Szkoła waldorfska, szkoła chrześcijańska, szkoła z internatem… Jeśli Wasze dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej, możecie odliczyć od podatku koszty czesnego w wysokości maksymalnie 5.000 euro rocznie. Oto jak skorzystać z tej ulgi przewidzianej w niemieckim systemie podatkowym.
Uczęszczanie do prywatnej instytucji edukacyjnej wiąże się z koniecznością opłacania czesnego. W państwowych szkołach podstawowych, głównych (Hauptschulen) i realnych (Realschulen), gimnazjach, szkołach ogólnokształcących i zawodowych nie ma żadnych opłat ani czesnego.
Jeśli natomiast Wasze dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej, możecie odliczyć do 30 procent kosztów, ale nie więcej niż 5.000 euro rocznie, jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben). Warunkiem jest otrzymywanie zasiłku rodzinnego Kindergeld lub korzystanie z kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci, czyli Kinderfreibetrag.
Przypominamy, że nie można odliczyć od podatku kosztów zakupu zwykłych pomocy naukowych, takich jak książki, zeszyty, długopisy i inne materiały szkolne dla dziecka – niezależnie od tego, do jakiej szkoły dziecko uczęszcza. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Czy w Niemczech można odliczyć od podatku koszty zakupu podręczników szkolnych?
Koszty czesnego ponoszone na rzecz tych szkół można w Niemczech odliczyć od podatku
Dla urzędów skarbowych w Niemczech nie ma znaczenia to, czy szkoła, do której uczęszcza dziecko, jest instytucją prywatną czy kościelną. W związku z tym możecie odliczyć od podatku koszty czesnego pobieranego przez takie instytucje edukacyjne jak szkoła waldorfska (Waldorfschule), szkoła Montessori (Montessorischule), freie Schule, katolicka szkoła z internatem czy ewangelicka szkoła specjalna.
To samo dotyczy szkół w innych krajach europejskich, zarówno szkół niemieckich, jak i lokalnych. Warunek jest taki: uczęszczanie do szkoły niepublicznej musi prowadzić do uzyskania kwalifikacji ogólnych lub zawodowych. Oznacza to, że świadectwo ukończenia prywatnej szkoły ogólnokształcącej lub zawodowej musi być uznawane przez właściwe krajowe Ministerstwo Edukacji lub Ministerstwo Kultury i Oświaty, Biuro ds. Uznawania Dyplomów (niem. Zeugnisanerkennungsstelle) lub konferencję ministrów kultury i oświaty krajów związkowych (niem. Kultusministerkonferenz). Ma to na celu zapewnienie, że kwalifikacje uzyskane w szkole prywatnej są porównywalne z kwalifikacjami uzyskanymi w szkole publicznej.
Do 5.000 euro rocznie jako wydatki specjalne
Najpierw zła wiadomość: nie możecie odliczyć kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli więc szkoła, do której uczęszcza Wasze dziecko, przysyła Wam rachunek do zapłaty, nie możecie dodać opłat za posiłki i noclegi do czesnego i wykazać łącznej kwoty w swoim zeznaniu podatkowym. Odliczyć od podatku możecie jedynie koszty rzeczowe i osobowe związane stricte z nauczaniem, np. wynagrodzenia nauczycieli lub koszty utrzymania budynku szkoły.
Możecie również odliczyć od podatku pewne dobrowolne wpłaty jako darowiznę. Dotyczy to np. pokrycia kosztów związanych z organizowaną w szkole uroczystością lub zakupem materiałów dydaktycznych dla szkoły.
W wyjątkowych przypadkach można odliczyć koszty czesnego jako nadzwyczajne obciążenie (niem. außergewöhnliche Belastung)
Jak już wyżej wspomniano, zasadniczo koszty czesnego podlegają w Niemczech odliczeniu od podatku jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben). W pewnych wyjątkowych przypadkach można jednak wykazać je w swojej deklaracji podatkowej jako nadzwyczajne obciążenie (außergewöhnliche Belastung). Tak orzekł Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof), najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł, w sprawie dziecka z zaburzeniami zachowania, które uczęszczało do zwykłej szkoły. Lekarz rodzinny i pracownicy opieki społecznej zalecili rodzicom, aby zapisali dziecko do szkockiej szkoły z internatem dla dzieci wybitnie uzdolnionych. Rodzice mogli odliczyć koszty czesnego jako nadzwyczajne obciążenie, ponieważ uczęszczanie do szkoły prywatnej było konieczne ze względów terapeutycznych.
Korzyść z odliczania kosztów czesnego jako nadzwyczajnego obciążenia jest taka, że jeśli przekroczycie tzw. granicę obciążenia dostosowanego do możliwości podatnika (niem. zumutbare Belastungsgrenze), możecie odliczyć od podatku kwotę przekraczającą 5.000 euro rocznie.