Więcej

  Leki, protezy, personel sprzątający: Oto, jakie koszty mogą odliczyć od podatku emeryci w Niemczech!

  Emeryci w Niemczech także muszą przygotowywać zeznanie podatkowe. Mogą przy tym odliczyć pewne wydatki, np. koszty związane ze zdrowiem. Warto przygotować w tym celu szczegółowe zestawienie.

  Czy każdy emeryt w Niemczech musi złożyć deklarację podatkową?

  Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ze względu na różne opodatkowanie uposażeń. Jedno jest pewne: w 2023 r. każdy emeryt ma do dyspozycji nieopodatkowaną kwotę podstawową w wysokości 10 908 euro. Odpowiada to kwocie 909 euro/miesiąc. Ponadto istnieją odliczenia np. z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia od opieki długoterminowej.

  Zeznanie podatkowe dla emerytów jest w Niemczech również obowiązkowe, jeśli uzyskują oni dodatkowe dochody (np. poprzez Minijob) lub mają dochody z wynajmu.

  Więcej o tym, kto w Niemczech jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej przeczytacie tutaj: Rozliczenie podatkowe w Niemczech.

  Emeryci mogą w Niemczech odliczać od podatku leki oraz inne obciążenia specjalne

  Emeryci w Niemczech mają możliwość odliczenia pewnych kosztów od podatku. Ważną pozycją są tu koszty chorobowe, które można odliczyć jako tzw. obciążenia specjalne. Zalicza się do nich dopłaty do leków na receptę oraz takie zabiegi jak fizjoterapia i pobyty w szpitalu. Mogą to być również dopłaty do zabiegów akupunktury, osteopatii czy zabiegów homeopatycznych.

  Wolno dostępne lekarstwa (bez recepty) można odliczyć od podatku jako wydatki specjalne tylko wtedy, gdy z zaświadczenia lekarskiego wynika, że ich przyjmowanie przez pacjenta jest konieczne. Podatnicy, którzy regularnie przyjmują leki ogólnodostępne, powinni porozmawiać ze swoim lekarzem i ustalić np. wystawienie odpowiedniej prywatnej recepty. Wtedy można te koszty bez problemu zakwalifikować jako obciążenia specjalne.

  Od podatku można również odliczyć protezy, soczewki kontaktowe, aparaty słuchowe…

  Co jeszcze emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku? O wiele więcej niż wspomniane wyżej leki, mianowicie: dopłaty do okularów, soczewek kontaktowych, protez, aparatów słuchowych, wkładek ortopedycznych czy butów, protez lub innych pomocy medycznych, które służą tylko choremu. Ponadto można też odliczyć koszty dojazdu do lekarza, na zabiegi czy do apteki. W tym wypadku należy przygotować specjalne zestawienie z informacjami, kiedy u jakiego lekarza byliście, na jakim zabiegu i jaką odległość pokonaliście w tym celu.

  Koszty rzemieślnicze i personelu sprzątającego

  Emeryci w Niemczech mogą oprócz tego odliczyć od podatku koszty rzemieślnicze w wysokości do 1200 euro. Ważne: Koszty materiałów nie są wliczone w cenę. Oraz: Faktura musi zostać przelana na konto danej firmy (nie można płacić gotówką).

  Odliczeniu podlegają również koszty pomocy sprzątającej i ogrodników. Maksymalna kwota w tym wypadku wynosi 4000 euro.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  15,600ObserwującyObserwuj
  266ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x