Prawo pracy w Niemczech: Czy pracodawca może mierzyć temperaturę ciała pracownikom?

Obecny kryzys spowodowany pandemią koronawirusa zmienia codzienne zwyczaje i obowiązki. Coraz częściej pracodawcy wymagają kontroli temperatury ciała swoich pracowników, aby chronić ich przed zakażeniem COVID-19 i związanymi z tym przykrymi konsekwencjami dla całego zakładu pracy. Tzw. skanery temperatury lub niewielkie, elektroniczne termometry używane są najczęściej tuż przed wejściem na teren firmy. Czy pracodawca w Niemczech ma do tego prawo?

Czy pracodawca w Niemczech może mierzyć temperaturę ciała pracownikom?

Największe wątpliwości w tej kwestii dotyczą ochrony danych osobowych, ich zbierania, gromadzenia i zapisywania. „Nadal nie ma co do tego jasno określonego stanowiska” mówi monachijska prawniczka specjalizująca się w prawie pracy Manuela Rauch. „Niektórzy twierdzą, że kontrola temperatury jest niezbędna jako środek zapobiegawczy w celu ochrony zdrowia pracowników i uniknięcia infekcji. Inni, że pomiar temperatury sam w sobie nie daje jasnego wyniku, czy pracownik jest zakażony koronawirusem” – powiedziała prawniczka.

Jej zdaniem największy problem stanowi przechowywanie danych osobowych. Jeśli przetwarzanie wyników pomiarów nie jest dozwolone w firmie, to szefowi nie wolno zlecać ich wykonywania. Dlatego też, zakładając, że mierzenie temperatury ciała nie jest dozwolone, a pracownik odmówi poddania się badaniu i szef odeśle go do domu, to pracodawca nie może wyciągać wobec pracownika żadnych konsekwencji i jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia.

Zaangażowanie rady zakładowej

Pracodawca może wykorzystywać skanery temperatury ciała tylko w sytuacji, kiedy wszyscy pracownicy otrzymali wcześniej oświadczenie o ochronie danych osobowych, zostali szczegółowo poinformowani, jakie dokładnie dane rejestruje urządzenie i w jaki sposób będą one przechowywane. „Jeżeli pracownicy nie zostali o tym poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem i nie otrzymali oświadczenia o ochronie danych osobowych, to egzekwowanie poddania się badaniu od swoich podwładnych może być dla pracodawcy trudne” – mówi Rauch. Pracownik zawsze może wymagać od pracodawcy informacji, jakie dane na jego temat przechowuje firma.

Jeżeli w firmie jest rada zakładowa, to szef musi uwzględnić zdanie rady w dyskusji dotyczącej urządzenia mierzącego temperaturę. Nadal jednak nie ma żadnych orzeczeń sądowych dotyczących takich sytuacji. Organy nadzorujące ochronę danych osobowych są różne w poszczególnych landach, a ich decyzje bardzo często zależne są od konkretnych przypadków i branży.

Ochorona zdrowia przede wszystkim

„Zwykle ochrona zdrowia przewyższa ochronę danych” – mówi Rauch. „Dlatego zakłada się, że w konkretnych przypadkach i branżach niezbędnych do funkcjonowania, mierzenie temperatury może skutecznie chronić i weryfikować zdrowie pracowników”. Jeżeli jednak pracownicy biur bez większych problemów mogą wykonywać swoją pracę zdalnie, z tzw. home office, to jest to nadal zalecana opcja. Mniej kontaktów społecznych oznacza także mniej infekcji.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x