Arbeitslosengeld I – dowiedz się, komu należy się to świadczenie oraz jaka jest jego wysokość!

    Arbeitslosengeld I (w skrócie ALG I) nie jest zasiłkiem socjalnym, lecz świadczeniem z niemieckiego systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia. Jest ono wypłacane bez względu na posiadany majątek. W praktyce oznacza to, iż świadczenie nie może zostać obniżone z powodu posiadania oszczędności.

    Kto ma w Niemczech prawo do Arbeitslosengeld I?

    Każdy, kto w okresie ostatnich 30 miesięcy przez co najmniej 12 miesięcy opłacał w ramach zatrudnienia ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (niem. Arbeitslosenversicherung), ma w razie utraty pracy prawo do świadczenia Arbeitslosengeld I.

    Należy jednak mieć na uwadze, iż ewentualne dochody uzyskiwane w ramach dodatkowej pracy zostaną uwzględnione przy obliczaniu wysokości ALG I. Poza tym w okresie kiedy otrzymujemy ALG I, dodatkowa praca nie może zajmować więcej niż 15 godzin tygodniowo. W przeciwnym razie nie ma mowy o bezrobociu, a co za tym idzie tracimy prawo do świadczenia.

    Co zrobić, jeśli nie mam prawa do Arbeitslosengeld I?

    Osoby, które nie mają prawa do ALG I, mogą się starać o zasiłek Bürgergeld, który pokrywa podstawowe wydatki potrzebujących.

    Wysokość świadczenia Arbeitslosengeld I

    Pieniądze wypłacane w ramach świadczenia Arbeitslosengeld I nie są stałą kwotą, lecz jej wysokość obliczana jest na podstawie dotychczasowych dochodów wnioskodawcy. Osobom bezdzietnym przysługuje 60% dotychczasowych zarobków netto. Osoby, które posiadają dzieci otrzymają 67% dotychczasowych zarobków netto.

    Oprócz tego w ramach świadczenia opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung), ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) oraz ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung). Pod pewnymi warunki opłacane są również składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne (private Krankenversicherung). Dotyczy to wnioskodawców, którzy są ubezpieczeni prywatnie nieprzerwanie przez przynajmniej 5 lat. Składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne są jednak opłacane jedynie w wysokości składek na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.

    Jeśli chodzi o opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, to należy pamiętać, iż ze względu na niższe przychody są one również niższe, co ma później odzwierciedlenie w wysokości emerytury.

    Czym jest tzw. „Sperrzeit?

    Jeśli to Wy wypowiecie umowę o pracę lub zostanie ona rozwiązana z Waszej winy lub sami zrezygnujecie z pracy, to przez pierwsze trzy miesiące obowiązuje Was tzw. okres karencji, niem. Sperrzeit i nie otrzymacie w nim świadczenia ALG I. Jego wypłata rozpocznie się dopiero po upływie trzech miesięcy karencji.

    Terminy wypłat Arbeitslosengeld I (2024)

    Federalną Agencję Pracy informuje, że ALG I jest wypłacany z mocą wsteczną za poprzedni miesiąc, podobnie jak zasiłek obywatelski (Bürgergeld), i generalnie powinien być dostępny pierwszego dnia roboczego miesiąca. Wynikają z tego następujące daty wypłat ALG I w 2024 r.

    • Wtorek, 2 stycznia – 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy (Nowy Rok), więc pieniądze będą dostępne najpóźniej 2 stycznia (za grudzień 2023 r.)
    • Czwartek, 1 lutego (dla stycznia 2024 r.)
    • Piątek, 1 marca (dla lutego 2024 r.)
    • Wtorek, 2 kwietnia – 1 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny (dla marca 2024 r.)
    • Czwartek, 2 maja – 1 maja jest dniem wolnym od pracy (dla kwietnia 2024 r.)
    • Poniedziałek, 3 czerwca – 1 czerwca to sobota (dla maja 2024 r.)
    • Poniedziałek, 1 lipca (dla czerwca 2024)
    • Czwartek, 1 sierpnia (dla lipca 2024)
    • Poniedziałek, 2 września – 1 września to niedziela (dla sierpnia 2024 r.)
    • Wtorek, 1 października (dla września 2024 r.)
    • Piątek, 1 listopada – w zależności od kraju związkowego może to zostać przesunięte o kolejny dzień roboczy, ponieważ Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy w pięciu krajach związkowych (na październik 2024 r.)
    • Poniedziałek, 2 grudnia – 1 grudnia to niedziela. (dla listopada 2024 r.)

    Jak długo ważne jest prawo do świadczenia Arbeitslosengeld I?

    Prawo do świadczenia Arbeitslosengeld I jest dane dopiero wtedy, kiedy wnioskodawca w przeciągu minionych dwóch lat, przynajmniej przez 12 miesięcy w ramach zatrudnienia opłacał składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Ważność świadczenia uzależniona jest od długości okresu opłacania składki.

    W przypadku osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia obowiązują specjalne regulacje, umożliwiające wydłużenie świadczenia:

    WiekOkres opłacania składkiWażność świadczenia
    do 50 roku życia12 miesięcy6 miesięcy
    16 miesięcy8 miesięcy
    20 miesięcy10 miesięcy
    24 miesiące12 miesięcy
    50-55 rok życia30 miesięcy15 miesięcy
    55-58 rok życia36 miesięcy18 miesięcy
    od 58 roku życia48 miesięcy24 miesiące

    Co zrobić jeśli czas oczekiwania na decyzję w sprawie zasiłku się wydłuża?

    Jeśli złożyliście wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech i czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu pracy się wydłuża, to warto w pierwszej kolejności zwrócić się z bezpośrednim zapytaniem do urzędu. Jeśli to nie pomoże, to warto wiedzieć co można jeszcze zrobić w tej sytuacji:

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Krzysztof

    taka ciekawostka – jęśli otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych – Arbeitslosengeld I to jest on płacony tak jak wynagrodzenie za prace czyli na koniec miesiąca. Natomiast świadczenie typu Jobcenter i Socialdienst otrzymujesz na początek miesiąca od którego Ci go przyznano. Może być tak jak się na siebie zazębią oba świadczenia że raz na koniec miesiąca otrzymasz podwójną wypłatę świadczeń z obu instytucji albo nic przez dwa miesiące… Warto to uwzględnić w planowanym budżecie rodziny.

    Krzysztof

    Uwaga dotycząca dokumentów koniecznych do złożenia wniosku o Arbeitslosengeld I. to głównie tzw . świadectwo pracy głównie to ostatnie. I tu trzeba zwrócić uwagę na fakt iż jeśli to pracownik sam złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę lub za obopólną zgodą stron to praktycznie możesz stracić prawo do tego świadczenia lub być objętym tzw. okresem zawieszenia prawa do wypłaty do 3 miesięcy. To jest taka jakby kara za to że nie chciałeś pracować i dobrowolnie z tej pracy sam zrezygnowałeś. Piszę o tym dlatego że należy zawsze wiedzieć co się podpisuje kiedy pracodawca chce się pozbyć pracownika. Bo czasami… Czytaj więcej »

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x