Frankfurt Skyline

  Frankfurt nad Menem ze swoją panoramą jest najbardziej charakterystycznym miastem wieżowców w Niemczech i jednym z nielicznych w Europie. Na jego panoramę składa się ponad 30 wieżowców mających ponad 100 metrów wysokości, kolejne są w budowie a jeszcze inne, planowane. Dlaczego tak jest i co spowodowało taki a nie inny obraz miasta?

  Zniszczony przez aliantów

  Historyczna starówka Frankfurtu składała się z ponad 1000 zdobionych budynków, które wraz z krętymi uliczkami były dumą miasta, jednak pod koniec II Wojny Światowej przez alianckie naloty została doszczętnie zniszczona. Po wojnie następowała mozolna odbudowa miasta „od zera” a ze względu na powojenny podział Niemiec, Berlin nie mógł być dalej już centrum bankowym. Dlatego to tutaj, za sprawą „Planu Marshalla” powstał należący do amerykanów bank rozwoju KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), który swoją obecnością skutecznie ściągnął również inne banki. Zniszczone wcześniej miasto było „puste” i gotowe na nową tożsamość architektoniczną. Gdyby nie zniszczenia, z pewnością nikt nie burzyłby starówki dla wieżowców, a miasto architektonicznie wyglądałoby podobnie do np. Lipska, którego działania II wojenne praktycznie nie dotknęły.

  Ograniczona przestrzeń

  Frankfurt nad Menem był i ciągle jest stosunkowo niewielkim miastem jeśli chodzi o powierzchność (jest mniejszy niż chociażby miasto Münster w Westfalii) dlatego zawsze było gęsto zabudowany. Aktualne zagospodarowanie przestrzenne w centrum (między innymi Grüngürtel, czyli charakterystyczny pierścień zieleni) oraz bliskość lotniska gdzie nie można tworzyć ośrodków mieszkalnych, powoduje maksymalne wykorzystania dostępnych jeszcze powierzchni i terenów.

  Pieniądze

  Czyli rozwinięcie powyższego punktu. Ziemia i działki, które pozostawały wolne do zagospodarowania, zawsze były drogie. Na kupno pozwolić mogły sobie wyłącznie międzynarodowe przedsiębiorstwa i wielkie firmy, które mając do dyspozycji teren o ograniczonej powierzchni zaczęły budować w górę, by go możliwie jak najlepiej wykorzystać.

  Plan zagospodarowania miasta

  Od 1998 roku plan wysokościowy miasta reguluje gdzie i w jaki sposób można budować wieżowce. Większość aktualnych wieżowców znajduje się w pobliżu Neue Mainzer Straße i Europaviertel. Z tego powodu dzisiejsza panorama Frankfurtu jest tak zwarta. Nowe wieżowce lokalizowane są głównie w niewielkiej odległości od już istniejących bądź tam, gdzie w oddali widać luki w panoramie miasta.

  Brexit

  W nadchodzących latach wiele banków i usługodawców, których siedziby mieściły się głównie w Londynie zapowiedziało (bądź już to zrobiło) przeniesienie i stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy we Frankfurcie. Rezygnacja Brytyjczyków z przynależenia do Unii Europejskiej to kolejny element, który ma znaczący wpływ na wygląd i przyszły rozwój miasta.

  panorama miasta widziana z samolotu
  panorama miasta widziana z samolotu

   

  Aktualnie trwa budowa 29 nowych wysokościowców, zapowiedzianych jest kolejne 14. Być może wkrótce panorama Frankfurtu doczeka się własnej piosenki na miarę „Manhattan Skyline” Norwegów z a-ha.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x