Listopad miesiącem przedsiębiorców w Niemczech

0
379

Na dojczland.info zaczynamy nowe działy w dziedzinie, business, start-up, przemysłu kosmicznego i samolotowego, pozyskiwanie funduszy i doktorat.

Jesień to gorący czas dla biznesu, zbliżają się Święta Bożego Narodzenia oraz Black Friday z obniżkami, jak również budżety przeznaczone na dany rok muszą zostać wydane.

Pierwsze kroki?

Ci, którzy chcą zacząć własny biznes w Niemczech, mają pomysł, a nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać, mają obecnie doskonałą okazję uczestniczyć w darmowych wydarzeniach Gründungswoche.

Tutaj można poszukać ciekawych ofert w naszym otoczeniu spośród 1767 ogłoszeń, zapoznać się z różnorakimi organami w swoim regionie, które wspierają przedsiębiorców.

Co znajduje się w ofercie?

Lista jest naprawdę długa:

 • Spotkania networkingowe
 • Przygotowanie biznes planu
 • A może franczyzna?
 • Kursy o praca na własny rachunek w niepełnym wymiarze godzin tzw. nebenberufliche Selbstständigkeit
 • Indywidualne doradztwa
 • Wykłady o podatkach (bez strachu o Finanzamt), patentach, umowach, ubezpieczeniach
 • Crowdfunding, rozmowy z potencjalnymi inwestorami, bankami
 • Przygotowanie i ocena strony internetowej
 • Logo, slogan
 • Seminaria orientacyjne dla bezrobotnych, którzy chcą założyć własny biznes (Orientierungsseminar-Existenzgründung aus der Arbeitslosigkeit)

Dla mnie te spotkania to również okazja do networkingu, bo na zasadzie synergii, 1+1 to nie jest 2, ale dużo więcej niż 2. Co dwie głowy to nie jedna. To czego nauczyłam się: potrzeba dużo samozaparcia, nie bać się zadawania pytań, nie dać się zbyć. Trzeba być totalnie bezobciachowym i mocno naciskać.

A co dla kobiet?

Dla kobiet przeznaczone są specjalne wydarzenia, gdzie tylko w kobiecym gronie odbywają się spotkania. Ja uczestniczyłam w symulacji Elevator Pitch – opowiedz o swojej firmie w 60 sekund, przekonaj inwestorów, potencjalnych klientów.

Na początku wysłuchałyśmy krótkiej prezentacji jak przygotować rewelacyjną Elevator Pitch. A potem kilka dziewczyn wyszło na scene i przemówiło… Dwie były przygotowane, a pozostałe 6 po prostu napisały kilka słów na kartce, i spontanicznie się zgłosiły.

To doskonała okazja, żeby się przełamać i opowiedzieć o swoim pomyśle. Po prostu przekonać się jak ludzie nas przyjmą i że nikt tego pomysłu nie ukradnie. W końcu liczy się realizacja, żmudnie krok po kroku. Do tego można posłuchać o czyimś doświadczeniu, know how.

I można usłyszeć krytykę, przyjąć na klatę.

Co potem?

Gründungswoche trwa tylko kilka tygodni. Dla tych, którzy nie mogą w nim uczestniczyć miasta przygotowują  inne kursy cały rok. Np. IHK Izba Handlowa w Bremen organizuje ośmiotygodniowy Der Weg in die Selbstständigkeit.

Koszty wszelakich kursów można odliczyć od podatku jako koszty ustanowienia firmy.

A co w internecie dla młodych przedsiębiorców?

Ja polecam słuchać podcastów.

Uwielbiam Valley Talks prowadzone przez naszą rodaczkę w Dolinie Krzemowej w Ameryce, np. gdzie Amanda Bradford opowiada o The league apce do poznawania ludzi, która zagraża poważnie Tinderowi. Czy też słynna historia firmy Origin, również w branży randkowej, krok po kroku bez owijania w bawełne opisują swoją drogę od pozyskiwania funduszy, szukania partnera biznesowego, masakry finansowej i jak twórczynie rewolucyjnej drogi poznawania swojej połówki w końcu poznały swoich mężów ? itd.

Z kolei na znanym polskim blogu Jak oszczędzać pieniądze Joanna opowiada o tym, że zaczynała jako „szafiarka”. Dziś prowadzi firmę produkującą piżamy dla kobiet, wydała dwie książki i nadal prowadzi popularnego bloga.

W tym odcinku usłyszymy m.in.:

 • Kim jest Joanna i czym się zajmuje?
 • Jaką firmę założyła Joanna?
 • Dlaczego produkt powinien rozwiązywać problemy konsumentów?
 • Czy warto dzielić się swoimi pomysłami ze swoim audytorium?
 • W jaki sposób wycenić produkt?
 • Jak dopracować swój branding?
 • W jaki sposób sprzedawać swoje produkty?
 • O jakie aspekty prawne trzeba zadbać przed startem sklepu i sprzedaży?
 • Kiedy najlepiej ruszyć z promocją marki?
 • Jakie błędy popełniła Joanna zakładając swoją markę odzieżową?

A może mentoring?

Macie do wyboru mentorów ze świata nauki, filmu czy biznesu np. Sebastian Kulczyk. W konkursie napiszcie im, jak chcielibyście z nimi spędzić jutro.

 To zasady projektu Jutronauci. Co można wygrać? Dwa tygodnie w bazie kosmicznej, praktyki w pracowni architektonicznej czy wyjazd do Los Angeles. Uczestnicy konkursu „Wyborczej” aplikują do konkretnych mentorów i określonej przez nich nagrody (stypendium), która wiąże się z wykorzystaniem ich wiedzy, doświadczenia, czasu i uwagi. Ponadto spośród wszystkich zgłoszeń konkursowych zostanie wybrane jedno, tzw. dzika karta. Będzie to specjalne wyróżnienie od Sebastiana Kulczyka. Laureat otrzyma wsparcie przy realizacji swojego przedsięwzięcia.

Warto dodatkowo przeczytać: Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Czy braliście udział w Gründungswoche? Jakich podcastów słuchacie? Czekamy na wasze komentarze.

Artykul na podstawie materiałów Wyborcza.pl

Anna Ch.
Nazywam się Anna i mieszkam w Niemczech. Jeśli interesuje Cię tematyka emigracji, biznesu i nowoczesnych technologii - koniecznie zajrzyj do moich tekstów. Miłej lektury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika