Emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku leki, protezy, aparaty słuchowe i wiele więcej!

Emeryci w Niemczech także muszą przygotowywać zeznanie podatkowe. Mogą przy tym odliczyć pewne wydatki, np. koszty związane ze zdrowiem. Warto przygotować w tym celu szczegółowe zestawienie.

(O tym kto w Niemczech jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej przeczytacie tutaj: Rozliczenie podatkowe w Niemczech)

Z państwowych świadczeń emerytalnych tylko część podlega opodatkowaniu. Natomiast coroczna podwyżka emerytury podlega opodatkowaniu w całości. Erich Nöll z Federalnego Związku Pomocy w sprawach związanych z podatkiem dochodowym (w skrócie BVL) w Berlinie uważa, że: „Prowadzi to do tego, że coraz więcej emerytów, którzy w początkowym okresie przejścia na emeryturę nie byli zobowiązani do składania deklaracji podatkowej, teraz poprzez wzrost emerytury, są już do tego zobowiązani”.

Emeryci mogą w Niemczech odliczać od podatku leki oraz inne obciążenia specjalne

Z drugiej strony emeryci mają możliwość odliczenia pewnych kosztów od podatku. Ważną pozycją są tu koszty chorobowe, które można odliczyć jako tzw. obciążenia specjalne. Zalicza się do nich dopłaty do leków na receptę oraz takie zabiegi jak fizjoterapia i pobyty w szpitalu. Mogą to być również dopłaty do zabiegów akupunktury, osteopatii czy zabiegów homeopatycznych.

Od podatku można również odliczyć protezy, soczewki kontaktowe, aparaty słuchowe…

Co jeszcze emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku? O wiele więcej niż wspomniane wyżej leki: dopłaty do okularów, soczewek kontaktowych, protez, aparatów słuchowych, wkładek ortopedycznych czy butów, protez lub innych pomocy medycznych, które służą tylko choremu. Ponadto można też odliczyć koszty dojazdu do lekarza, na zabiegi czy do apteki. Erich Nöll radzi: „Należy przygotować specjalne zestawienie z informacjami, kiedy u jakiego lekarza byliście, czy na jakim zabiegu i jaką odległość pokonaliście w tym celu.”

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wolno dostępne lekarstwa (bez recepty) można odliczyć od podatku jako wydatki specjalne tylko wtedy, gdy z zaświadczenia lekarskiego wynika, że ich przyjmowanie przez pacjenta jest konieczne.

Problematyczne są zestawienia, które przygotowują apteki dla swoich klientów, z których wynika, jakie lekarstwa były kupowane i jaki był ich roczny koszt. Te zestawienia często bowiem nie rozróżniają pomiędzy lekami na receptę i bez recepty. Erich Nöll zaleca następujące postępowanie: „Podatnicy, którzy regularnie przyjmują leki ogólnodostępne, powinni porozmawiać ze swoim lekarzem i ustalić np. wystawienie odpowiedniej prywatnej recepty. Wtedy można te koszty bez problemu zakwalifikować jako obciążenia specjalne.”

źródło: z rozmowy z Erichem Nöll

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
177,577FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x