Emerytura dla osób ze szczególnie długim okresem ubezpieczeniowym: ponad 80 proc. Niemców chce utrzymania „Rente mit 63”

  Kategoria:

  Niemcy nie chcą zmian w kwestii tzw. „emerytury w wieku 63 lat” („Rente mit 63”). Zdecydowana większość uważa możliwość przejścia na emeryturę w pełnej wysokości po 45 latach odprowadzania składek za dobre rozwiązanie. Zaskakuje podejście młodego pokolenia.

  FDP domaga się zmian w polityce emerytalnej

  W ostatnim czasie polityka emerytalna stała się kwestią sporną w tzw. koalicji sygnalizacji świetlnej, którą tworzą SPD, Zieloni i FDP. Ta ostatnia partia domaga się m.in. zniesienia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w pełnej wysokości po 45 latach odprowadzania składek. Celem jest zmniejszenie wydatków ponoszonych przez kasę emerytalno-rentową oraz zachęcenie mieszkańców Niemiec do dłuższego pozostawania na rynku pracy w związku z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Emeryturę dla osób ze szczególnie długim okresem ubezpieczeniowym powszechnie określa się jako „emeryturę w wieku 63 lat” (niem. „Rente mit 63”), mimo że w międzyczasie granica wieku emerytalnego dla osób urodzonych w 1961 r. wzrosła do 64 lat i czterech miesięcy.

  „Emerytura w wieku 63 lat” podoba się również młodszym mieszkańcom Niemiec

  Przytłaczająca większość Niemców nie ocenia pozytywnie propozycji FDP: 81 proc. opowiada się przeciwko zniesieniu możliwości pobierania pełnej emerytury po 45 latach opłacania składek, a tylko 17 proc. popiera ten pomysł. Przeciwnych zmianom jest 80 proc. zwolenników Partii Zielonych, 78 proc. głosujących na SPD i 73 proc. wyborców CDU/CSU. Nawet 79 proc. zwolenników FDP jest za utrzymaniem „Rente mit 63”. Poparcie dla tego rozwiązania jest najwyższe wśród sympatyków AfD (86 proc.) i Sojuszu Sahry Wagenknecht (95 proc.).

  Jedynie osoby samozatrudnione patrzą na tę sprawę nieco inaczej

  Niewielkie są również różnice między poszczególnymi grupami wiekowymi. Nawet wśród osób w wieku od 18 do 29 lat 83 proc. opowiada się za tym, by nie zmieniać przepisów w tym zakresie. Wygląda więc na to, że szacunek dla 45 lat pracy przeważa nad obawami o przyszły stan kasy emerytalno-rentowej. Jedynie osoby samozatrudnione patrzą na tę sprawę nieco inaczej: 36 proc. z nich opowiada się za zniesieniem możliwości pobierania emerytury w pełnej wysokości po 45 latach opłacania składek, a tylko 55 proc. jest za pozostawieniem bez zmian obecnie obowiązujących przepisów.

  Dane zostały zebrane przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej Forsa na zlecenie magazynu Stern i RTL Deutschland w dniach 15 i 16 maja 2024 r. W badaniu wzięło udział 1.002 respondentów. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru wynosi +/- 3 proc.

  Źródło: www.stern.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marta

  No ci, co na zielonych głosują będą do 70 lat pracować, niebawem będą rowerami do pracy dojeżdżać,w lepiankach mieszkać,koniki polne wpiep**ac.

  Tomek

  U mnie w robocie prawie wszyscy deklarują chęć głosowania na AfD, jednocześnie powtarzają lewacką propagandę z ZDF, wirus zły bo bezobjawowy, Putin chce nas zaatakować, a nieroby z Afryki na zasiłkach to dobre dla tego kraju.

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x