E-commerce w Niemczech – jak otworzyć własny sklep internetowy w Niemczech?

  Jeśli planujecie otworzyć w Niemczech sklep internetowy lub myślicie o generowaniu dochodów poprzez sprzedaż towarów w internecie, w pierwszej kolejności powinniście pomyśleć o zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

  Rejestracja działalności gospodarczej dla sklepu internetowego w Niemczech

  Jeśli na początku chcecie zacząć na mniejszą skalę, aby zminimalizować ryzyko, będziecie musieli zgłosić w Niemczech działalność gospodarczą, czyli Gewerbe (chyba że jesteście freelancerami i sprzedajecie np. własne fotografie). W celu rejestracji należy przesłać formularz rejestracji działalności gospodarczej do właściwego urzędu (Gewerbeamt) i złożyć wniosek o tzw. licencję handlową (Gewerbeschein). Opłata wynosi około 25 euro, w zależności od miasta.

  Do rejestracji zazwyczaj potrzebny jest tylko dowód osobisty. Z reguły Gewerbeamt automatycznie poinformuje również urząd skarbowy (Finanzamt), urząd ds. ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz izbę handlową, odpowiedzialną za branżę e-commerce.

  Jednoosobowa działalność gospodarcza jako forma prawna dla sklepów internetowych

  Jednoosobowa działalność gospodarcza (Einzelunternehmen) jest prawdopodobnie najprostszą formą prawną i jest niezwykle popularna wśród operatorów sklepów internetowych w Niemczech, ponieważ przeszkody biurokratyczne są stosunkowo niskie.

  Ta forma działalności jest również bardzo elastyczna, dzięki czemu decyzje biznesowe mogą być podejmowane szybko i swobodnie. Z drugiej strony, należy mieć na uwadze, że odpowiadacie za wszystko swoim prywatnym majątkiem.

  Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech wystarczy wypełnić formularz rejestracji działalności gospodarczej i złożyć go w urzędzie skarbowym wraz z licencją handlową (Gewerbeschein). Brak wpisu do jakiegokolwiek rejestru – prościej się nie da!

  Do prowadzenia księgowości i rozliczenia podatkowego wystarcza zazwyczaj zwykłe zestawienie przychodów, pod warunkiem, że zysk nie przekracza 50 000 euro.

  GbR jako forma prawna dla sklepów internetowych

  Jeśli macie co najmniej jednego wspólnika-założyciela, odpowiednikiem jednoosobowej działalności gospodarczej jest w Niemczech spółka cywilna GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts).

  W tym wypadku rejestrujecie spółkę w urzędzie skarbowym. Każda osoba zaangażowana w GbR musi również zarejestrować działalność gospodarczą.

  Wy i Wasi partnerzy powinniście zawrzeć umowę partnerską, która określa cel działalności, kto za co odpowiada, jakie są klauzule dotyczące odstąpienia od umowy oraz jak dzielone są udziały w zyskach i inwestycje kapitałowe.

  Ponadto potrzebny jest odrębny numer podatkowy dla GbR, o który można się ubiegać w miejscowym urzędzie skarbowym.

  Regulacje dotyczące małych przedsiębiorstw – idealne dla początkujących przedsiębiorców z branży handlu internetowego

  Osoby zakładające w Niemczech własną działalność gospodarczą, mogą początkowo skorzystać z regulacji dotyczącej małych przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie musicie wykazywać podatku obrotowego na fakturach, jeśli Wasz całkowity obrót w poprzednim roku kalendarzowym był niższy niż 22.000 euro i nie przekracza 50.000 euro w bieżącym roku kalendarzowym.

  Na fakturach wystarczy powołać się na § 19 ust. 1 UStG: „Zgodnie z § 19 ust. 1 UStG w wykazanej kwocie faktury nie jest zawarty podatek obrotowy”.

  W kwestionariuszu rejestracji podatkowej wystarczy zaznaczyć, że chce się skorzystać z regulacji dla małych przedsiębiorstw. Jeśli zauważycie, że zarabiacie więcej niż wymienione kwoty, możesz to zmienić w każdej chwili, wysyłając nieformalne pismo do urzędu skarbowego.

  Ważne aspekty prawne

  Abyś nie popełnił błędów wielu sprzedawców internetowych, zebraliśmy kilka najważniejszych punktów, których nie powinno zabraknąć w żadnym sklepie internetowym. W ten sposób możesz sprawić, że Twój sklep będzie zgodny z prawem i bezpieczny przed działaniami prawnymi:

  • Obowiązek posiadania Impressum

  W Niemczech wszystkie blogi, sklepy i strony internetowe podlegają obowiązkowi Impressum. Impressum dla krajów UE musi zawierać następujące informacje:

  – Pełna nazwa
  – Adres (skrytka pocztowa nie jest wystarczająca)
  – Numer telefonu, adres e-mail
  – Organ nadzorczy (jeżeli dla danej czynności wymagane jest urzędowe zezwolenie)
  – Numer identyfikacyjny VAT lub numer identyfikacyjny przedsiębiorstwa (jeżeli jest dostępny)
  – Numer rejestru handlowego oraz właściwy sąd rejonowy (jeśli jest zarejestrowany w HRG)
  – W przypadku osób prawnych należy również wskazać dyrektora zarządzającego lub zarząd.

  Sytuacja jest inna w przypadku sklepów internetowych z siedzibą poza UE. Muszą one spełniać mniej krytyczne wymagania.

  • Prawo do odstąpienia od umowy (Widerrufsrecht)
   Jako sprzedawca w handlu internetowym jesteście zobowiązani do poinformowania swoich klientów o warunkach odstąpienia od umowy. Te zasady są obowiązkowe dla wszystkich sklepów internetowych.
  • Ogólne warunki handlowe (AGB)
   Ogólne warunki handlowe stanowią ramy prawne, w których zawieracie umowy z klientami. Jako sprzedawcy internetowi jesteś zobowiązani do stosowania ważnych AGB. Do obowiązkowych informacji w AGB należą na przykład koszty zwrotu w przypadku odstąpienia od umowy, sposoby płatności lub informacje o dostawie. Kupujący musi zostać wyraźnie poinformowany o AGB w momencie zawierania umowy; samo „umieszczenie ich w internecie” na stronie sklepu jest w świetle prawa niewystarczające.
  • Polityka prywatności
   Zgodnie z § 13 niemieckiej ustawy o telemediach (TMG) klient musi otrzymać określone informacje na temat postępowania z danymi osobowymi. O ile dane klienta zapisane w procesie zamawiania są wykorzystywane wyłącznie do przetwarzania tych danych, poinformowanie klienta jest wystarczające. Jeżeli jednak dane klienta są przekazywane osobom trzecim, klient musi wyraźnie wyrazić zgodę na ich przekazanie. Od maja 2018 r. konieczne jest jednak również przestrzeganie przepisów ogólne rozporządzenie o ochronie danych, które są niezmiernie ważne zwłaszcza dla prowadzących sklepy internetowe.
  • Informacje o czasie dostawy, produkcie i kosztach wysyłki
   Czas dostawy musi być wyraźnie podany w sklepie. Na przykład, jeśli artykuł jest „natychmiast dostępny”, musi być dostarczony w ciągu pięciu dni. W przypadku produktów, które mogą znajdować się w magazynie, ale nie mogą być dostarczone w ciągu pięciu dni, należy wyraźnie wskazać dłuższy termin dostawy. Podawanie błędnych informacji o czasie dostawy (np. ok.) jest niedozwolone. Koszty wysyłki i produktu muszą być również jasno i prawidłowo podane; „cena na życzenie” jest również niedozwolona.

  Niemieckie marketplace’y jako alternatywa albo uzupełnienie własnego sklepu internetowego

  Nawet jeśli posiadacie już swój własny sklep internetowy, możecie wygenerować dodatkowe przychody dla swojego biznesu e-commerce poprzez aktywność na tzw. marketplace.

  Marketplace to platforma, która łączy kupujących z zewnętrznymi sprzedawcami. W przeciwieństwie do sklepu internetowego, gdzie jego operator jest jedynym sprzedawcą produktów, marketplace zrzesza wielu różnych handlarzy internetowych.

  Zaletą marketplace jest fakt, że w celu sprzedaży własnych produktów w internecie nie potrzebujecie własnego sklepu internetowego. Marketplace dostarcza całą infrastrukturę. Za możliwość korzystania z platformy, marketplace’y pobierają prowizje. Do najpopularniejszych marketplaceów w Niemczech należą:

  • Amazon sam sprzedaje produkty za pośrednictwem swojej strony internetowej, ale oprócz tego daje możliwość wystawiania własnych produktów jako sprzedawca. Jako „sprzedawca indywidualny” płaci się 0,99 € prowizji za każdy przedmiot sprzedany za pośrednictwem Amazona. Jeśli jednak sprzedajecie więcej niż 40 przedmiotów miesięcznie, opłaca się skorzystać z taryfy za €39/miesiąc. Dzięki niej nie ma znaczenia, ile przedmiotów sprzedajcie miesięcznie.
  • Założony w 1995 roku serwis eBay od początku był pomyślany jako miejsce, w którym sprzedawcy zewnętrzni mogliby nawiązywać kontakty z kupującymi. Pod tym względem eBay jest najstarszym istniejącym do dziś marketplacem. Tradycyjny model sprzedaży w serwisie eBay polega na wystawianiu przedmiotów na aukcjach. Jednak serwis umożliwia również sprzedawcom ustalanie stałych cen przedmiotów i omijanie procesu aukcyjnego. Dostępne są trzy pakiety sklepów dla komercyjnych sprzedawców eBay: Sklep Podstawowy za 39,95 euro miesięcznie, Sklep Top za 79,95 euro miesięcznie i Sklep Premium za 299,99 euro miesięcznie. Różnią się one pod względem liczby ofert ze stałą ceną i ofert aukcyjnych, dostępnych każdego miesiąca. Oprócz tego eBay pobiera prowizję od sprzedaży za każdy sprzedany przedmiot. Jest ona jednak ograniczona do 99€.
  • Wielu konsumentów nadal zna Real jako sieć supermarketów z szerokim asortymentem produktów spożywczych i nie tylko. Od 2017 roku firma oferuje marketplace, na którym sprzedaje również własne produkty. Podstawowa opłata za dostęp do marketplace wynosi 39,95 euro miesięcznie. Nie ma okresu obowiązywania umowy. Wystawianie produktów jest bezpłatne dla handlowców, muszą oni jedynie zapłacić prowizję w wysokości od 6,5 do 12,5 procent. Jeśli przedsiębiorcy chcą połączyć swój własny sklep internetowy ze sklepem handlowym real.de, muszą zapłacić kolejne 9,95 euro miesięcznie.
  • Etsy jest dobrym przykładem marketplace, który specjalizuje się w konkretnej niszy handlowej – w tym przypadku jest to sztuka, rzemiosło i artykuły lifestylowe. Również w tym przypadku marketplace pobiera opłatę za każdy wystawiony przedmiot, która wynosi około 0,17 euro. Ten przedmiot pozostanie w Waszym sklepie Etsy przez maksymalnie cztery miesiące. Tyle czasu macie na jego sprzedaż. Jeśli przedmiot zostanie sprzedany, naliczane jest kolejne 5% ceny, plus opłata manipulacyjna w wysokości 3% i 0,22€. Na początku brzmi to jak dużo. W praktyce jest to jednak najprostsza metoda naliczania opłat wśród marketplaceów.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mariusz

  Progi dochodu dla „Klein Unternehmer” są już wyższe.

  Anna

  Sytuacja jest inna w przypadku sklepów internetowych z siedzibą poza UE. Muszą one spełniać mniej krytyczne wymagania.

  Mniej czy bardziej?

  Art. jest niejasny. Czy firma majaca siedzibe w Niemczech musi miec cos poza Impressum?

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x