Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Prawo pracy w Niemczech: Czy pracodawca może mierzyć temperaturę ciała pracownikom?

  Praca w Niemczech

  Obecny kryzys spowodowany pandemią koronawirusa zmienia codzienne zwyczaje i obowiązki. Coraz częściej pracodawcy wymagają kontroli temperatury ciała swoich pracowników, aby chronić ich przed zakażeniem COVID-19 i związanymi z tym przykrymi konsekwencjami dla całego zakładu pracy. Tzw. skanery temperatury lub niewielkie, elektroniczne termometry używane są najczęściej tuż przed wejściem na teren firmy. Czy pracodawca w Niemczech ma do tego prawo?

  Czy pracodawca w Niemczech może mierzyć temperaturę ciała pracownikom?

  Największe wątpliwości w tej kwestii dotyczą ochrony danych osobowych, ich zbierania, gromadzenia i zapisywania. „Nadal nie ma co do tego jasno określonego stanowiska” mówi monachijska prawniczka specjalizująca się w prawie pracy Manuela Rauch. „Niektórzy twierdzą, że kontrola temperatury jest niezbędna jako środek zapobiegawczy w celu ochrony zdrowia pracowników i uniknięcia infekcji. Inni, że pomiar temperatury sam w sobie nie daje jasnego wyniku, czy pracownik jest zakażony koronawirusem” – powiedziała prawniczka.

  Jej zdaniem największy problem stanowi przechowywanie danych osobowych. Jeśli przetwarzanie wyników pomiarów nie jest dozwolone w firmie, to szefowi nie wolno zlecać ich wykonywania. Dlatego też, zakładając, że mierzenie temperatury ciała nie jest dozwolone, a pracownik odmówi poddania się badaniu i szef odeśle go do domu, to pracodawca nie może wyciągać wobec pracownika żadnych konsekwencji i jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia.

  Zaangażowanie rady zakładowej

  Pracodawca może wykorzystywać skanery temperatury ciała tylko w sytuacji, kiedy wszyscy pracownicy otrzymali wcześniej oświadczenie o ochronie danych osobowych, zostali szczegółowo poinformowani, jakie dokładnie dane rejestruje urządzenie i w jaki sposób będą one przechowywane. „Jeżeli pracownicy nie zostali o tym poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem i nie otrzymali oświadczenia o ochronie danych osobowych, to egzekwowanie poddania się badaniu od swoich podwładnych może być dla pracodawcy trudne” – mówi Rauch. Pracownik zawsze może wymagać od pracodawcy informacji, jakie dane na jego temat przechowuje firma.

  Jeżeli w firmie jest rada zakładowa, to szef musi uwzględnić zdanie rady w dyskusji dotyczącej urządzenia mierzącego temperaturę. Nadal jednak nie ma żadnych orzeczeń sądowych dotyczących takich sytuacji. Organy nadzorujące ochronę danych osobowych są różne w poszczególnych landach, a ich decyzje bardzo często zależne są od konkretnych przypadków i branży.

  Ochorona zdrowia przede wszystkim

  „Zwykle ochrona zdrowia przewyższa ochronę danych” – mówi Rauch. „Dlatego zakłada się, że w konkretnych przypadkach i branżach niezbędnych do funkcjonowania, mierzenie temperatury może skutecznie chronić i weryfikować zdrowie pracowników”. Jeżeli jednak pracownicy biur bez większych problemów mogą wykonywać swoją pracę zdalnie, z tzw. home office, to jest to nadal zalecana opcja. Mniej kontaktów społecznych oznacza także mniej infekcji.

  Źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x