Dowiedz się jak niemieckie prawo reguluje płacenie alimentów na dzieci!

    Artykuł 6 niemieckiej konstytucji (niem. Grundgesetz, w skrócie GG) mówi o tym, że rodzice muszą się troszczyć o swoje dzieci. Pojęcie to obejmuje również zapewnianie im finansowych środków do życia. Dodatkowo paragraf 1606 niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie BGB) reguluje kwestię płatności – ten rodzic, który nie jest w głównym stopniu odpowiedzialny za wychowanie dziecka, płaci alimenty. W języku prawniczym nazywa się to po niemiecku „Unterhaltspflicht“.

    Decydująca jest tu kwestia, jaki model życia przyjęli rodzice. To znaczy, czy po rozstaniu dziecko w większym stopniu mieszka u jednego rodzica (niem. Residenzmodell-model stacjonarny, gdy władzę rodzicielską ma jeden rodzic), czy u obu (Wechselmodell, czyli opieka, inaczej piecza naprzemienna). W pierwszym przypadku, jeśli dziecko mieszka np. z matką, wtedy ojciec ma zazwyczaj tylko prawo do rzadkich, ściśle określonych kontaktów z dzieckiem (niem. Umgangsrecht). Nawet jeśli dziecko mieszka u niego przez 3 dni w tygodniu i ma w mieszkaniu ojca swój własny pokój, musi on płacić pełną kwotę alimentów. Jednak przy Residenzmodell, rodzic drugoplanowy może skorzystać z tak zwanego zwiększonego kontaktu z dzieckiem, jeśli ma duży wpływ na jego wychowanie. Sąd rodzinny może wtedy uznać, że taki rodzic ma więcej wydatków związanych z dzieckiem, np. choćby dojazdy do niego. Wtedy istnieje możliwość, aby odrobinę obniżyć wysokość alimentów.

    Inaczej wygląda sprawa przy opiece naprzemiennej (niem. Wechselmodell). W tym przypadku dziecko mieszka połowę czasu u matki i połowę czasu u ojca (rodzice dzielą się obowiązkami po równo). W tej sytuacji obowiązek alimentacyjny nie ma miejsca. Markus Witt, opowiadający się za takim równouprawnieniem dodaje: „Rodzice spełniają wtedy swój obowiązek łożenia na utrzymanie bezpośrednio przy dziecku”. Jeszcze na jedną rzecz warto zwrócić uwagę, jeśli mowa o takim naprzemiennym modelu wychowywania dziecka: rodzice muszą zapewnić dziecku środki finansowe, odpowiednie do swoich zarobków (BGH FamRZ 2006, 2017). Następstwem takich przepisów jest fakt, że ojcowie, którzy więcej zarabiają niż ich była partnerka, będą zmuszeni do dodatkowego łożenia na utrzymanie dziecka, nawet jeśli w 50% zajmują się jego opieką. Oczywiście prawo działa też w odwrotną stronę: matka będzie musiała płacić alimenty, jeśli to głównie ojciec opiekuje się dzieckiem.

    Alimenty w Niemczech muszą wystarczyć na pokrycie całego zapotrzebowania dziecka

    Alimenty na dziecko obejmują wszystkie wydatki, jakie są potrzebne do pokrycia potrzeb dziecka. Zgodnie z paragrafem 1610 ustęp 2 Kodeksu Cywilnego (§ 1610 Absatz 2 BGB – Bürgerliches Gesetzbuch) alimenty obejmują „całkowite zapotrzebowanie dziecka włącznie z kosztami odpowiedniego przyuczenia do zawodu jak i koszty wychowania.”

    Co oznacza, że alimenty są odpowiednio wysokie?

    Zgodnie z niemieckim prawem alimenty muszą być odpowiednio wysokie, a ich wysokość „uzależniona jest od pozycji życiowej osoby potrzebującej” – tak stanowi paragraf 1610 ustęp 1 Kodeksu Cywilnego (§ 1610 Absatz 1 BGB). Konkretna wysokość alimentów obliczana jest z reguły bazując na tabelach zapotrzebowania oraz na skorygowanych dochodach netto płacącego rodzica. Najbardziej znaną tabelą, stosowaną zazwyczaj przez sądy rodzinne w Niemczech w celu ustalenia alimentów, jest tzw. „Düsseldorfer Tabelle” (tabela z wytycznymi Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie w porozumieniu z innymi Sądami Krajowymi oraz Sądem Rodzinnym). Tabela ta jest co roku aktualizowana na podstawie ustaleń pomiędzy Wyższym Sądem Krajowym w Düsseldorfie w porozumieniu z innymi sądami krajowymi oraz Sądem Rodzinnym.

    „Tabela düsseldorfska” czyli Düsseldorfer Tabelle

    W „tabeli düsseldorfskiej” określony jest stopień zapotrzebowania w zależności od wieku dziecka i wpływów netto rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. „Kindergeld” w wysokości 204 euro (od trzeciego dziecka 210 euro na dziecko – więcej o Kindergeld tutaj) jest uwzględniony w tabeli, więc w przypadku dzieci małoletnich, alimenty, których wysokość wynika z tabeli, zmniejszane są o połowę świadczenia Kindergeld (o ile Kindergeld wypłacane jest temu rodzicowi, z którym mieszka dziecko).

    Dochody rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów

    Często punktem spornym przy obliczaniu wysokości alimentów jest wyliczenie skorygowanych dochodów netto rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Chodzi tu o realne dochody, czyli przede wszystkim miesięczną wypłatę netto w przypadku osób nie prowadzących działalności na własny rachunek, jak i inne wpływy zgodnie z prawem podatkowym: wpływy z własnej działalności, z wynajmu lokali, dzierżawy czy rezerwy kapitałowe.

    Przykłady obliczania alimentów w Niemczech

    Przy zarobkach netto do 1.900 euro, alimenty na małe dziecko wynoszą w Niemczech 354 euro miesięcznie. Potem stawka ta rośnie w czterech turach aż do 18. urodzin dziecka i wynosi do 527 euro. Z kolei jeśli rodzic zobowiązany do łożenia na utrzymanie zarabia do 5.500 euro netto, powinien płacić 567 euro miesięcznie na dziecko do lat pięciu i 844 euro za dziecko pełnoletnie, które przyucza się do zawodu i nie ma jeszcze własnych dochodów.
    Jednak należy dodać, że wartości podane w tabeli nie są wiążące dla sądów, lecz są jedynie wyznacznikiem. W przypadku kilkorga dzieci stawki są trochę niższe. Natomiast rodzicowi, który płaci alimenty, zawsze musi zostać pewna kwota na własne utrzymanie i własne wydatki – przyjmuje się na ten cel minimum 1.300 euro. Zasiłek w postaci Kindergeld potrącany jest z wypłacanych alimentów, tak więc rodzic odpowiedzialny za łożenie na utrzymanie dziecka, płaci odpowiednio mniej.

    Kolejne przykłady:

    Zgodnie z Düsseldorfer Tabelle, rodzic, którego skorygowany dochód netto wynosi do 1.500 euro, ma do zapłacenia alimenty (już po uwzględnieniu Kindergeld) w wysokości 297 euro za jedno dziecko w wieku 6-11 lat i 364 euro w przypadku dzieci w wieku 12-17 lat.

    W przypadku skorygowanych dochodów netto w wysokości pomiędzy 2.301 a 2.700 euro, alimenty na dziecko w wieku 6-11 lat wynoszą 356 euro, a dla dziecka w wieku 12-17 lat 433 euro. Te stawki dotyczą zawsze dwojga pierwszych dzieci. Od trzeciego dziecka stawki się zmniejszają.

    Konkretne zapotrzebowanie na alimenty zamiast wartości z tabelki

    Aktualna Düsseldorfer Tabelle nie ma mocy prawnej i nie jest uznawana za wiążącą. Jednak służy ona, zwłaszcza w przypadku sporów, jako wartość, którą należy się kierować i często stosowana jest przez Sądy Rodzinne jako podstawa do wyliczania wysokości alimentów. Abstrahując od tej tabeli, można również udokumentować faktyczne zapotrzebowanie dziecka i wtedy można całkowicie zrezygnować z wartości podanych w tabeli. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zarabiają ponadprzeciętnie i w związku z tym nie można znaleźć odwzorowania ich sytuacji materialnej w tabeli.

    Minimalne alimenty w Niemczech

    Dla rodziców zobowiązanych do płacenia alimentów, ale nie posiadających dochodów, dużą rolę odgrywa paragraf 1612 Kodeksu Cywilnego (§ 1612 BGB), który określa minimalną wysokość alimentów dla osób małoletnich. W związku z tym, rodzic zobowiązany do płacenia alimentów objęty jest „wzmożoną powinnością do wykonywania pracy zarobkowej”. Musicie wtedy jako rodzice wykorzystać wszystkie możliwe sposoby zarobku, aby zapewnić tę minimalną wysokość alimentów. Oznacza to, że musicie się wystarczająco starać, aby uzyskać takie dochody, które umożliwią Wam płacenie alimentów w tej minimalnej wartości.

    Alimenty na partnera/kę podczas separacji w Niemczech

    Niniejszy artykuł wyjaśnia jak wygląda sprawa alimentów na partnera/kę w Niemczech:

    Separacja w Niemczech – kiedy łożenie na utrzymanie partnera/-ki jest uzasadnione?

    Jak egzekwować alimenty od rodzica mieszkającego w Niemczech?

    Jeśli rodzic, który jest zobowiązany do płacenia alimentów przebywa za granicą, to można je egzekwować na dwa sposoby:

    1. Pierwszy to skorzystanie z Konwencji Nowojorskiej. Na jej podstawie można zwrócić się do sądu okręgowego właściwego dla miejsca pobytu dziecka z wnioskiem, aby przesłał do właściwego organu w państwie pobytu dłużnika dokumenty upoważniające do przeprowadzenia egzekucji alimentów zasądzonych przez sąd polski. Dzięki temu nie musimy dochodzić alimentów samodzielnie,  to sąd okręgowy będzie wykonywał za nas wszelkie czynności.
      Za czynności podejmowane w trybie Konwencji nowojorskiej związane z przyjmowaniem wniosków i dokumentów uzasadniających roszczenia alimentacyjne nie pobiera się opłat.
      Organ zagraniczny, w zależności od konkretnej sytuacji, kieruje sprawę do właściwego sądu w celu nadania polskiemu wyrokowi klauzuli wykonalności lub w celu zasądzenia alimentów.
    2. Drugim sposobem egzekwowania alimentów jest dochodzenie roszczenia na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) NR. 4/2009 i dotyczy ono egzekucji na terenie Unii Europejskiej. Osoba, która nie otrzymuje alimentów może wystąpić za pośrednictwem sądu okręgowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania do specjalnego urzędu centralnego w kraju UE, w którym mają być dochodzone alimenty.
      Dzięki w/w rozporządzeniu procedura alimentacyjna będzie szybsza, a alimenty będą szybciej egzekwowane w Polsce bez konieczności potwierdzania wykonalności zagranicznych orzeczeń. (za powroty.gov.pl)

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    37 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    37 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Bibi

    A co jeśli osobie płacącej alimenty na dziecko sytuacja rodzinna sie zmienia? Np. żeni sie i rodzi mu sie dziecko. Czy wtedy alimenty sie zmniejszają?

    Ciekawa

    To znaczy ze mimo iż takiej osobie dochodzą dwie dodatkowe osoby na utrzymaniu (żona i nowo narodzone dziecko) to on i tak musi zwiększyć alimenty? Jest to trochę nie sprawiedliwe dla „nowego” dziecka

    Gaga

    Najlepiej nie płacić … Co ma z tym wspólnego matka dziecka , którego ojciec ma nowa partnerkę i dziecko ? Przecież pozostawione dziecko ma swoje potrzeby i utrzymać tez je trzeba, nie wspominając o tym ze to matka ma wszystko na głowie . Większość oszukuje i płaci minimalne alimenty , płaczą że to i tak z dużo ;/ Nie rozumiem takich pytań …

    Danio

    Juz qidac ze stary cie oszukiwał i wszystkich mezczyn masz w jednym worze. Odwracając, pytam ciebie czy wiesz kiedy dziecko przyznają ojcu a odbiora matce w niemczech? Jak poczytasz to zbledniesz. Dlatego mowie zawsze ze prawa ojca jesli będą takie same to można mówić o uczciwych alimentach.

    Mariola

    I niesprawiedliwe dla starej matki i starego dziecka,ale cóż jak się lubi odgrzewane kotlety to z biedą przy takim Casanovie trzeba się zmierzyć.Morał szukajcie Panów bez zobowiązań.

    Izabela

    Gdzie w Niemczech składa się dokumenty o podwyższenie alimentów? Podobno dostaje się adwokata z urzędu czy to prawda?

    Aneta

    No dobrze ale pojawienie się dziecka w nowej rodzinie prowadzi do większych wydatków. Mama odchodzi na urlop macierzyński, opiekuje się malenstwem co zmniejsza przychody. Wtedy tata musi z jego wypłaty utrzymać dzidzi i mamę i jeszcze dziecko z pierwszego związku. Jeśli jego wynagrodzenie netto się nie zmienia to przeciez Unterhalt dla pierwszego dziecka się zmienia, albo? Dzieci muszą się jakoś tym podzielić?

    Kamila

    Dlatego zawsze w takich wypadkach należy ponownie wyliczyć alimenty w Jugendamt, sądzie lub przez adwokata-ugoda.
    Panie Adamie kwoty kindergeld i unterhalt można przydałoby się uaktualnić.

    nataa.

    Czy pracujaca partnerka , mieszkajaca z ojcem dzieci placacym alimenty tez lozy na te dzieci?

    Gogi

    A co może zrobić kobieta mając 3 dzieci i jest po rozwodzie i zarządzonych alimentów. I jedno dziecko przebywa w Niemczech u ojca A 2 przy matce. Ojciec z matko się dogadał że będzie płacić na jeno dziecko A na drugie nie A matka nie będzie płacić na dziecko co przebywa z ojcem. A teraz matce przychodzą papiery z Niemiec z funduszu że zalega z alimentami. Co matka ma zrobić aby to wyjaśnić nieporozumienie aby nie być dłużnikiem

    Marco

    A jak egzekwowac alimentyw przypadku kiedy matka mieszka z dzieckiem w Niemczech a ojciec uchylajacy się od płacenia w Polsce?

    Monika

    też szukam odpowiedzi

    Alimenty od ojca mieszkajacego w polsce

    Witam.U nas jest trochę inna sytuacja.Narzeczona ma syna w wieku 10 lat z poprzedniego związku,nie mieli slubu.Ojciec dziecka mieszka w Polsce.My z narzeczona w Niemczech.Mamy wspólnie 2 własnych dzieci.Jak wygląda w tej sytuacja sprawa alimentacyjna?Czy narzeczona może podac bylego o alimenty w Niemczech czy musi zlozyc wniosek w Polsce? Zaznaczam,ze my mieszkamy tutaj na stale i nie mamy zadnego meldunku w Polsce.Dziekuje za odpowiedz

    Basik

    Podpinam się pod pytanie. Co jeśli ojciec jest w Polsce i ma zasądzone alimenty w Polsce. Czy matka dziecka mieszkająca w Niemczech może w tym kraju się ubiegać czy musi wszystko w Pl załatwiać.

    Dagmara

    Możesz starać się w jugendamt o wyrównanie alimentów czyli np dostaje w pl 200zl(50e)a tu należy się 200e to te 150€dostaniesz od jugentamt

    Tymoteusz

    Ndpewno .? . Mam zasadzone alimenty w wys 700 zł na dziecko. Tj. Na dzień dzisiejszy 155 e . Place 175 e na jedno dziecko łącznie 350 e na dwóch synów. A mam płacić 251 na jedniego

    Tymoteusz

    Jugendamt dopłaca, czy jednocześnie rośnie mi dług, i czy mogą go ze mnie ściągnąć?

    Tymoteusz

    Mam zasadzone alimenty w polsce po 700zł na dziecko . Przy obecnym.kursie to ĺaczniec310 e . I place to w euro bo matka dzieci ma tylko niemieckie konto . Obecnie postanowiłem płacić na dziecko więcej bo po 175 e . Ale jugendamt domaga się 252 e na jedno dziecko. Zapłaciłbym to Ale nie mam kontaktu z dziećmi. A dodatkowo ich matka związała się z polaczkiem bezrobotnym , ściganym polskim listem gończym i wychodzi na to że utrzymuje jakiegoś nieroba jeszcze . Mam dość.

    Marta

    A co w odwrotnej sytuacji kiedy dorosłe dziecko mieszka w Niemczech, rodzice mieszkają w Polsce, a Job Center domaga się podania rodziców o alimenty?

    Kasia

    A co jesli mama z dzieckiem mieszka w Anglii a ojciec dziecka przeniosl sie do niemiec i przestal placic zasasdzonych w UK alimentow??

    Magdalena

    A moze ktos pomoze i nam . A wiec Mąż z ex zona ma syna . Od 3 lat jego ex zona jest po slubie , placimy alimenty mimo tego ponieważ nakazal tak Jugendamt .
    Jednak w moim wypadku odmowili mi alimentow (mam syna z byłym partnerem)
    Twierdząc ze jestem po slubie i alimenty mi sie nie naleza . Jak to jest jednemu dziecku sie nalezy drugiemu Nie ???

    Maeio

    czy uzyskałas odpowiedź?

    Rita

    Jesteśmy po rozwodzie mam przyznane alimenty ale ojciec dzieci uważa że skoro płaci alimenty to już nie musi widywać się z dziećmi i nie odbiera dzieci na weekendy?

    Kasiek223

    Witam mieszkam z dzieckiem w Polsce moj byly partner mieszka w Niemczech jest niemcem grozi mi ze przestanie placic alimenty. Dzwonilam do Jugendamt i tam powiedziano mi ze jak mieszkam na terenie polski to nie sa w stanie mi pomoc. Czy to prawda ? Prosze o podpowiedz gdzie sie mam zwrocic i co robic jesli przestanie placic . Pozdrawiam

    Ewelina

    A jak jest tu w niemczech jesli para sie rozeszla nie majac slobu matka wziela dzieci on placil alimenty prywatnie potem przez jugendamt a ona potem wziela slob z innym to ojciec musi placic dalej czy juz nie???

    Nelii

    Mam pytanie mieszkam z córką w PL a ojciec jest rodowitym Niemcem od 13 lat nie płaci nam alimentów co rok otrzymuje informację z Niemiec że nie ma żadnego majątku i nie ma z czego płacić. Od 13 lat nie wnosiłam o podwyższenie alimentów i napisałam do Sądu aby odbyła się rozprawa i otrzymałam odp że muszę mieć adwokata aby podnieść alimenty nie mogę tego zrobić na mój wniosek. Ojciec jest osobą wpływowa w swoim mieście i nie mam adwokata który zechce się podjąć egzekucji i podniesienia alimentów mimo tego że ojciec nigdy nie zapłacił centa. Czy ktoś jest w… Czytaj więcej »

    Maeio

    .”Zgodnie z Düsseldorfer Tabelle, rodzic, którego skorygowany dochód netto wynosi do 1.500 euro, ma do zapłacenia alimenty (już po uwzględnieniu Kindergeld) w wysokości 297 euro za jedno dziecko w wieku 6-11 lat i 364 euro w przypadku dzieci w wieku 12-17 lat.”.
    A jak ma sie do tego minimum 1300euro na utrzymanie sie placacego alimenty? Kto placi roznice?

    Dagmara

    Witam g0dy córka(19lat) się nadal uczy przysługują jej alimenty? Dostaje w pl jakieś 70euro czy nie należy jej się wyrównanie?

    Adam

    Witam mam sprawę tego typu że w roku 2010 miałem zarządzone alimenty w kwocie 300zł na jedno dziecko A posiadam ich dwójkę.Matka dzieci żeby dostawać pieniądze z mopsu musiała mnie zgłosić do komornika po czym uzyskała wypłaty alimentacyjne.W 2013 roku postanowiła wyjechać z dziećmi do Berlina na stałe i wtedy zrezygnowała z wypłat z mopsu bo niemiecki urząd kazał przedstawić pismo ze nie pobiera świadczeń z polski.Lecz nie wycofała mi komornika który pobiera cały czas pieniądze za alimenty zaległe i obecne.Gdzie matka dzieci już pobiera od dwóch lat alimenty w niemczech.I tu moje pytanie czy może matka dzieci wziąść alimenty… Czytaj więcej »

    Beata

    Zyje 10 lat w niemczech i jestem 10 lat po rozwodzie ex malzonek zyje w polsce jugentam placi mi alimenty tylko na syna ktory ma 11 lat i kwota 220euro corka nie dostaje wogule a mma 14 lat i chodzi do szkoly specjalnej w niemczech zyje sama z dziecmi pracuje na 260euro w tym Jobcenter placi mieszkanie i dostaje tylko 200 eiro na zycie w tym dostaje 220alimentow i rodzinne 408euro po oplaceniu rahunkow zostaje nie wiele zatanawiam sie dla czego corka nie otrzymoje alimentow a syn dostaje tylko 220 Euro

    Bartek

    A gdzie byly zasadzone alimenty? W Pl czy w De?

    Mariusz

    Mam pytanie czy Polski sąd patrzy również jakie również mam wydatki związane czynsz w Niemczech zanim zasądzi alimenty

    Maria

    Mam płacone alimenty przez Jugendamt. Ojciec mieszka w Niemczech. Co w sytuacji gdy ja wyjezdzam z dziećmi do Anglii? Czy mogę dalej pobierać alimenty z Niemiec? Czy w momencie wyjazdu muszę założyć sprawę w Polsce?

    Andrzej

    Co sie dzieje jak płace alimenty w wysokości 400€ a powinienem płacić 566€

    Tomek

    Place 320€alimentów na podstawie pisma od adwokata nie orzekl tego sąd nie mamy jeszcze rozwodu opieka nad dzieckiem jest pol na pol .czy wogle powinienem płacić skoro dziecko polowe czasu jest u mnie I tez ponosze koszta utrzymania ?czy takie pismo od adwokat jest,jak orzevzenie sadu ?

    Izabela

    Witam mieszkam z dzieckiem w Polsce moj byly partner mieszka w Niemczech jest niemcem jest po udarze i nie jest w stanie mi pomoc bo nie pracuje Prosze o podpowiedz gdzie sie mam zwrocic i co robic syn ma 16 lat a od 5 lat nie dostał nawet 1 euro od taty . Pozdrawiam

    37
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x