Więcej

  Wszystkich Świętych w Niemczech – w tych landach jest to dzień wolny od pracy!

  1. listopada to święto Wszystkich Świętych. W pięciu niemieckich landach jest to ustawowy dzień wolny od pracy.

  Wszystkich Świętych w Niemczech

  Wszystkich Świętych to święto chrześcijańskie, podczas którego wspominamy naszych bliskich zmarłych. Przyczyna powstania święta jest bardzo pragmatyczna: kościół katolicki miał w pewnym momencie zbyt wielu świętych. Nie było już możliwe, aby każdy z nich patronował jakiemuś świętu.

  Dlaczego dzień Wszystkich Świętych to święto?

  Pierwotnie Wszystkich Świętych obchodzone było w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach. Zmieniło się to dopiero w dziewiątym wieku. Z jakiego powodu akurat 1.listopada? Papież Grzegorz IV przełożył święto na 1. listopada, ponieważ po żniwach i winobraniu, było po prostu więcej jedzenia aby świętować. Jednak kościoły ortodoksyjne obchodziły to święto nadal w pierwotnym terminie.

  W których landach Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy?

  W Niemczech, Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy tylko w landach o charakterze katolickim. Są to:

  • Badenia-Wirtembergia
  • Bawaria
  • Nadrenia Północna-Westfalia
  • Nadrenia-Palatynat
  • Saara

  Co jest tego dnia dozwolone, a co nie?

  Wszystkich Świętych to tzw. ciche święto. Oznacza to, że tego dnia nie można organizować np. żadnych imprez tanecznych. Nie mogą też być wyświetlane pewne filmy, które są sprzeczne z charakterem święta. Znanym przykładem jest zakaz wyświetlania filmu: ”Żywot Briana”.

  Zakaz nie dotyczy jednak tylko klubów, które w zależności od landu, muszą kierować się określonymi godzinami otwarcia. Zamknięte muszą być tego dnia:

  – bazary
  – targi
  – festyny ludowe
  – sklepy

  Wyjątek stanowią, jak każdej niedzieli, piekarnie oraz kwiaciarnie. Te mogą być otwarte przez 5 godzin.

  Co to są Zaduszki?

  Zaduszki obchodzone są 2. listopada, wspominamy wtedy zmarłych. Odylon z Cluny wprowadził ten dzień w roku 998 we wszystkich swoich klasztorach. Od tego wywodzą się Zaduszki. Według koncepcji katolickiej wszyscy zmarli, którzy nie idą od razu do nieba, trafiają do czyśćca. Aby ulżyć ich piekielnym mękom, trzeba się za nich modlić.

  W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych, Zaduszki to tylko święto kościelne, nie państwowe. W Meksyku obchodzone jest święto zmarłych o nazwie „Día de los muertos”, które stanowi połączenie tradycji pogańskich z chrześcijańskim dniem zadusznym.

  Jakie zwyczaje związane są z dniem Wszystkich Świętych i z Zaduszkami?

  Rankiem 1. listopada w Niemczech odbywają się msze ku czci wszystkich chrześcijańskich świętych i  męczenników. Aktualnie jednak wszyscy skupiają się bardziej na swoich bliskich zmarłych. W niektórych miejscowościach, po południu następuje poświęcenie grobów. Wtedy też zapala się na grobach znicze, jako światełka duszy.

  W Zaduszki też odwiedza się groby swoich bliskich. W zależności od regionu, w oba te dni świąteczne, popularne są różne rodzaje wypieków – np. w Niemczech południowych strucla „Allerheiligenstriezel”.

  Czy można wykorzystać dzień Wszystkich Świętych i mieć długi weekend?

  Wszystkich Świętych to często też okazja, aby mieć dłużej wolne, nie wykorzystując w tym celu zbyt wielu dni urlopowych. W szczególności dotyczy to landów, gdzie świętem jest także 31. października (jeśli nie wypada w weekend) – obchodzone jest wtedy Święto Reformacji. Inne landy mają z kolei mniej szczęścia, jak np. Berlin. Dni wolne są w Niemczech niesprawiedliwie porozdzielane. Wszystkie dni wolne w Niemczech znajdziecie tutaj: Dni wolne od pracy w Niemczech.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  173ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Zarobki w Niemczech – czyli najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Niemczech!

  Rok 2021 za nami, więc można podsumować, które zawody należały w Niemczech do tych najlepiej opłacanych oraz które były najgorzej opłacane. W tym artykule...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x