8 wskazówek dojczland.info dotyczących wzywania ślusarza w Niemczech

1. Porównaj ceny.

Mimo sytuacji awaryjnych i stresowych zachowaj zimną głowę. Nim zadzwonisz do pierwszego lepszego ślusarza znalezionego w internetowej wyszukiwarce, zorientuj się na tyle ile jesteś w stanie, w cenach u konkurencji. Poniższe grafiki obrazują, jak mniej więcej kształtują się ceny za otwarcie drzwi przez ślusarza w Niemczech.

Ile kosztuje otwarcie drzwi przez ślusarza w Niemczech w ciągu dnia?

źródło: verbraucherzentrale.de

Ile kosztuje otwarcie drzwi przez ślusarza w Niemczech w nocy?

źródło: verbraucherzentrale.de

2. Ustal orientacyjna cenę.

Przed złożeniem wiążącego zamówienia poproś o orientacyjną wycenę. Nie zapomnij zapytać, czy kosztorys otwarcia drzwi/wymiany zamka uwzględnia koszty dojazdu i wszelkie ukryte opłaty, które często doliczane są na rachunku, już po wykonaniu usługi.

3. Przy zgłaszaniu awarii postaraj się przekazać jak najwięcej informacji.

Jaki rodzaj zamku posiadasz? Co się dokładnie stało? Pamiętaj również o wspomnieniu o tak „błahych” sprawach, jak niedziałającym domofonie, bądź dzwonku w mieszkaniu, które skutecznie uniemożliwiłyby późniejszy kontakt ze ślusarzem, bądź też miejscu zaparkowania samochodu jak np. piętro parkingu lub ulica, na którym stoi, jeśli to do niego nie możesz się dostać.

4. Określ dokładnie cel usługi!

Zdefiniuj w zamówieniu jego konkretne cele, jak na przykład to, aby tylko zamknięte drzwi zostały ponownie otwarte. W przeciwnym razie zostaniesz prawdopodobnie naciągnięty na często niepotrzebną i oczywiście dodatkowo płatną, wymianę całego zamka.

5. Zwróć uwagę na „dopłaty” widniejące na rachunku.

Ślusarze mogą pobierać opłaty dodatkowe tylko i wyłącznie poza normalnymi godzinami pracy. Wszelakie inne dopłaty kryjące się pod takimi stwierdzeniami jak: „natychmiastowa pomoc”, „specjalne koszty narzędzi” bądź „opłata za wystawienie rachunku” są niedozwolone! (zgodnie z wyrokiem sądu okręgowego, Frankfurt nad Menem z dnia 23.02.2006 r. (Az: 31 C 63 / 98-44) przyp.red).

6. Płać tylko za to, co uzgodniłeś.

Przed podpisaniem i opłaceniem rachunku dokładnie sprawdź jego treść. Nie płać za rzeczy, które zostały wykonane bez Twojej wiedzy i wcześniejszego potwierdzenia!

Przykład: firma wymieniła element zamku tłumacząc jego wymianę koniecznością dopiero po skończeniu usługi! Fachowiec nie może stawiać Cię w sytuacji po faktach dokonanych.

7. Nie daj się do niczego zmusić.

Jeśli ślusarz wywiera na ciebie presję, na przykład grożąc zamknięciem drzwi, nie wahaj się wezwać policji. Przymus jest karalny! Pamiętaj również, że masz prawo wydalić kogoś z domu lub nieruchomości. Jeśli ktoś nie zastosuje się do Twojej prośby, w świetle prawa może ponieść konsekwencje karne.

 1. Bądź przezorny.

Aby zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami dnia codziennego, warto zdeponować duplikat klucza u zaufanej osoby. Warto również profilaktycznie mieć rozeznanie wśród lokalnych, renomowanych specjalistów i oczywiście zapisać do nich kontakt w miejscach… które trudno za sobą zatrzasnąć. Przezorny zawsze ubezpieczony 🙂

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

2 KOMENTARZE

 1. A moze autor artykulu mi wyjasnic, skad w Niemczech „moda” na te zamki zatrzaskowe? Nie uwazam tego za praktyczne rozwiazanie a moze narobic wielu problemow.
  Pozdrawiam

 2. Witam,
  Bardzo trafny temat. Od niedawna przebywamy w Niemczech. Jestem zszokowana tym co się dzieje. Jaka jest nieuczciwość.
  Dzisiaj rano wychodząc do pracy zamknęłam drzwi na klucz. Zapomniałam że mój mąż zostawił swoje klucze od domu w samochodzie:(. Dwie godziny po mnie maz miał wyjść także do pracy. Niestety bez rezultatów. Postanowił zadzwonić do kolegi, (gdyż niestety jeszcze nie znamy języka niemieckiego)który przedzwonil po ślusarza. Dzwonił 2 razy i upewniał się ile będzie wszystko kosztowało. Powiedziano mu że około 40 e.
  Za jakiś czas przyjechał pracownik firmy, który nie ingerował w zamek tylko wziął od męża klucze i podjechał do samochodu wyją kluczki i otworzyl drzwi dla mojego męża.
  Po czym stwierdził że usługa wyniesie 380e za 20 min pracy. Mąż nie miał takich pieniędzy przy sobie , dodatkowo pilnie spieszył się do pracy. Miał tylko 70e. Po długich prośbach mężczyzna przystał na 200e.Kazal dokonać wpłaty (130e)na konto wskazane na rachunku. Straszył męża cały czas policja, i był bardzo nie miły. Jestem załamana nie wiem co mam z tym zrobić. Gdzie mogę to zgłosić. Jeśli jest ktoś kto pomogł by mi rozwiązać ten problem lub doradzić ,byłabym bardzo wdzięczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika