07.08.2020

Rozliczenie roczne w Niemczech dla firm – najważniejsze informacje!

Prowadzenie działalności gospodarczej umożliwia swobodę w działaniu, z drugiej jednak strony niesie za sobą odpowiedzialność. Osoba prowadząca działalność jest zobowiązania do zarejestrowania firmy, płacenia podatków, wystawiania rachunków, prowadzenia księgowość firmy, a także rocznego rozliczenia działalności. Jeżeli prowadzisz firmę w Niemczech i chcesz dowiedzieć się jak przygotować się do rozliczania działalności gospodarczej w Niemczech, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Termin składania zeznań podatkowych dla firm w Niemczech

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do składania corocznych deklaracji podatkowych
w urzędzie skarbowym na podstawie zewidencjonowanych wszystkich przychodów i rozchodów, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym § 46 EStG. Zeznanie podatkowe należy złożyć nawet jeśli nie były świadczone usługi i nie został osiągnięty zysk. W przeciwnym razie Finanzamt sam oszacuje obroty oraz zyski i na tej podstawie naliczy podatek. Zeznanie podatkowe musi być dostarczone do Finanzamt w formie elektronicznej. Ponadto zeznanie powinno zostać podpisane podpisem elektronicznym lub certyfikatem.
W przypadku, gdy firmę reprezentuje doradca podatkowy, wówczas przedsiębiorca ma czas do 31 grudnia aby złożyć deklaracje podatkową lub/i bilans firmy. Osoby które składają deklaracje bez pomocy doradcy podatkowego mają czas do 31 lipca. Przy braku złożenia zeznania podatkowego, Finanzamt może nałożyć karę do 10% nałożonego podatku plus odsetki w wysokości do 25.000 euro.

Jakie dokumenty należy przygotować do rozliczenia Gewerbe?

Do rozliczenia Gewerby w Niemczech należy wypełnić deklarację podatkową:

  • Umsatzsteuererklärung – wszyscy oprócz Kleingewerbe,
  • Steuererklärung für die Gewerbesteuer – wszyscy oprócz Freiberufler (osoby wykonujące wolny zawód),
  • Steuererklärung für die Einkommensteuer – dla firm jednoosobowych (w tym wypadku można wypełnić przykładowo Anlage EÜR),
  • Steuererklärung für die Körperschaftsteuer – przykładowo w przypadku firm z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH),

oraz przygotować:

• wystawione faktury przychodowe – Ausgangrechnungen,
• ewentualnie udokumentowane wpływy z tytułu wykonanej usługi na konto w postaci wyciągów z konta,
• ewentualne dodatkowe wpływy z innych źródeł takich jak min: dochody z umowy o prace, dochody z Polski, wpływy z świadczenia Arbeitslosengeld, wpływy z świadczenia Krankengeld, wpływy z emerytury lub renty w przypadku ich pobierania,
• faktury kosztowe (Eigangsrechnungen),
• paragony kosztowe,
• Potwierdzanie płatności za ubezpieczenie zdrowotne, a także rentowe,
• wyciągi z konta potwierdzające zakupy dóbr związanych z prowadzeniem działalności.

Co można odliczyć prowadząc Gewerbe?

W rozliczeniach można odliczyć wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności takie jak: telefon, bilety komunikacji, laptop, paliwo, ubrania robocze, narzędzia, wydatki związane z promocją firmy i księgowości na podstawie wykazanych rachunków kosztowych.
Ponadto od podatku może zostać również odliczona składka na ubezpieczenie opiekuńcze, zdrowotne, w przypadku bezrobocia i niezdolności do pracy. Warto podkreślić, że w przypadku prywatnego ubezpieczenie, można także odliczyć składki za współmałżonka i dzieci. Istnieje również możliwość odliczenia kosztów: dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego, wychowania dzieci, a czasami także wydatki wynikające z zakupu mieszkania lub domu.

Właściwe prowadzenie księgowości

Zgodnie z niemieckim prawem osoby prowadzące Gewerbe są zobowiązane do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Osoba prowadząca firmę jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami księgowości. Ponadto księgowość powinna być prowadzona w przejrzysty sposób tak, aby odpowiednia osoba trzecia mogła ocenić stan faktyczny przedsiębiorstwa. Zdarzenia handlowe i relacje pomiędzy nimi powinno być czytelne. Warto podkreślić o obowiązku przechowywania dokumentacji na temat firmy nawet do 10 lat wstecz. Należy gromadzić takie dane jak: adresy zleceniodawców czy informacje o wykonywanych usługach. Warto zatem korzystać z systemów do zarządzania firmą i wystawiania faktur, który umożliwi nam uporządkowanie dokumentów handlowych i lepszą współpracę z biurem księgowym.

Program do faktur i zarządzania dokumentami handlowymi w Niemczech

W uporządkowaniu dokumentów handlowych i przygotowaniu do rozliczenia rocznego służy z pomocą program do faktur i zarządzania dokumentami handlowymi Comarch ERP XT. Jest to program w języku polskim zgodny z niemieckim przepisami, umożliwiający wystawianie faktur w języku niemieckim. Wszystkie wprowadzone do systemu dokumenty handlowe zostają zapisane, a format faktury jest zgodny z przepisami. Z programu można korzystać bezpłatnie przez okres jednego miesiąca, dlatego warto zarejestrować się i samemu go sprawdzić. Możesz to zrobić klikając tutaj.

Podsumowanie

Prowadzenie Gewerbe w Niemczech to odpowiedzialność za działanie zgodnie z niemieckim prawem. Każda osoba prowadząca firmę w Niemczech jest zobowiązana do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Warto zatem sięgnąć po wsparcie księgowego, który udzieli wsparcia z niemieckim prawem podatkowym. Ponadto, warto również wypróbować program Comarch ERP XT do wystawiania faktur i zarządzania firmą, który umożliwia uporządkowanie dokumentów handlowych. Dzięki systemowi można wysyłać faktury mailem bezpośrednio do kontrahenta jak i do księgowego w celu rozliczenia rachunków.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x