Dziecko w szpitalu w Niemczech – (prawie) wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

    Choroba dziecka jest zawsze związana z dużym stresem i obciążeniem dla rodziców. Stres ten jest większy, jeżeli wasze dziecko ciężko zachorowało i zostało skierowane do szpitala. Co to oznacza w praktyce? Jakie prawa mają rodzice podczas pobytu dziecka w placówce szpitalnej? Co to jest „Rooming-In” i kto ponosi za to koszty? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu!

    Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu w Niemczech

    Pobyt dziecka w szpitalu to sytuacja wyjątkowa, stanowiąca ogromne obciążenie psychiczne i fizyczne zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia wiele szpitali niemieckich oferuje możliwość pobytu rodziców towarzyszących dziecku podczas hospitalizacji. Postępowanie takie nazywa się „Rooming-In”.

    Stowarzyszenie Szpitali dziecięcych i Oddziałów Dziecięcych w Niemczech. (Gesellschaft der Kinderkrankenhäuser und Kinderabteilungen in Deutschland GKinD) zaleca Rooming-In dla wszystkich dzieci poniżej 9 roku życia. Niemieckie Kasy Chorych (Krankenkasse) oferują tą usługę w ramach ustawowego ubezpieczenia społecznego. W niektórych, bardzo wyjątkowych przypadkach jest to możliwe także w przypadku dzieci powyżej lat dziewięciu, aczkolwiek Kasy Chorych są tutaj zdania, że dzieci w tym wieku są na tyle dojrzałe, aby poradzić sobie w szpitalu bez stałej, 24-godzinnej obecności rodziców.

    Koszty związane z towarzyszeniem rodziców podczas hospitalizacji dziecka są przejmowane wtedy, gdy lekarz rodzinny lub pediatra poświadczy, że obecność rodzica jest konieczna do pozytywnego przebiegu procesu ozdrowieńczego lub brak tej obecności jest związany z dodatkowych obciążeniem psychicznym dla dziecka oraz opóźnieniem procesu ozdrowieńczego

    Na czym polega „Rooming-In”?

    Podczas pobytu „Rooming-In” rodzice lub rodzic mogą bez ograniczeń przebywać w pokoju szpitalnym dziecka lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Rodzic (lub osoba towarzsząca) otrzymuje do dyspozycji łóżko do spania w pokoju dziecka. Niektóre szpitala posiadają tak zwane „Elternzimmer”, czyli pokoje wyposażone pobytowe, gdzie rodzice mają możliwość spania, przechowania rzeczy osobistych oraz spędzania czasu.

    Zgodnie z katalogiem usług ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych (Leistungskatalog der Krankenkassen) koszty zakwaterowania rodziców dzieci (lub innych osób towarzyszących) są pokrywane tylko wtedy, gdy pediatra potwierdzi taką konieczność (Bestätigung der medizinischen Notwendigkeit). Powodami natury medycznej mogą być:

    • Zabieg dziecka może być przeprowadzony tylko w obecności osoby towarzyszącej,
    • Komunikacja z chorym dzieckiem je niemożliwa, trudna lub utrudniona bez obecności rodzica lub osoby towarzyszącej. Ma to miejsce na przykład, gdy dziecko jest głuche, niesłyszące, niewidome, niedowidzące, chore psychicznie, autystyczne, itp.
    • W wyniku pobytu w szpitalu można spodziewać się problemów rozwojowych lub szkód psychologicznych u dziecka bez współhospitalizacji rodziców.

    Warto wiedzieć, że w przypadku pobytu dziecka w szpitalu rodzice mają prawo do nieograniczonych czasowo wizyt u dziecka. Regulacja ta może zostać zmieniona lub ograniczona w przypadku katastrof, epidemii lub pandemii.

    Przygotowanie pobytu dziecka w niemieckim szpitalu

    W zależności od wieku dziecka potrzebuje ono różnych rzeczy. Pod tym względem szpitale niemieckie nie różnią się zbytnio od szpitali polskich. Zazwyczaj dziecko będzie potrzebować piżamy, czegoś lekkiego do przebrania (np. wygodny dres i t-shirt), bielizny osobistej, skarpet, pantofli, podomki lub szlafroka, środków higieny osobistej, ręcznika, szczoteczki i pasty do zębów. Aby dziecko nie czuło się osamotnione warto spakować ulubioną maskotkę lub zabawkę dziecka.

    Dodatkowo konieczne są następujące dokumenty:

    • Skierowanie do szpitala, czyli Einweisungsschein,
    • Karta ubezpieczenia zdrowotnego, czyli Krankenversicherungskarte,
    • Świadectwo szczepień oraz żółta książeczka badań lekarskich lub książeczka badań profilaktycznych dziecka (Impfpass, Gelbes Kinderuntersuchungsheft lub Vorsorgeheft des Kindes),
    • Dokumenty z przeprowadzonych już badań (np. zdjęcia rentgenowskie – Röntgenbilder, Arztbrief, czyli list lekarski, itp.),
    • W razie potrzeby: informacje o lekach, które dziecko otrzymało lub obecnie przyjmuje (np. opakowanie po lekarstwach lub ulotka dołączona do opakowania).

    Język niemiecki w szpitalu

    Większość polskich rodziców boi się pobytu dziecka w szpitalu ze względu na nieznajomość języka niemieckiego. W takich przypadkach warto poprosić o pomoc tłumacza, który będzie towarzyszył rodzicom podczas pierwszych godzin. W takim przypadku rodzice muszą wyjaśnić z kasą chorych, czy przejmie ona koszty związane z tłumaczeniem. W większości przypadków koszty tłumacza ponoszą rodzice.

    Dodatkowo warto wiedzieć, że w wielu szpitalach jest sporo personelu medycznego, który zna język polski.

    Przyjęcie do szpitala w Niemczech, czyli Aufnahme

    Termin zgłoszenie do szpitala musi zostać ustalony z Izbą Przyjęć, czyli Aufnahme. Oznacza to, że zanim rodzic lub opiekun prawny udadzą się z dzieckiem do szpitala, muszą wcześniej zadzwonić lub zgłosić się osobiście celem ustalenia terminu przyjęcia dziecka na izbę przyjęć. Bez ustalonego terminu mogą zostać przyjęte dzieci jedynie w nagłych wypadkach (Notfallaufnahme).

    Podczas ustalania terminu rodzic lub opiekun prawny otrzymuje listę z zaleceniami dla dziecka, co należy zrobić i przygotować przed oficjalnym przyjęciem dziecka do szpitala. W przypadku, gdy dziecko zostanie poddane operacji, rodzic wraz dzieckiem zostanie skierowany na tak zwane „prästationäre Vorstellung”. „Prästationäre Vorstellung” ma miejsce maksymalnie 5 dni przed zaplanowaną operacją lub zabiegiem. Celem jest wykonanie wszystkich badań koniecznych do przeprowadzenia operacji oraz ustalenia terminu zabiegu. Po przeprowadzeniu badań rodzic i dziecko otrzymują termin (dzień i godzinę) zgłoszenia się do szpitala na zabieg i wracają do domu.

    Parę dni później, podczas właściwego przyjęcia do szpitala rodzic i dziecko zgłaszają się na izbę przyjęć oddziału, gdzie zostaje im przydzielona pielęgniarka, która założy kartę pobytu dziecka w szpitalu. Po zebraniu wszystkich informacji dziecko (i oczywiście rodzic) udają się na spotkanie z lekarzem, który ustali dalsze postępowanie.

    Koszty pobytu dziecka w szpitalu w Niemczech

    Koszty pobytu w szpitalu dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia są całkowicie pokrywane przez Kasę Chorych (Krankenksse). Dodatkowo są one zwolnione ze tak zwanej współopłaty w szpitalu (Befreiung von Zuzahlungen im Krankenhaus).

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x