polisa.de
  polisa.de

  Najczęstsze pytania odnośnie Familiengeld w Bawarii – mamy dla Was odpowiedzi!

  polisa.de

  Jakie są cele bawarskiego wsparcia finansowego w postaci Familiengeld, czyli „pieniędzy dla rodziny“?

  Rodziny z małymi dziećmi w Bawarii mają otrzymać wsparcie finansowe. Celem tego wsparcia jest poprawienie jakości życia rodzin w Bawarii oraz polepszenie szans dzieci na dobry start w dorosłe życie.

  Kto otrzyma Familiengeld w Bawarii?

  Wszyscy rodzice otrzymają to wsparcie, niezależnie od tego, czy dziecko uczęszcza do żłobka czy też nie. Rodzice mogą dzięki temu zapewnić dziecku dobre wykształcenie, nieważne jak chcą kształtować swoje życie i opiekę nad dziećmi. To rodzice wiedzą najlepiej, jak zagospodarować te pieniądze – czy wydać je na składkę w przedszkolu, czy na jakieś inne zajęcia dla dziecka.

  Korzystając z bawarskiego Familiengeld rodziny z małymi dziećmi, które przez dwa lata pobierają to wsparcie finansowe, otrzymują w sumie więcej pieniędzy, niż z Betreuungsgeld (wsparcie finansowe na pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem) i Landeserziehungsgeld (zasiłek wychowawczy) razem.

  Najbardziej zyskują na tym oczywiście mniej zamożne rodziny z małymi dziećmi oraz rodziny wielodzietne.

  Kto najbardziej zyskuje i ile?

  Z bawarskiego wsparcia finansowego w postaci Familiengeld największe korzyści czerpać będą rodzice rocznych i dwuletnich dzieci. Wsparcie wynosi 250 euro na miesiąc na dziecko. Od trzeciego dziecka kwota się zwiększa i wynosi 300 euro miesięcznie. Oznacza to w przypadku pobierania wsparcia przez maksymalny okres dwóch lat – 6.000 lub nawet 7.200 euro. Familiengeld wypłacane jest niezależnie od wysokości wynagrodzenia.

  Od kiedy będą wypłacane pieniądze w ramach Familiengeld?

  Wypłaty mają się rozpocząć 1 września 2018 roku. Bawaria wesprze w ten sposób 250.000 dzieci.

  Czy trzeba składać wniosek o wypłatę Familiengeld?

  Procedura jest bardzo prosta: jeśli ktoś wnioskował w Bawarii o Elterngeld (zasiłek wychowawczy) i został mu on przyznany, nie musi dodatkowo składać wniosku o Familiengeld. Wniosek o Elterngeld to w zasadzie 2 w 1, bo spełnia też funkcję wniosku o Familiengeld. 98% rodziców nie musi już wykonywać żadnych więcej działań – otrzymają Familiengeld automatycznie. Wszyscy inni będą mieli do dyspozycji wniosek w wersji online na stronie „Zentrum Bayern Familie und Soziales”.

  Gdzie można otrzymać szczegółowe informacje odnośnie Familiengeld?

  „Zentrum Bayern Familie und Soziales” (w skrócie ZBFS) stworzyło specjalną infolinię, na której uzyskacie odpowiedzi na wszelki pytania związane z Familiengeld. Wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 0931 32090929, od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-16.00 lub w piątki w godzinach 08.00-12.00.

  Czy rzeczywiście wszystkich dotyczą korzyści związane z Familiengeld?

  Głównym celem ustawy jest dać „więcej” wszystkim rodzinom, też tym mniej zarabiającym. Dlatego w projekcie ustawy, w artykule pierwszym, zawarta jest informacja, że „Familiengeld nie może być wliczane w świadczenia socjalne zapewniające niezbędne minimum egzystencji”. Oznacza to, że Familiengeld nie może się wliczać w zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV.

  Familiengeld wypada korzystniej niż dotychczasowe środki wsparcia, czyli wcześniej wspomniane Betreuungsgeld oraz Landeserziehungsgeld. Żeby w fazie przejściowej wszyscy rodzice mogli skorzystać, obowiązuje zasada największego uprzywilejowania: wsparcie miesięczne (np. Landeserziehunggeld oraz Betreuungsgeld) ma pozostać dla wszystkich w dotychczasowej wysokości albo ma się zwiększyć dzięki otrzymaniu Familiengeld (nie może się za to zmniejszyć).

  źródło: www.zbfs.bayern.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  6 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  6 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dawid

  Witam. Czy ten zasiłek można dostać tylko w Bawarii? Moje dziecko nie ma takich szans mieszkając w NRW?

  Mateus

  Witam pracuje w Niemczech. Region Baden Wundenberg. Żona z dzieckiem jest w Pl. Czy nalezy mi sie jakis dodatek na dziecko, rodzine ?

  Mateusz

  Witam pracuje w DE moja żona jest w PL. Czy należy mi sie cokolwiek na dziecko ? Prosze o odp.

  mstudzinski1988@gmail.com

  Czy familiengeld będzie wypłacany zamiast betreunggeld i landeserzieungeld ? Czy może dodatkowo ?

  1Aga1

  czy moze ktos mi pomoc z KIndageldem.wysylam wszystkie papiery do Chemitz Emeilem.faxem i bez skutku. Wyslalam tez Mahnung do nich . co najlepiej zrobic .moze ma ktos Numer faxu do nich (moze na zly wysylam ).
  albo jakis konkretny wzor pisma do nich ( wszystkie Bescheidy z Finanzamt,rachunki ,gewerba ,meldunek,kontoauzüge za ktore trzeba bylo zaplacic ) wszystkie dokumenty dostali wyslane bylo 30.11.2017 einschreibden mam quittung z poczty .
  Prosze o pomoc moze jakis koknkrety list zeby ich ruszylo cos.

  6
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x