Więcej

  Czy koszty czesnego można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Szkoła waldorfska, szkoła chrześcijańska, szkoła z internatem… Jeśli Wasze dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej, możecie odliczyć od podatku koszty czesnego w wysokości maksymalnie 5.000 euro rocznie. Oto jak skorzystać z tej ulgi przewidzianej w niemieckim systemie podatkowym.

  Uczęszczanie do prywatnej instytucji edukacyjnej wiąże się z koniecznością opłacania czesnego. W państwowych szkołach podstawowych, głównych (Hauptschulen) i realnych (Realschulen), gimnazjach, szkołach ogólnokształcących i zawodowych nie ma żadnych opłat ani czesnego.

  Jeśli natomiast Wasze dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej, możecie odliczyć do 30 procent kosztów, ale nie więcej niż 5.000 euro rocznie, jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben). Warunkiem jest otrzymywanie zasiłku rodzinnego Kindergeld lub korzystanie z kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci, czyli Kinderfreibetrag.

  Przypominamy, że nie można odliczyć od podatku kosztów zakupu zwykłych pomocy naukowych, takich jak książki, zeszyty, długopisy i inne materiały szkolne dla dziecka – niezależnie od tego, do jakiej szkoły dziecko uczęszcza. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Czy w Niemczech można odliczyć od podatku koszty zakupu podręczników szkolnych?

  Koszty czesnego ponoszone na rzecz tych szkół można w Niemczech odliczyć od podatku

  Dla urzędów skarbowych w Niemczech nie ma znaczenia to, czy szkoła, do której uczęszcza dziecko, jest instytucją prywatną czy kościelną. W związku z tym możecie odliczyć od podatku koszty czesnego pobieranego przez takie instytucje edukacyjne jak szkoła waldorfska (Waldorfschule), szkoła Montessori (Montessorischule), freie Schule, katolicka szkoła z internatem czy ewangelicka szkoła specjalna.

  To samo dotyczy szkół w innych krajach europejskich, zarówno szkół niemieckich, jak i lokalnych. Warunek jest taki: uczęszczanie do szkoły niepublicznej musi prowadzić do uzyskania kwalifikacji ogólnych lub zawodowych. Oznacza to, że świadectwo ukończenia prywatnej szkoły ogólnokształcącej lub zawodowej musi być uznawane przez właściwe krajowe Ministerstwo Edukacji lub Ministerstwo Kultury i Oświaty, Biuro ds. Uznawania Dyplomów (niem. Zeugnisanerkennungsstelle) lub konferencję ministrów kultury i oświaty krajów związkowych (niem. Kultusministerkonferenz). Ma to na celu zapewnienie, że kwalifikacje uzyskane w szkole prywatnej są porównywalne z kwalifikacjami uzyskanymi w szkole publicznej.

  Do 5.000 euro rocznie jako wydatki specjalne

  Najpierw zła wiadomość: nie możecie odliczyć kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli więc szkoła, do której uczęszcza Wasze dziecko, przysyła Wam rachunek do zapłaty, nie możecie dodać opłat za posiłki i noclegi do czesnego i wykazać łącznej kwoty w swoim zeznaniu podatkowym. Odliczyć od podatku możecie jedynie koszty rzeczowe i osobowe związane stricte z nauczaniem, np. wynagrodzenia nauczycieli lub koszty utrzymania budynku szkoły.

  Możecie również odliczyć od podatku pewne dobrowolne wpłaty jako darowiznę. Dotyczy to np. pokrycia kosztów związanych z organizowaną w szkole uroczystością lub zakupem materiałów dydaktycznych dla szkoły.

  W wyjątkowych przypadkach można odliczyć koszty czesnego jako nadzwyczajne obciążenie (niem. außergewöhnliche Belastung)

  Jak już wyżej wspomniano, zasadniczo koszty czesnego podlegają w Niemczech odliczeniu od podatku jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben). W pewnych wyjątkowych przypadkach można jednak wykazać je w swojej deklaracji podatkowej jako nadzwyczajne obciążenie (außergewöhnliche Belastung). Tak orzekł Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof), najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł, w sprawie dziecka z zaburzeniami zachowania, które uczęszczało do zwykłej szkoły. Lekarz rodzinny i pracownicy opieki społecznej zalecili rodzicom, aby zapisali dziecko do szkockiej szkoły z internatem dla dzieci wybitnie uzdolnionych. Rodzice mogli odliczyć koszty czesnego jako nadzwyczajne obciążenie, ponieważ uczęszczanie do szkoły prywatnej było konieczne ze względów terapeutycznych.

  Korzyść z odliczania kosztów czesnego jako nadzwyczajnego obciążenia jest taka, że jeśli przekroczycie tzw. granicę obciążenia dostosowanego do możliwości podatnika (niem. zumutbare Belastungsgrenze), możecie odliczyć od podatku kwotę przekraczającą 5.000 euro rocznie.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x