chcą zarezerwować poręczenie kaucji na poczet przyszłego mieszkania (wniosek można zapisać na okres do jednego miesiąca):
Wniosek o rezerwację poręczenia na poczet przyszłego mieszkania
- Osób, które znalazły już mieszkanie i chcą otrzymać poręczenie do przedłożenia wynajmującemu, bez konieczności płacenia kaucji w całości:
Wniosek o poręczenie kaucji w celu przedłożenia poręczenia wynajmującemu
Ile kosztuje poręczenie udzielane przez Kautionsfrei.de?
Koszt poręczenia jest obliczany procentowo w zależności od wysokości kaucji i wynosi 4,75 procent jej kwoty. Oznacza to, że dla kaucji w wysokości 1500 euro, gwarancja depozytu z kautionsfrei.de wyniesie 6,88 euro miesięcznie (pobierane jako składka z Waszego konta) – jeśli wybierzecie płatność miesięczną (82,56 euro rocznie). Jeśli wybierzecie płatność miesięczną, opłata wyniesie 5,87 euro miesięcznie (70,50 euro rocznie).
Jak mogę zrezygnować z oferty?
Z oferty Kautionsfrei.de można zrezygnować w każdym momencie, bez uprzedzenia i bez podania przyczyn. W tym celu wystarczy odesłać do Kautionsfrei.de podpisane przez wynajmującego poręczenie, a otrzymacie od Kautionsfrei.de zestawienie dotychczas zapłaconych składek. Okres dstąpienia od umowy wynosi 14 dni.
Pod następującym linkiem można zamówić za darmo kopertę, w której będziecie mogli przesłać do Kautionsfrei poręczenie, które otrzymacie z powrotem od wynajmującego: kautionsfrei.de/kuendigen.
Oferty innych firm
Oprócz Kautionsfrei w Niemczech dostępne są również oferty innych firm. Aby skorzystać z poniższej porównywarki należy wpisać następujące dane: Mietkaution (wysokość kaucji), Laufzeit (orientacyjny okres najmu), Verwendungszweck (w jakim celu będziemy korzystać z wynajmowanych pomieszczeń), Mieterschutz (dodatkowe ubezpieczenie dla najemców).
Witam, mam pytanie dot. zaplaty kaucji za wynajem mieszkania gotówka. Na jaki procent powinien ulokowac wynajemca nasza kaucje? np rzedu 700 euro, lub jak mozna to obliczyc? Przypuszczam,ze nasz wlasciciel nie zwroci nam tej kwoty z procentem, lecz gola kaucje, taka jaka otrzymal, czy mozna mu zwrocic uwage na to, iz ta kaucja powinna byc zwrocona z procentem? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.
Witam. Rowniez mam identyczne pytanie.
Podpinam się pod pytanie.
W odpowiedzi na Państwa pytanie: Jeśli wynajmujący, nie zwróci oprocentowanej kaucji dobrowolnie, to pozostaje tylko udać się do prawnika i walczyć o swoje przed sądem. Jeszcze kilka lat temu niemieckie sądy traktowały kaucję, jako płatność nieoprocentowaną, chyba, że coś innego zostało ustalone w umowie najmu. Aktualnie wiele sądów widzi to inaczej i skłania się ku teorii, że kaucja powinna być oprocentowana. Niestety nie jest to stanowisko wszystkich sądów, więc ciężko jest ocenić, jak dana sprawa się zakończy. W tym wypadku najlepiej zasięgnąć opinii prawnika.
Dzien dobry. Czy wynajmujący może się nie zgodzić na poręczenie kaucji przez Kautionsfrei.de??