Prawo pracy w Niemczech: Czy można odmówić rejestracji czasu pracy za pomocą odcisku palca?

Wiele niemieckich zakładów pracy wymaga od swoich pracowników rejestracji godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Zazwyczaj odbywa się to przez ręczne wpisywanie godzin do odpowiedniego systemu, lub przy użyciu karty magnetycznej. Jednak zdarza się, że firmy wykorzystują system oparty na identyfikacji na podstawie odcisku palca. Czy jest to zgodne z prawem?

W jednym z gabinetów radiologicznych w Berlinie wprowadzono taki właśnie system. 57-letni mężczyzna, zatrudniowy w zakładzie odmówił jednak korzystania z nowego systemu i cały czas używał starego posobu zapisywania godzin pracy. Został z tego powodu dwukrotnie upomniany w pracy. Wniósł przeciw temu pozew, w którym żądał usunięcia upomnień z jego służbowych akt. Jak się okazało – pracownik miał rację. Sąd pracy w Berlinie-Brandenburgii orzekł (sygn. Akt 10 Sa 2130/19): Nie można zmuszać pracowników do korzystania z systemu rejestracji czasu pracy na podstawie odcisków palców.

Oszutstwa z użyciem kart magnetycznych personelu

Weryfikacja pracowników za pomocą odcisków palców miała służyć uniknięciu oszustw dokonywanych przez pracowników. Jednak w berlińskim gabinecie nie było mowy o nadużyciach, a wspomniany pracownik nigdy nie został oskarżony o fałszowanie godzin pracy. Jego prawnik argumentował, że podczas zbierania danych biometrycznych interesy pracodawcy i pracownika muszą być wyważone względem siebie: „Im intensywniej ingeruje się w prawa osobiste, tym istotniejszy musi być cel, do którego dąży procedury”. Jeśli chodziłoby np. o kontrolę dostępu do pomieszczen z wrażliwymi tajemnicami firmowymi, produkcyjnymi i rozwojowymi, to interes pracodawcy jest tutaj uzasadniony. Sytuacja wygląda jednak iczej jeśli chodzi jedynie o mierzenie czasu pracy.

Decyzja sądu pracy w Berlinie-Brandenburgii

Sędziowie zgodzili się z argumentacją przedstawicieli pracownika gabinetu radiologicznego. Prawdą jest, że system kart magetycznych, chipów lub ręcznego wpisywania danych do systemu nie jest idealny i nie można wykluczyć potencjalnych oszustw. Nie jest jednak zrozumiałe, dlaczego pracodawca chciał korzystać z systemu opartego o odciski palców, ponieważ nie występowały wcześniej żadne przesłanki ku temu, że pracownicy takich oszutsw mogli się dopuszczać i nie stosować się do planowanego czasu pracy. „Nawet jeśli kierownik gabinetu nie zawsze był na miejscu, to inni pracownicy byli i prawdopodobnie zauważyliby niedobór personelu.

Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO, niem. Datenschutzgrundverordnung, DSGVO), dane biometryczne to „wszystkie dane osobowe pozyskane przy użyciu specjalnych procesów technicznych odnoszących się do cech fizycznych i fizjologicznych osoby fizycznej, które umożliwiają lub potwierdzają identyfikację tej osoby fizycznej”. Tak jest w przypadku odcisków palców. Rejestracja czasu pracy z wykorzystaniem danych biometrycznych nie jest w tym przypadku wymagana i dlatego nie jest dozwolona bez zgody pracownika. Pracownik mógł zażądać usunięcia upomnienia z  jego służbowych akt osobowych.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x