Kiedy samochód może zostać w Niemczech odholowany i z jakimi kosztami należy się liczyć?

  Kiedy samochód może zostać w Niemczech odholowany?

  Samochód może zostać w Niemczech odholowany zawsze wtedy, gdy stanowi utrudnienie lub zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Np. jeśli zaparkujecie w miejscu całkowitego zakazu postoju, na ostrym zakręcie, na drogach ewakuacyjnych, czy w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia dla pieszych.

  Kiedy należy wezwać policję?

  Policję należy wezwać, jeśli ktoś nieprawidłowo zaparkuje w przestrzeni publicznej. Przykładowo, jeśli ktoś blokuje miejsce parkingowe dla inwalidy lub ścieżkę rowerową. Jednak prywatnie nie można w takich przypadkach zlecić odholowania pojazdu.

  Czy osoby prywatne mogą w Niemczech zlecić odholowanie pojazdu?

  Tak – o ile zablokowane jest wynajmowane miejsce parkingowe lub np. wjazd na prywatną posesję. Jednak trzeba za to zapłacić, a dopiero później egzekwować zwrot pieniędzy od „odholowanego”. Takie sytuacje często kończą się nawet w sądzie.

  Czy samochód, który został zaparkowany prawidłowo też może zostać odholowany?

  Tak, rzeczywiście może się tak zdarzyć. Np. jeśli w tzw. „międzyczasie” powstał w tym miejscu plac budowy. Jednak najpóźniej cztery dni wcześniej musi tam stanąć tymczasowy znak zakazu zatrzymywania się pojazdu. Pojazdy, które tego czwartego dnia nadal tam stoją, zostaną odholowane na koszt właściciela. Zapytacie co w przypadku osób, które załóżmy gdzieś wyjechały na dłuższy czas? Te powinny zatroszczyć się o to, aby przykładowo znajomy regularnie sprawdzał miejsce postoju samochodu, tak, aby ten nie stał się nagle przeszkodą, którą należy usunąć.

  Czy karteczka w samochodzie może zapobiec odholowaniu?

  Wizytówka czy karteczka z danymi kontaktowymi jest pomocna tylko wtedy, jeśli jesteście w pobliżu samochodu, tzn. na tyle blisko, że możecie szybko do niego wrócić i odjechać.

  Czy za przerwany proces odholowania też należy zapłacić?

  Tak – o ile holownik już jest w drodze i nie ma żadnego innego pojazdu, który mógłby odholować.

  Kto ponosi koszty, jeśli w wyniku odholowania powstaną jakieś szkody?

  Policja odpowiada za powstałe szkody, jeśli jest zleceniodawcą. Jeśli odholowanie zostało zlecone prywatnie, wtedy płaci firma odholowująca. Częsty problem, z jakim możecie mieć tu do czynienia: właściciel pojazdu musi udowodnić, że tej szkody nie było wcześniej, tylko powstała podczas odholowania.

  Czy samochód może zostać odholowany, jeśli znak zakazu zatrzymywania się pojazdu był źle widoczny?

  W zasadzie tak. Kierowca nie może tak prostu zbyć policji, czy holownika wymówką, że nie zauważył znaku. Jeśli natomiast można udowodnić, że znak był niewidoczny, np. całkowicie zarośnięty, wtedy koszty odholowania ponosi urząd danego miasta. To on jest bowiem odpowiedzialny za to, aby znaki drogowe były zawsze dobrze widoczne.

  Ile kosztuje odholowanie samochodu w Niemczech?

  Ceny odholowania i przechowania, czyli parkingu odholowanego pojazdu, są w Niemczech bardzo zróżnicowane i zależą od regionu. Najwyższe ceny za odholowanie są w Hamburgu – będziecie musieli tu zapłacić nawet 310 euro za odholowanie oraz pierwsze 24 godziny przechowania pojazdu. Najmniej zapłacicie natomiast w Aachen, bo około 135 euro. Oprócz tego należy doliczyć koszty grzywny, które wahają się pomiędzy 10, a 35 euro lub 60 euro i więcej, jeśli przykładowo zastawiliście drogę pożarową.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krystian

  Jeśli odholowanie zleciła osoba prywatna, to czy od policji dowiemy się gdzie pojazd został odholowany?

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Bundestag zadecydował o legalizacji marihuany w Niemczech – oto, co dokładnie będzie dozwolone!

  Pomimo ostrych protestów ze strony posłów CDU/CSU i sprzeciwu we własnych szeregach, partie koalicji przeforsowały dzisiaj w Bundestagu kontrolowaną legalizację marihuany. Z 637 oddanych...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x