Oto najpiękniejsze miejsca na urlop w północnych Niemczech!

    Jeśli planujecie urlop w północnych Niemczech, w tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące najpiękniejszych plaż, najbardziej ekscytujących starówek i najbardziej malowniczych krajobrazów w tym regionie Niemiec.

    Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu znajdziecie swoje miejsce na wymarzony urlop. Być może przyciągną Was niekończące się białe, piaszczyste plaże Morza Bałtyckiego lub też wietrzne Morze Wattowe, raj dla ptaków. A może dacie się namówić na popularne w Hamburgu Fischbrötchen, czyli bułki z rybą i cebulą albo spacery po imponującej starówce w Lubece? Pewnie znajdą się też wśród Was i tacy, dla których najpiękniejszym celem podróży w północnych Niemczech okaże się Pojezierze Meklemburskie, które przemierzać będziecie barką turystyczną (niem. Hausboot), region łąk, torfowisk, wrzosowisk i lasów, czyli Pustać Lüneburska albo szlak rowerowy doliny Wezery.

    W naszej wspólnej podróży przez północne Niemcy przeniesiemy się na plaże i czarujące wyspy, ale zwiedzimy również imponujące historyczne miasta hanzeatyckie Szlezwika-Holsztynu, najpierw wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, które jest prawdopodobnie najbardziej popularnym celem podróży w północnych Niemczech. Zawitamy do dwóch ekscytujących miast – Hamburga i Bremy. Udamy się też do zróżnicowanego regionu Dolnej Saksonii. Największy kraj związkowy północnych Niemiec ma do zaoferowania tak wiele miejsc na wymarzony urlop – od Morza Wattowego, przez rozległe, kwitnące wrzosowiska Pustaci Lüneburskiej, aż po historyczne miasta i pagórkowate krajobrazy południowej Dolnej Saksonii – że możecie mieć problem z wyborem tego, do którego udacie się w pierwszej kolejności.

    Szlezwik-Holsztyn

    Białe, piaszczyste plaże, historyczne miasta i malownicze wyspy: otoczony Morzem Północnym i Bałtyckim Szlezwik-Holsztyn oferuje mnóstwo miejsc na całoroczny urlop. Możecie tu godzinami spacerować po plaży, odkrywać wyjątkowe wyspy, poznawać piękne stare miasto Lubeki i poczuć wiatr hulający po tutejszych wydmach. A znacie już wyspę Helgoland? Jesteśmy przekonani, że nie będziecie chcieli opuścić najbardziej wysuniętego na północ kraju związkowego Niemiec!

    Oficjalną stronę turystyczną Szlezwika-Holsztynu znajdziecie pod adresem: https://www.sh-tourismus.de

    Helgoland

    Czerwone skały wyłaniające się z ciemnoniebieskiej wody, zielone łąki i śnieżnobiałe plaże – tak prezentuje się już z daleka Helgoland. Jedyna niemiecka wyspa na otwartym morzu słynie z wielkich kolonii ptaków morskich. Jej terytorium zamieszkują 432 gatunki ptaków, co czyni ją prawdopodobnie najbardziej bogatym w gatunki miejscem w Europie. Jest to raj dla obserwatorów ptaków, dla miłośników przyrody – i dla każdego, kto po prostu chce oderwać się od codzienności i pragnie kontaktu z naturą.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Helgoland Official (@helgoland_official) am

    Helgoland w rzeczywistości składa się z dwóch wysp – dużej głównej wyspy z czerwonym wybrzeżem klifowym o wysokości ponad 60 m i mniejszej noszącej nazwę Düne, która składa się niemal wyłącznie z białego piasku. Düne znana jest z fok i kolonii szarytek morskich (fok szarych) – i jest bardzo popularnym miejscem wśród fotografów.

    Helgoland jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w północnych Niemczech i częstym celem wycieczek jednodniowych. Dlatego w miesiącach letnich bywa tu czasem dość tłoczno w ciągu dnia, z kolei wieczorem na wyspie panuje niebiańska cisza.

    Jeśli udacie się na jednodniową wycieczkę do Helgolandu, koniecznie wybierzcie się na 3-kilometrowy spacer przez „Oberland”, szlakiem prowadzącym wokół wyspy wzdłuż zielonych łąk i wśród hałaśliwych kolonii ptaków morskich na wybrzeżach klifowych. Obejrzyjcie również kolorowe domki tutejszych mieszkańców, skosztujcie lokalnych przysmaków – Fischbrötchen, czyli bułki z rybą i cebulą lub świeżej ryby w restauracji dla smakoszy i rozkoszujcie się nieskażoną przyrodą wyspy Helgoland. A może zdecydujecie się zostać na kilka nocy w tym wspaniałym miejscu, spędzić dzień na plaży na wyspie Düne, sfotografować foki i ptaki morskie lub zwiedzić Museum Helgoland. Do miejscowych atrakcji należy też schron przeciwlotniczy. Wyspa na dalekiej północy Niemiec, pełna barw oraz obfitująca w liczne gatunki roślin i zwierząt, jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla miłośników fotografii.

    Oficjalną stronę turystyczną Helgolandu znajdziecie pod adresem: https://www.helgoland.de

    Sylt

    Sylt jest prawdopodobnie najbardziej znaną z niemieckich wysp i zdecydowanie jednym z najważniejszych kierunków turystycznych w północnych Niemczech. Ale czy zarazem Sylt nie jest drogi i snobistyczny?

    Wyspa Sylt kojarzy się z szampanem, drogimi samochodami, pięknymi futrami i biżuterią, bogatymi ludźmi mogącymi pozwolić sobie na ekskluzywne wycieczki własnym samolotem. Sylt to z pewnością drogie miejsce do życia i wiele zamożnych osób chętnie kupuje tam nieruchomości.

    Ale z dala od całego tego zgiełku, Sylt ma zapierającą dech w piersiach, piękną i zróżnicowaną przyrodę (jak wszystkie Wyspy Północno- i Wschodniofryzyjskie) oraz wspaniały surowy klimat nordycki. Pomimo niewielkich rozmiarów, Sylt jest bardzo różnorodny. Czy to wizyta na południowym cyplu w Hörnum połączona ze zwiedzaniem latarni morskiej, wycieczka z przewodnikiem na wydmę ruchomą w List, wędrówka wzdłuż Moorsum-Kliff czy też Grünes Kliff, długi spacer wzdłuż ustronnej plaży w Ellenbogen (cypel na północy) czy też romantyczny zachód słońca nad Rotes Kliff w Kampen: wyspa ma w sobie coś wyjątkowego dla każdego, kto chce cieszyć się naturą.

    Oczywiście w Sylt znajdziecie również wiele ekskluzywnych sklepów oraz przytulnych kawiarni, a także dobrych restauracji i barów z pięknym widokiem na morze.

    Ci, którzy szukają ciszy i spokoju, powinni odkrywać to idylliczne miejsce poza sezonem. Warto udać się tutaj w lutym lub marcu.

    Oficjalną stronę turystyczną wyspy Sylt znajdziecie pod adresem: https://www.sylt.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Sylt – Die Insel (@sylt_die_insel) am

    Lubeka (Lübeck)

    Lubeka i jej malownicze stare miasto jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych miejsc na wycieczkę po mieście w północnych Niemczech. Nawet jeśli nigdy wcześniej tu nie byliście, to zapewne znacie słynny marcepan z Lubeki i prawdopodobnie widzieliście też Bramę Holsztyńską (Holstentor), której wizerunek widnieje na wielu niemieckich monetach o nominale 2 euro.

    Starówka w Lubece położona jest na małej wyspie. Składa się z 1800 zabytkowych budynków, niezliczonej ilości alejek i imponujących kościołów i jest częścią światowego dziedzictwa kulturowego.

    Najlepszy widok na budynki starego miasta zbudowane z czerwonej cegły roztacza się z wieży Kościoła św. Piotra (Petrikirche). Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec Morze Bałtyckie. Ratusz w Lubece istnieje już od XIII wieku i jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najstarszych ratuszy w Niemczech. Tuż obok znajduje się piękny Kościół Mariacki (Marienkirche), trzeci co do wielkości kościół w Niemczech.

    Dawna potęga i bogactwo Lubeki jako miasta hanzeatyckiego widoczne są do dziś. Świadczą o tym eleganckie fasady kamienic.

    Zwiedzanie Lubeki można śmiało połączyć z wycieczką do Hamburga (patrz poniżej), a także do położonego niedaleko kurortu Travemünde ze wspaniałą długą promenadą nad Bałtykiem.

    Oficjalną stronę turystyczną Lubeki znajdziecie pod adresem: https://www.luebeck-tourismus.de

    Föhr

    Tradycje fryzyjskie i ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże: pośrodku Morza Wattowego, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, leży druga co do wielkości wyspa Morza Północnego o nazwie Föhr.

    Jest ona bardzo urozmaicona. Dużą jej część stanowią gleby marszowe. Teren znakomicie nadaje się do jazdy na rowerze, a tutejsza plaża zachęca do wypoczynku, kąpieli i spacerów. Wyspa ma wiele do zaoferowania zarówno dorosłym, jak i dzieciom, więc niezależnie od pogody każdy znajdzie tu coś dla siebie. Amatorzy sportu mogą tu uprawiać między innymi jazdę konną czy jazdę na rowerze. Można tu też posłuchać bajek na plaży, udać się na warsztaty artystyczne lub przedstawienie teatralne.

    Spakujcie więc plecak i ruszajcie nad morze do Föhr. Poznajcie fryzyjskie wioski i Morze Wattowe, popływajcie w spokojnych wodach lub udajcie się na konną przejażdżkę wzdłuż wybrzeża.

    Oficjalną stronę turystyczną Föhr znajdziecie pod adresem: https://www.foehr.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Föhr erleben (@foehr_erleben) am

    Meklemburgia-Pomorze Przednie

    Meklemburgia-Pomorze Przednie wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z jednym: z Bałtykiem!

    A niemieckie wybrzeże Morza Bałtyckiego jest rzeczywiście wyjątkowo piękne. Ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże i strome wybrzeże sprawiają, że region ten znajduje się na szczycie listy najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Niemczech. Niezliczone plaże zapraszają do kąpieli, relaksu i spacerów. Malownicze wioski i miasta hanzeatyckie o bogatej tradycji dopełniają obrazu wybrzeża Bałtyku.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie ma jednak wiele do zaoferowania nie tylko nad wybrzeżem, ale także w głębi lądu, choćby Pojezierze Meklemburskie (Mecklenburgische Seenplatte) – tego miejsca nie możecie przegapić!

    Oficjalną stronę turystyczną Meklemburgii-Pomorza Przedniego znajdziecie pod adresem: https://www.auf-nach-mv.de

    Morze Bałtyckie

    W wielu rankingach zajmuje 1. miejsce wśród najpopularniejszych celów podróży w Niemczech: Morze Bałtyckie. Oferuje piękne, białe, piaszczyste plaże niczym na Karaibach, niezapomniane zachody słońca i pełen relaks.

    Niemieckie wybrzeże Morza Bałtyckiego rozciąga się od Flensburga w Szlezwiku-Holsztynie, przez całą Meklemburgię-Pomorze Przednie aż do granicy z Polską.

    Jest fascynująco różnorodne i warte odwiedzenia o każdej porze roku. Jest tu wszystko: od czystej plaży zapraszającej do kąpieli, przez zalesioną linię brzegową, aż po wybrzeże klifowe.

    Także fani sportu znajdą nad Bałtykiem coś dla siebie: czy to jogging na plaży, długie wycieczki rowerowe, windsurfing, jazda konna, siatkówka plażowa, czy nawet kitesurfing na wyspie Fehmarn.

    Niektóre z miejsc i regionów Morza Bałtyckiego, które są szczególnie warte zobaczenia, zostały opisane poniżej.

    Fischland-Darß-Zingst

    Fischland-Darß-Zingst, półwysep u wybrzeży Rugii, jest dla wielu osób jednym z najpiękniejszych miejsc na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego i w ostatnim czasie stał się bardzo popularnym regionem turystycznym, który oferuje wszystko, czego potrzebuje wczasowicz udający się nad Bałtyk.

    Znajdziecie tu wspaniałe miejsca do fotografowania, fantastyczne wschody i zachody słońca, przepiękną przyrodę.

    Prerow to ładna mała miejscowość na Darß – czyli w środkowej części półwyspu Fischland-Darß-Zingst. Warto zwiedzić tutejsze zabytki, udać się na długi spacer po plaży i wycieczkę łodzią. Polecamy też spacery lub wycieczki rowerowe po terenie puszczy oraz do latarni morskiej, która jest jednocześnie oddziałem muzeum (Natureum). Dodatkowo w Prerow można wypoczywać na jednej z dwóch wspaniałych plaż.

    Łagodnie nachylone, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże Fischland-Darß-Zingst należą do najpiękniejszych w Europie. Wyjątkowo dzika, urokliwa i ustronna jest 13-kilometrowa zachodnia plaża w Darß, do której można dotrzeć tylko pieszo lub na rowerze. Tutaj nadal można znaleźć dziewiczą naturę.

    Szeroka północna plaża idealnie nadaje się dla osób podróżujących z dziećmi – drobny, biały piasek oraz czysta, płytka i bezpieczna woda o doskonałej jakości zachęcają do kąpieli i zabawy. Nadmorska promenada pełna lodziarni i sklepików zaprasza do spacerów.

    Jeśli szukacie ciszy i spokoju, warto udać się do Darß w okresie od drugiej połowy września.

    Jeśli nie chcecie pływać, ale raczej cieszyć się surowym pięknem półwyspu i wiatrem we włosach, późna jesień, a także zima będzie dla Was idealną porą roku. Jest tu wówczas stosunkowo niewielu turystów, a na półwyspie Darß panuje szczególna, niemalże magiczna atmosfera.

    Oficjalną stronę turystyczną Fischland-Darß-Zingst znajdziecie pod adresem: https://www.fischland-darss-zingst.de

    Rugia (Rügen)

    Największa wyspa Niemiec jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na północy kraju – i trudno się dziwić! Rugia zachwyca zapierającym dech w piersiach krajobrazem, piękną przyrodą i mnóstwem rozrywek kulturalnych. Oprócz unikatowych białych skał kredowych, z których słynie wyspa, Rugia oferuje także długie, białe, piaszczyste plaże oraz szereg możliwości uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Insel Rügen (@ruegenfotos) am

    Do Rugii można dojechać pociągiem lub samochodem przez most Rügenbrücke od strony Stralsundu. Najbardziej znane zabytki na wyspie to klif Königstuhl w Parku Narodowym Jasmund, trzy latarnie morskie na przylądku Arkona i kredowe klify na północnym krańcu wyspy. Godna uwagi jest również chroniona ustawą o ochronie zabytków wioska rybacka Witt, która leży w odległości około dwóch kilometrów na południe od przylądka Arkona.

    Na Rugii można wędrować po terenie leśnym Goor na południowym wybrzeżu („Pfad der Muße und Erkenntnis“) lub szlakiem Hochuferweg w Parku Narodowym Jasmund. Godna polecenia jest również ścieżka w koronach drzew przy leśniczówce Prora.

    Ładną piaszczystą plażę można znaleźć na przykład nad zatoką Tromper Wiek lub w Binz.

    Szczególną atrakcją Rugii jest Park Narodowy Jasmund. Możecie tu zobaczyć Tron Królewski (niem. Königsstuhl) – najsłynniejszą ze skał kredowych tworzących klif Stubbenkammer, podziwiać krajobraz z punktu widokowego Victoria-Sicht, a także zwiedzić Centrum Informacyjne, które dzięki wystawom interaktywnym zainteresuje nawet najmłodsze dzieci opowiadaną przez siebie historią bukowego lasu. Również dorośli nie będą się tu nudzić.

    Latem Rugia jest wyjątkowo chętnie odwiedzana przez rodziny. Poza pójściem na plażę, warto zaproponować dzieciom wycieczkę do parku dinozaurów w pobliżu Glowe i ogrodu zoologicznego w Sassnitz, przejażdżkę letnim torem saneczkowym lub wizytę w jednym z dwóch tutejszych parków linowych.

    Jeśli pragniecie spokojnego wypoczynku na Rugii i nie zamierzacie tu przyjeżdżać po to, by korzystać z kąpieli, warto odwiedzić wyspę Rugię poza sezonem urlopowym i odkryć jej niezwykły urok wiosną, jesienią, a nawet zimą.

    Oficjalną stronę turystyczną Rugii znajdziecie pod adresem: https://www.ruegen.de

    Stralsund

    W XIV i XV wieku Stralsund był jednym z najpotężniejszych miast hanzeatyckich w Niemczech. Do dziś przypominają o tym imponujące, wspaniałe budynki. Spacer po malowniczej starówce Stralsundu to powrót do czasów barokowej architektury i ceglanego gotyku.

    Warto połączyć zwiedzanie tego pięknego miasta na wybrzeżu Morza Bałtyckiego z wycieczką na wyspę Rugię – samochodem lub pociągiem można łatwo przejechać przez duży most Rügenbrücke.

    Oficjalną stronę turystyczną Stralsundu znajdziecie pod adresem: https://www.stralsundtourismus.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Hansestadt Stralsund (@hansestadt_stralsund) am

    Rerik

    Piaszczyste plaże Morza Bałtyckiego są piękne. Ponieważ Niemcy chętnie przyjeżdżają w te strony, latem często jest tu dość tłoczno.

    „Nadbałtycki kurort Rerik to małe miasteczko liczące zaledwie 2.500 mieszkańców. Co ciekawe, Rerik łączy się z półwyspem Wustrow, a zatem znajduje się pomiędzy dwoma akwenami: Morzem Bałtyckim i Salzhaff. Oprócz letnich aktywności, takich jak surfing, żeglarstwo czy pływanie, okolice Rerik to wspaniałe miejsce dla amatorów fotografii. Czy to romantyczne wschody i zachody słońca, ruiny na półwyspie Wustrow (dostępne tylko z przewodnikiem, ponieważ jest to prywatna wyspa), czy pobliski las Gespensterwald w Nienhagen – możliwości są prawie nieograniczone.

    Jeśli wolicie spędzić urlop w miejscach, w których nie da się na palcach jednej ręki policzyć restauracji i sklepów, to Warnemünde lub Wismar będą dla Was odpowiednim wyborem. Są to również piękne nadbałtyckie miasta, ale jest w nich znacznie więcej turystów niż w małym Rerik.

    Oficjalną stronę turystyczną Rerik znajdziecie pod adresem: https://www.rerik.de

    Pojezierze Meklemburskie (Mecklenburgische Seenplatte)

    Pojezierze Meklemburskie jest obok Morza Bałtyckiego jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w północno-wschodnich Niemczech. Podczas gdy Morze Bałtyckie w miesiącach letnich bywa dość zatłoczone, Pojezierze Meklemburskie oferuje spokojny wypoczynek na łonie natury.

    Znajdziecie tu niekończącą się krainę jezior z krystalicznie czystą wodą, tak rozległych, że czasami przypominających morze, choć  o wiele spokojniejszych. Pojezierze Meklemburskie nazywane jest również Krainą Tysiąca Jezior, gdyż znajduje się tutaj 1.117 naturalnych jezior. Fascynuje tutejsza nieskażona przyroda, częściowo chroniona przez Park Narodowy Müritz, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale także teren położony poza parkiem narodowym jest bardzo naturalny i słabo zaludniony.

    Nie ma tu masowej turystyki, jak na przykład nad Morzem Bałtyckim. Nadal można tu odkryć dziewicze zakątki podczas wędrówek pieszych lub wycieczek łodzią i podziwiać świat zwierząt i przyrody.

    W szczycie sezonu często zaobserwować można duży ruch na drogach wodnych. Świetną alternatywę stanowi wówczas jezioro Drewitzer See, położone w środku rezerwatu przyrody.

    Przekonajcie się sami jak urzekający jest tutejszy krajobraz jezior, przejdźcie się szlakami turystycznymi biegnącymi wokół akwenów, odkryjcie Park Narodowy Müritz, albo zastanówcie się nad spędzeniem urlopu na łodzi mieszkalnej.

    Oficjalną stronę turystyczną Pojezierza Meklemburskiego znajdziecie pod adresem: https://www.mecklenburgische-seenplatte.de

    Hamburg

    Okazałe ulice handlowe, być może najciekawsza dzielnica rozrywki w Niemczech, słynny targ rybny, musicale, ogromne statki wycieczkowe, architektura Speicherstadt i charakterystyczny klimat miasta portowego: Hamburg jest uważany przez wielu za jedno z najbardziej ekscytujących i najpiękniejszych miast w Niemczech.

    Turystyka odgrywa ważną rolę w Hamburgu, choćby ze względu na dużą liczbę statków wycieczkowych. Jest tu kilka punktów widokowych, a całe miasto jest prawdziwą mekką dla fotografów.


    W Hamburgu jest mnóstwo miejsc do odkrycia, miasto to ma bardzo wiele do zaoferowania nawet nocą. Jeśli nie znacie jeszcze Hamburga, zaplanujcie tutaj kilkudniowy pobyt. Przejdźcie się wzdłuż portu, skosztujcie słynnej Fischbrötchen, czyli bułki z rybą i cebulą, odkryjcie alejki dzielnicy Speicherstadt oraz Reeperbahn. Nie możecie przegapić musicalu, ani nieopisanego zgiełku panującego na targu rybnym.

    Szczególnie wart polecenia jest obszar Speicherstadt, największego na świecie kompleksu powiązanych ze sobą magazynów, w którym można poczuć, jak wyglądało życie i handel około 1900 roku.

    W dzielnicy HafenCity zachwyca (wewnątrz jak i z zewnątrz) gigantyczny obiekt sali koncertowej Elbphilharmonie. Jest to jeden z najwyższych budynków w całym mieście – mierzy 110 metrów wysokości.

    Oficjalną stronę turystyczną Hamburga znajdziecie pod adresem: https://www.hamburg-tourism.de

    Dolna Saksonia

    Niezwykle różnorodna Dolna Saksonia rozciąga się od wybrzeża Morza Północnego aż do gór. Wyjątkowym miejscem na mapie regionu jest Morze Wattowe stanowiące obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Równie czarujące są Wyspy Wschodniofryzyjskie (Ostfriesische Inseln). Idealnie jest połączyć wycieczkę do tego miejsca ze zwiedzaniem Hamburga lub Bremy.

    Miłośnicy fotografii będą pod wrażeniem kwitnących wrzosowisk Pustaci Lüneburskiej (Lüneburger Heide) i gór Harzu w południowej części Dolnej Saksonii, jednego z najpiękniejszych miejsc w Niemczech.

    Oficjalną stronę turystyczną Dolnej Saksonii znajdziecie pod adresem: https://www.reiseland-niedersachsen.de

    Morze Wattowe (Wattenmeer) 

    Morze Wattowe to jeden z bardzo wyjątkowych kierunków turystycznych w północnych Niemczech. Watt – płaski, szeroki pas wybrzeża zbudowanego z luźnych osadów (piaski, muły), okresowo zalewany przez morze w czasie przypływu – uważany jest za najbardziej żyzny krajobraz naturalny ze wszystkich. Jeśli jesteście miłośnikami natury, nigdy nie zapomnicie tego jedynego w swoim rodzaju regionu – obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdego roku niemieckie Morze Wattowe przemierzają miliony ptaków, napotkacie tu również wiele morskich stworzeń.

    To niezwykłe uczucie chodzić boso po wattach, w stronę zachodzącego słońca, zajadając tutejszy specjał – pyszną, świeżą bułkę z matiasem (Matjesbrötchen).

    Jeśli jeździcie konno, wyjątkowym przeżyciem będzie dla Was przejażdżka po wattach. Organizowane są również przejażdżki dorożką, na przykład na wyspę Neuwerk.

    Więcej informacji na temat Parku Narodowego Morza Wattowego (Nationalpark Wattenmeer) można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: https://www.nationalpark-wattenmeer.de

    Wyspy Wschodniofryzyjskie to łańcuch wysp położonych wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Poniżej przedstawimy szczegółowo trzy z nich.

    Borkum

    Szum morza, krzyk mew i 26 km pięknej plaży. Jeśli szukacie wypoczynku, Borkum będzie idealnym miejscem na urlop.

    Największa z 7 Wysp Wschodniofryzyjskich znajduje się w odległości około 20 km od niemieckiego lądu. Przeprawa promem trwa około 2 godzin, w krótszym czasie dotrzecie na miejsce katamaranem. Po przybyciu na miejsce wsiada się do kolejki wąskotorowej, która dowozi pasażerów z portu do małego miasteczka Borkum.

    W sezonie wyspa przyciąga niezliczoną ilość turystów. Ale gdy zejdziecie z utartych ścieżek, uciekniecie od tłumów. Szlaki turystyczne w przyrodniczym raju zachęcają do wielogodzinnych wędrówek.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Insel Borkum (@borkumde) am

    Na wyspie Borkum znajdziecie tyle fantastycznych miejsc do fotografowania, ile piasku nad Morzem Północnym. Samotne kosze plażowe w wieczornym słońcu, szerokie plaże ukryte za dzikimi wydmami i zuchwałe mewy sprawiają, że serce miłośników fotografii bije szybciej.

    Wyspa ma zaledwie 10 km długości, można ją bez trudu obejść w ciągu jednego dnia.

    Po długiej wędrówce usiądźcie na zalanej słońcem nadmorskiej promenadzie z kieliszkiem Weißweinschorle (białe wino połączone z wodą gazowaną) i popatrzcie na morze.

    Od kwietnia do października pobyt na Borkum urozmaicają różni artyści występujący w pawilonie muzycznym nad morzem. Poczujcie niezwykłą atmosferę koncertu saksofonisty grającego o zachodzie słońca.

    Oficjalną stronę turystyczną Borkum znajdziecie pod adresem: https://www.borkum.de

    Baltrum

    Baltrum jest najmniejszą z Wysp Wschodniofryzyjskich. To idealne miejsce dla tych spośród Was, którzy cenią sobie spokój i relaks. Na Baltrum nie ma samochodów ani innych pojazdów mechanicznych, co pomaga jeszcze bardziej spowolnić tempo. Oprócz pięknej i długiej plaży, znajduje się tu wiele małych sklepów, w których można znaleźć pamiątki oraz oryginalne produkty.

    Również oferta kulinarna na Baltrum jest niezwykle bogata. W dużych restauracjach, ale także w małych przytulnych knajpkach serwujących owoce morza, przebywający tu goście mogą rozkoszować się lokalnymi potrawami. Baltrum posiada również piękny rezerwat przyrody. Usiądźcie na plaży z lampką wina i kawałkiem pizzy i podziwiajcie bajeczne zachody słońca na tej uroczej wyspie.

    Oficjalną stronę turystyczną Baltrum znajdziecie pod adresem: https://www.baltrum.de

    Juist

    Podróż bez pośpiechu i spalin.

    Juist ma 17 km długości i równie długa jest tutejsza piaszczysta plaża. Wyspę odwiedza mniej turystów niż większość innych Wysp Wschodniofryzyjskich i dlatego jest tu o wiele spokojniej. Na wyspie są dwie małe wioski Juist i Loog. Wyspa idealnie nadaje się do tego, by spędzić tu bezstresowe wakacje wypełnione długimi spacerami lub wycieczkami rowerowymi i dużą dawką relaksu.

    Wyspa Juist jest całkowicie wolna od ruchu samochodowego. Jeśli lubicie spokój i przyrodę, będzie to dla Was wymarzone miejsce na urlop.

    Oficjalną stronę turystyczną Juist znajdziecie pod adresem: https://www.juist.de

    Pustać Lüneburska (Lüneburger Heide)

    Ma swój początek na południe od Hamburga i rozciąga się niemal do Wolfsburga na wschodzie Dolnej Saksonii: lekko pofałdowane morze kwitnących wrzosowisk. Pustać Lüneburska ze swoją niepowtarzalną, urzekającą przyrodą jest rajem dla fotografów i amatorów pieszych wędrówek oraz ucztą dla oczu miłośników przyrody.

    Pustać Lüneburska oferuje niezliczone szlaki turystyczne o różnej długości gwarantujące fantastyczne widoki. Niezapomnianym przeżyciem są przejażdżki dorożką lub konno przez wrzosowisko. Wart polecenia jest szlak turystyczny Heidschnuckenweg o długości 223 km, który prowadzi z Hamburga do Celle przez najpiękniejsze zakątki fioletowego morza kwiatów.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Lüneburger Heide (Region) (@lueneburgerheide) am

    Pustać Lüneburska jest szczególnie godna polecenia w okresie kwitnienia we wrześniu – najlepiej jest spędzić tu kilka dni w tygodniu, kiedy jest tu cicho i spokojnie. Jeśli szukacie odmiany, a przy okazji chcielibyście zwiedzić jakieś miasto, warto udać się do urokliwych małych miasteczek Lüneburg lub Celle, ale blisko stąd także do Hamburga.

    Chcąc robić zdjęcia wrzosowiskom, najlepiej jest udać się na nie wczesnym rankiem, gdy słońce jest nisko i czasami nad dolinami wciąż unosi się mgła.

    Oficjalną stronę turystyczną Pustaci Lüneburskiej znajdziecie pod adresem: https://www.lueneburger-heide.de

    Getynga (Göttingen) i okolice

    Czy byliście kiedyś w Getyndze? Jeśli nie, to najwyższy czas przyjrzeć się temu kierunkowi w południowej Dolnej Saksonii! Zabytkowe miasteczko uniwersyteckie urzeka niezliczoną ilością budynków z muru pruskiego i wąskimi uliczkami.

    Warte odwiedzenia są również okolice Getyngi. Lekko pagórkowaty krajobraz oferuje liczne możliwości wycieczek w każdym kierunku. Na południu znajduje się masyw górski Hoher Meißner, na zachodzie Pogórze Wezerskie (Weserbergland), na północnym wschodzie pasmo górskie Harz. Znajdziecie tu również liczne zamki i pałace.

    Jeśli lubicie fotografować zwierzęta, odwiedźcie zoo w Sababurgu po drugiej stronie Wezery. Na rozległych terenach można podziwiać i fotografować wiele rzadkich gatunków zwierząt i ptaków drapieżnych.

    W powiecie Getyngi znajduje się między innymi małe miasto Duderstadt. Szczególnie piękna jest starówka z domami z muru pruskiego, z których część pochodzi z XVI wieku. Ale również cała okolica doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej.

    Oficjalną stronę turystyczną Getyngi znajdziecie pod adresem: https://www.goettingen-tourismus.de

    Szlak rowerowy doliny Wezery (Weser-Radweg) przez Pogórze Wezerskie (Weserbergland)

    Lubicie jeździć na rowerze? Jeśli tak, czytajcie dalej – mamy dla Was idealne miejsce na urlop w północnych Niemczech!

    Możecie tu udać się na wycieczkę rowerową po całej Dolnej Saksonii, od Pogórza Wezerskiego aż do Morza Północnego. Oczywiście możecie również podzielić trasę na kilka etapów.

    Szlak rowerowy doliny Wezery (Weser-Radweg) ma długość 520 km i prowadzi z Hannoversch Münden do Cuxhaven. Wzdłuż trasy, która otrzymała 4 gwiazdki od Powszechnego Niemieckiego Klubu Rowerowego (Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club, ADFC), jest wiele do odkrycia.

    Na szlaku rowerowym doliny Wezery znajdują się zamki i pałace, kościoły i klasztory, malownicze wioski i miasteczka, wiatraki i gospodarstwa rolne, zielone łąki i lasy, bagna i watty. Ścieżka rowerowa prowadzi cały czas wzdłuż pięknej panoramy rzeki. Szlak schodzi w kierunku Morza Północnego, jest dobrze rozwinięty i oznakowany. Po drodze znajdują się restauracje, kwatery i atrakcje turystyczne, a wśród nich: miasto Hameln, Rinteln i Schaumburg, Minden i pomnik cesarza Wilhelma, Zamek w Bückeburgu, zamek Petershagen, huta szkła Gernheim, Teatr w Weyhe, muzeum lokomotyw parowych w Kirchweyhe, port jachtowy „Wieltsee”, jezioro Werdersee, a także miasto hanzeatyckie Brema.

    Oficjalną stronę turystyczną szlaku rowerowego doliny Wezery znajdziecie pod adresem: https://www.weserradweg-info.de

    Oficjalną stronę turystyczną Pogórza Wezerskiego znajdziecie pod adresem: https://www.weserbergland-tourismus.de

    Minden

    Okolice Minden świetnie nadają się do zwiedzania na rowerze.

    Jadąc rowerem wzdłuż Wezery lub wzdłuż Kanału Śródlądowego zobaczycie wiele pięknych wiatraków holenderskich, ale jest tam również wspaniały młyn pływający. Warto również zobaczyć skrzyżowanie dróg wodnych, gdzie Kanał Śródlądowy przecina Wezerę.

    Na obszarach przyrodniczych przy zakolu rzeki Wezery, w rezerwacie przyrody Bastauwiesen lub na dużych torfowiskach nie trzeba długo czekać aż gęsi, łabędzie, ptaki drapieżne lub bociany pojawią się przed obiektywem aparatu.

    Oficjalną stronę turystyczną Minden znajdziecie pod adresem: https://www.minden-erleben.de/

    Wendland

    Region Wendland jest dobrze znany z protestów przeciwko transportowi odpadów jądrowych do Gorleben.  W Wendland odbywa się również Kulturelle Landpartie, największy samodzielnie organizowany festiwal kulturalny w Niemczech: co roku pomiędzy Dniem Wniebowstąpienia a Zielonymi Świątkami artyści otwierają swoje warsztaty i pracownie. Festiwal jest organizowany w sposób oddolny, bez udziału funduszy publicznych.

    W tych dniach ma tu miejsce około 800 wydarzeń, a wśród nich odczyty, dyskusje polityczne, spacery po wsi, instalacje i wystawy artystów, muzyka na żywo i wiele innych. Atmosfera jest niesamowita.

    Oficjalną stronę turystyczną regionu Wendland nad Łabą znajdziecie pod adresem: https://wendland-elbe.de

    Brema (Bremen)

    Brema jest obok Hamburga największym i najbardziej znanym miastem w północnych Niemczech. Przyciąga piękną, historyczną starówką i położeniem nad rzeką Wezerą.

    Musicie koniecznie zarezerwować sobie czas na zwiedzenie centrum miasta i historycznego rynku z katedrą św. Piotra (St. Petri Dom), posągiem Rolanda i imponującym ratuszem. W pobliżu znajduje się również pomnik słynnych Muzykantów z Bremy (Bremer Stadtmusikanten) przedstawiający osła, psa, kota i koguta. Idąc promenadą przybrzeżną nad Wezerą (Schlachte) z niezliczoną ilość barów i restauracji, dojdziecie do dzielnicy Schnoor: średniowiecznej starówki Bremy z wąskimi alejkami, malowniczymi domkami i licznymi sklepikami.

    W samym centrum Bremy znajduje się Bürgerpark, piękny teren parkowy, który zachęca do długich spacerów lub po prostu do relaksu. Osobom zainteresowanym wzornictwem z pewnością spodoba się także Dom Wilhelma Wagenfelda.

    Wycieczkę do Bremy możecie połączyć z pobytem nad Morzem Wattowym lub na Wyspach Wschodniofryzyjskich!

    Oficjalną stronę turystyczną Bremy znajdziecie pod adresem: https://www.bremen-tourismus.de.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Visit Bremen (@visit.bremen) am

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x