fbpx
09.04.2020

Ile marihuany można posiadać przy sobie w Niemczech?

Za cannabis uważane są wszystkie narkotyki, które otrzymywane są z roślin konopi indyjskiej. Zalicza się do tego marihuanę, haszysz i olej haszyszowy. W przypadku marihuany, chodzi o suszone pędy (szczyty) rośliny konopi. Rzadziej przetwarzane są także liście oraz łodygi. Marihuanę zazwyczaj roluje się w postaci „ jointa” i się ją pali. Haszysz z kolei tłoczony jest z żywicy rośliny. Pali się go lub używa w jedzeniu i napojach. To samo dotyczy oleju haszyszowego, który otrzymuje się przy użyciu specjalnego środka. Niezależnie od tego, w jakiej formie przyjmujecie produkty wytworzone z roślin konopi, posiadanie i sprzedaż tego narkotyku są w Niemczech karalne. Jednak pewnie słyszeliście o małych ilościach, które są dopuszczalne. Czy takie bezpieczne ilości rzeczywiście istnieją? A jeśli tak, to przy jakiej ilości posiadanie konopi jest dozwolone?

Jaka ilość marihuany jest dozwolona w Niemczech?

Zasadniczo nabycie i posiadanie środków odurzających, do których należą też produkty z konopi, jest w Niemczech zabronione zgodnie z paragrafem 29 ustawy o środkach odurzających (Betäubungsmittelgesetz). Nie ma tu znaczenia czy narkotyki posiadacie na użytek własny czy chcecie je sprzedać. Stanowisko to potwierdza również Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht). W przepisach ograniczających środków odurzających nie dopatrzył się on bowiem naruszenia konstytucji. Przedstawiciele Trybunału Konstytucyjnego dopuszczają jednak wyjątki. Otóż, jeśli posiadacie tylko niewielką ilość konopi, nie prowadzi to do odpowiedzialności karnej. Wyłącznie posiadanie dużej ilości może prowadzić do zagrożenia dla społeczeństwa i uzasadniać naruszenie wolności osobistej (artykuł 2, wiersz 2 konstytucji; niem. Grundgesetz). Trybunał Konstytucyjny nie zdefiniował jednak „ilości minimalnej”. W związku z tym, każdy land ustanowił we własnym zakresie jaka ilość konopi jest przestępstwem. Poniżej małe zestawienie dozwolonych ilości marihuany w zależności od landu:

LandDozwolona ilość marihuany w gramachOdstępstwa
Badenia-Wirtembergia6
Bawaria6
Berlin10(w sytuacjach wyjątkowych 15)
Brandenburgia6
Brema10
Hamburg6
Hesja6
Meklemburgia-Pomorze Przednie5
Dolna Saksonia6
Nadrenia Północna-Westfalia10
Nadrenia-Palatynat10
Saara6
Saksonia6
Saksonia-Anhalt6
Szlezwik-Holsztyn6
Turyngia6

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi ilości dozwolone marihuany w Niemczech?

W przypadku ilości dozwolonych marihuany w Niemczech, ustalonych przez poszczególne landy, należy mieć na uwadze, że nie są to ilości określone ustawowo. Opierają się raczej na wewnętrznych wytycznych prokuratury. W związku z tym, w pojedynczych przypadkach mogą się zdarzyć odstępstwa od tych wytycznych i tym samym ilości dozwolone mogą zostać zdefiniowane przez sądy odmiennie.

Przykładowo sąd w Hersbruck skazał nauczycielkę, która miała w swojej torebce tylko 0,01 grama konopi (nauczycielka została skazana z powodu posiadania mniej niż 0,01 grama konopi na karę grzywny w wysokości 700 Euro).

Trybunał Konstytucyjny nie przewidział, że różne landy będą definiowały dozwolone ilości odmiennie. Zakładał on bowiem obowiązek ustanowienia przez nie ogólnie obowiązujących limitów. Czas pokaże, czy Trybunał Konstytucyjny nie uzna dotychczasowych praktyk za sprzecznych z konstytucją i nie zdefiniuje ilości dozwolonych samodzielnie. W takiej sytuacji zostanie najprawdopodobniej stworzona jednolita definicja ilości dozwolonych, która obowiązywałaby w całych Niemczech.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

2 KOMENTARZE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Ilość komentarzy
1 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
1 Komentujący
G.. Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
G..
Gość
G..

„Przykładowo sąd w Hersbruck skazał nauczycielkę, która miała w swojej torebce tylko 0,01 grama konopi (nauczycielka została skazana z powodu posiadania mniej niż 0,01 grama konopi na karę grzywny w wysokości 700 Euro).”

…wy czytacie co wy piszecie ??????? 0,01GRAMA ????????

G..
Gość
G..

…ok…sprawdzilem … macie racje glupota …chodzilo o NAUCZYCIELKE przez to tez sie doczepili 😀 😀 😀