7 błędnych opinii dotyczących klas podatkowych dla osób posiadających w Niemczech firmę

    Wiele osób zadaje sobie często pytanie, jaką klasę podatkową należy wybrać po otwarciu firmy w Niemczech. W tej materii krąży wiele błędnych informacji i przekonań. Poniżej przedstawiamy siedem najpopularniejszych i wyjaśniamy jak to wygląda w praktyce.

    Osoby posiadające w Niemczech firmę mają do dyspozycji własną klasę podatkową

    Niemiecka ustawa o podatku dochodowym (niem. die Einkommenssteuer)  przewiduje sześć klas podatkowych. Żadna z nich nie została jednak zdefiniowana jako specjalna klasa podatkowa dla osób posiadających firmę.

    Niemieccy przedsiębiorcy prywatni również muszą wybrać klasę podatkową

    Klasy podatkowe obowiązują w Niemczech osoby zatrudnione na umowę o pracę. Na podstawie danej klasy podatkowej obliczana jest wysokość miesięcznego podatku od wynagrodzenia (niem. die Lohnsteuer). Osoby pracujące na własny rachunek nie płacą jednak podatku od zarobków, tylko podatek dochodowy.

    Jako przedsiębiorca prywatny w Niemczech ma się zawsze trzecią klasę podatkową

    Nic bardziej mylnego. W przypadku osób posiadających działalność gospodarczą w Niemczech wybór trzeciej klasy podatkowej nie ma żadnego wpływu na wysokość podatku dochodowego, który zapłacą. W związku z tym, że osoby te nie płacą podatku od wynagrodzenia, niemiecki urząd skarbowy wymaga od nich przedpłaty podatku dochodowego. Płatność ma z reguły miejsce raz na kwartał.

    Osoba pracująca w Niemczech na umowę o pracę, kórej małżonek(ka) posiada w Niemczech firmę, nie może wybrać trzeciej klasy podatkowej

    Jeśli przykładowo małżonka przedsiębiorcy prywatnego w Niemczech jest zatrudniona na umowę o pracę, to jak najbardziej ma ona możliwość wybrania trzeciej klasy podatkowej. Wysokość podatku od wynagrodzenia jest w trzeciej klasie podatkowej najniższa. Fakt ten oznacza pewne korzyści dla obojga małżonków. Na podstawie zarobków netto jest bowiem wyliczana wysokość zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku chorobowego, czy zasiłku wychowawczego. Wybór właściwej klasy podatkowej może oznaczać dla budżetu rodzinnego nawet o 20 proc. dochodu więcej. Jeśli przedsiębiorca zapłaci za dużo przedpłaty podatku, to pieniądze te może odzyskać w ramach oświadczenia podatkowego. Różnica w wysokości zasiłku dla bezrobotnych przepada natomiast bezzwrotnie.

    Kombinacja klas podatkowych 4/4 nie jest możliwa w przypadku osób z działalnością gospodarczą

    Przedsiębiorcy, których partner(ka) jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, mogą również wybrać kombinację klas podatkowych 4/4. W tym wypadku wysokość podatku od zarobków, który zapłaci partner(ka) zatrudniony(a) na umowę o pracę, jest porównywalna z podatkiem od zarobków płaconym przez osoby bez ślubu. W konsekwencji przedpłata podatku od dochodu, którą będzie miał do zapłacenia małżonek(ka) posiadający(a) działalność gospodarczą, zostanie z reguły nieco obniżona. W efekcie końcowym partnerzy powinni wyjść „na zero”. Ten z umową o pracę zapłaci wyższy podatek od wynagrodzenia, a ten z działalnością gospodarczą niższą przedpłatę podatku dochodowego.

    Wybór kombinacji klas podatkowych 3/5 jest najkorzystniejszy dla małżeństw, gdzie jedno z partnerów posiada firmę

    Przyjmijmy, iż małżonek zatrudniony w ramach umowy o pracę zarabia porównywalnie dużo, jak partner pracujący na własny rachunek. Przykład: Zarobki brutto partnera zatrudnionego w ramach umowy o pracę wyniosły 40.000 euro, a zyski partnera pracującego na własny rachunek 41.000 euro. Jeśli partner zatrudniony na umowę o pracę wybrał trzecią klasę podatkową, to podatek za rok bieżący będzie niższy. Na pierwszy rzut oka powyższy scenariusz wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jednak pozory mylą. W następnym roku urząd skarbowy podwyższy bowiem na podstawie całkowitych dochodów pary stopę podatku dochodowego. Wyższa będzie również przedpłata podatku dochodowego. Przedsiębiorcy, którzy nie wezmą tego pod uwagę mogą mieć problem z wypłacalnością. Urzędy skarbowe są w tym aspekcie nieubłagane. Termin na uiszczenie przedpłaty podatku dochodowego nie jest z reguły zbyt długi, a niedotrzymanie go grozi konsekwencjami finansowymi.

    Zawarcie ślubu nie wiąże się z żadnymi korzyściami dla osób pracujących w Niemczech na własny rachunek

    Opinia, iż zawarcie ślubu przez osoby pracujące na własny rachunek nie niesie za sobą żadnych korzyści, ponieważ nie płacą one podatku od wynagrodzenia, nie jest do końca zgodna z prawdą. Po pierwsze ślub zawierany wyłącznie z powodów ekonomicznych jest z reguły złym pomysłem. Po drugie osoby posiadające w Niemczech firmę, które zawarły związek małżeński, mają takie same korzyści, jak te zatrudnione na umowę o pracę. Różnica jest taka, iż przedsiębiorcy odczują to dopiero wraz z rozliczeniem podatkowym, a nie tak jak pracownicy, kórzy co miesiąc płacą mniejszy podatek od wynagrodzenia.

    Podsumowanie

    Wybór klasy podatkowej jest zależny od osobistej sytuacji małżonków. W przypadku bezrobocia albo urlopu macierzyńskiego, wybór klasy podatkowej będzie inny, niż na krótko przed rozwodem. Jak zawsze w takich przypadkach, w razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skonsultować decyzję z zaufanym doradcą podatkowym.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x