Więcej

  Wszystkich Świętych w Niemczech – w tych landach jest to dzień wolny od pracy!

  polski supermarket w Niemczech

  1. listopada to święto Wszystkich Świętych. W pięciu niemieckich landach jest to ustawowy dzień wolny od pracy.

  Wszystkich Świętych w Niemczech

  Wszystkich Świętych to święto chrześcijańskie, podczas którego wspominamy naszych bliskich zmarłych. Przyczyna powstania święta jest bardzo pragmatyczna: kościół katolicki miał w pewnym momencie zbyt wielu świętych. Nie było już możliwe, aby każdy z nich patronował jakiemuś świętu.

  Dlaczego dzień Wszystkich Świętych to święto?

  Pierwotnie Wszystkich Świętych obchodzone było w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach. Zmieniło się to dopiero w dziewiątym wieku. Z jakiego powodu akurat 1.listopada? Papież Grzegorz IV przełożył święto na 1. listopada, ponieważ po żniwach i winobraniu, było po prostu więcej jedzenia aby świętować. Jednak kościoły ortodoksyjne obchodziły to święto nadal w pierwotnym terminie.

  W których landach Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy?

  W Niemczech, Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy tylko w landach o charakterze katolickim. Są to:

  • Badenia-Wirtembergia
  • Bawaria
  • Nadrenia Północna-Westfalia
  • Nadrenia-Palatynat
  • Saara

  Co jest tego dnia dozwolone, a co nie?

  Wszystkich Świętych to tzw. ciche święto. Oznacza to, że tego dnia nie można organizować np. żadnych imprez tanecznych. Nie mogą też być wyświetlane pewne filmy, które są sprzeczne z charakterem święta. Znanym przykładem jest zakaz wyświetlania filmu: ”Żywot Briana”.

  Zakaz nie dotyczy jednak tylko klubów, które w zależności od landu, muszą kierować się określonymi godzinami otwarcia. Zamknięte muszą być tego dnia:

  – bazary
  – targi
  – festyny ludowe
  – sklepy

  Wyjątek stanowią, jak każdej niedzieli, piekarnie oraz kwiaciarnie. Te mogą być otwarte przez 5 godzin.

  Co to są Zaduszki?

  Zaduszki obchodzone są 2. listopada, wspominamy wtedy zmarłych. Odylon z Cluny wprowadził ten dzień w roku 998 we wszystkich swoich klasztorach. Od tego wywodzą się Zaduszki. Według koncepcji katolickiej wszyscy zmarli, którzy nie idą od razu do nieba, trafiają do czyśćca. Aby ulżyć ich piekielnym mękom, trzeba się za nich modlić.

  W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych, Zaduszki to tylko święto kościelne, nie państwowe. W Meksyku obchodzone jest święto zmarłych o nazwie „Día de los muertos”, które stanowi połączenie tradycji pogańskich z chrześcijańskim dniem zadusznym.

  Jakie zwyczaje związane są z dniem Wszystkich Świętych i z Zaduszkami?

  Rankiem 1. listopada w Niemczech odbywają się msze ku czci wszystkich chrześcijańskich świętych i  męczenników. Aktualnie jednak wszyscy skupiają się bardziej na swoich bliskich zmarłych. W niektórych miejscowościach, po południu następuje poświęcenie grobów. Wtedy też zapala się na grobach znicze, jako światełka duszy.

  W Zaduszki też odwiedza się groby swoich bliskich. W zależności od regionu, w oba te dni świąteczne, popularne są różne rodzaje wypieków – np. w Niemczech południowych strucla „Allerheiligenstriezel”.

  Czy można wykorzystać dzień Wszystkich Świętych i mieć długi weekend?

  Wszystkich Świętych to często też okazja, aby mieć dłużej wolne, nie wykorzystując w tym celu zbyt wielu dni urlopowych. W szczególności dotyczy to landów, gdzie świętem jest także 31. października (jeśli nie wypada w weekend) – obchodzone jest wtedy Święto Reformacji. Inne landy mają z kolei mniej szczęścia, jak np. Berlin. Dni wolne są w Niemczech niesprawiedliwie porozdzielane. Wszystkie dni wolne w Niemczech znajdziecie tutaj: Dni wolne od pracy w Niemczech.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x