Więcej

  Leki, protezy, personel sprzątający: Oto, jakie koszty mogą odliczyć od podatku emeryci w Niemczech!

  polski supermarket w Niemczech

  Emeryci w Niemczech także muszą przygotowywać zeznanie podatkowe. Mogą przy tym odliczyć pewne wydatki, np. koszty związane ze zdrowiem. Warto przygotować w tym celu szczegółowe zestawienie.

  Czy każdy emeryt w Niemczech musi złożyć deklarację podatkową?

  Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ze względu na różne opodatkowanie uposażeń. Jedno jest pewne: w 2020 r. każdy emeryt miał do dyspozycji nieopodatkowaną kwotę podstawową w wysokości 9408 euro. Odpowiada to kwocie 784 euro/miesiąc). Ponadto istnieją odliczenia np. z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia od opieki długoterminowej.

  Zeznanie podatkowe dla emerytów jest w Niemczech również obowiązkowe, jeśli uzyskują oni dodatkowe dochody (np. poprzez Minijob) lub mają dochody z wynajmu.

  Więcej o tym, kto w Niemczech jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej przeczytacie tutaj: Rozliczenie podatkowe w Niemczech.

  Emeryci mogą w Niemczech odliczać od podatku leki oraz inne obciążenia specjalne

  Emeryci w Niemczech mają możliwość odliczenia pewnych kosztów od podatku. Ważną pozycją są tu koszty chorobowe, które można odliczyć jako tzw. obciążenia specjalne. Zalicza się do nich dopłaty do leków na receptę oraz takie zabiegi jak fizjoterapia i pobyty w szpitalu. Mogą to być również dopłaty do zabiegów akupunktury, osteopatii czy zabiegów homeopatycznych.

  Wolno dostępne lekarstwa (bez recepty) można odliczyć od podatku jako wydatki specjalne tylko wtedy, gdy z zaświadczenia lekarskiego wynika, że ich przyjmowanie przez pacjenta jest konieczne. Podatnicy, którzy regularnie przyjmują leki ogólnodostępne, powinni porozmawiać ze swoim lekarzem i ustalić np. wystawienie odpowiedniej prywatnej recepty. Wtedy można te koszty bez problemu zakwalifikować jako obciążenia specjalne.

  Od podatku można również odliczyć protezy, soczewki kontaktowe, aparaty słuchowe…

  Co jeszcze emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku? O wiele więcej niż wspomniane wyżej leki, mianowicie: dopłaty do okularów, soczewek kontaktowych, protez, aparatów słuchowych, wkładek ortopedycznych czy butów, protez lub innych pomocy medycznych, które służą tylko choremu. Ponadto można też odliczyć koszty dojazdu do lekarza, na zabiegi czy do apteki. W tym wypadku należy przygotować specjalne zestawienie z informacjami, kiedy u jakiego lekarza byliście, na jakim zabiegu i jaką odległość pokonaliście w tym celu.

  Koszty rzemieślnicze i personelu sprzątającego

  Emeryci w Niemczech mogą oprócz tego odliczyć od podatku koszty rzemieślnicze w wysokości do 1200 euro. Ważne: Koszty materiałów nie są wliczone w cenę. Oraz: Faktura musi zostać przelana na konto danej firmy (nie można płacić gotówką).

  Odliczeniu podlegają również koszty pomocy sprzątającej i ogrodników. Maksymalna kwota w tym wypadku wynosi 4000 euro.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x