Praca na czarno w Niemczech: Oto kiedy ma miejsce i co za to grozi!

    Praca na czarno jest zabroniona. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę. Kiedy należy jednak zgłosić daną działalność? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!

    Praca na czarno w Niemczech – kiedy ma miejsce i co za to grozi?

    Z pracą na czarno mamy w Niemczech do czynienia wtedy, gdy wynagrodzenia wymagające opodatkowania nie zostają opodatkowane, a pieniądze wypłacane są w gotówce i urząd skarbowy (niem. Finanzamt) nic o tym nie wie. Również w przypadku pracodawców i osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy nie spełniają urzędowego obowiązku zgłoszenia, bądź nieprawidłowo odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne, mówimy o pracy na czarno. Tak mówi paragraf 1 niemieckiej Ustawy o Pracy na Czarno (niem. Schwarzarbeitsgesetz).

    Jeśli jednak ktoś wyświadcza przysługę, np. sąsiadowi albo krewnemu, wtedy nie jest to praca na czarno. Ma to jednak miejsce tylko do momentu, w którym działalność ta nie stanie się działalnością zarobkową i osoba świadcząca przysługę nie będzie czerpać z tego tytułu długofalowe zyski. Z pracą na czarno mamy też do czynienia, jeśli dla osoby wyświadczającej przysługę na pierwszym miejscu jest regularny dochód, a nie bezinteresowne wsparcie bliskiej osoby.

    Pomoc w domu, przy sprzątaniu lub w opiece nad chorym

    Sprzątaczka, która co tydzień we wtorek sprząta mieszkanie za określoną wcześniej stawkę, nie robi tego bezinteresownie, z miłości do bliźniego. To samo dotyczy innych pomocy domowych, a także opiekunów osób starszych lub chorych. Konieczne jest zgłoszenie takiego zatrudnionego. Dotyczy to również robotników – w końcu za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie i mają regularne dochody.

    Jeśli natomiast pomożecie przyjacielowi w przeprowadzce albo w remoncie jego mieszkania i weźmiecie nawet za tą przysługę przysłowiowe parę groszy (np. na wyjście do restauracji), wtedy nie ma mowy o pracy na czarno. To samo dotyczy sytuacji, jeśli pomożecie sąsiadowi w ogródku.

    Co do wysokości ewentualnego wynagrodzenia, to nie ma jakiejś ściśle wyznaczonej granicy. Jeśli natomiast osoba pomagająca otrzyma zwrot poniesionych kosztów i jest on zdecydowanie mniejszy niż rzeczywista gospodarcza wartość wykonanej pracy oraz nie było zamiaru ze strony tej osoby, aby się wzbogacić, to wtedy nie mamy do czynienia z pracą na czarno.

    Dziecko sąsiada jako opiekun do dziecka?

    Problemy zaczynają się, jeśli interesy obu stron są zupełnie różne. Jeśli np. córka sąsiadów co jakiś czas zaopiekuje się Waszym dzieckiem i dostanie za to trochę pieniędzy, nawet, jeśli kwota jest niewielka, to dziewczynce tej szybko będzie zależeć na zarobku. Z kolei prawdziwa opiekunka do dziecka byłaby już dużo droższa.

    Jeśli natomiast dziecko sąsiadów pomaga nieregularnie, raz na kilka tygodni, żeby rodzice w spokoju mogli iść do kina, wtedy nie ma problemu. Regularna opieka nad dzieckiem ze ściśle określonymi terminami oraz ustalonym wynagrodzeniem może ewentualnie zostać uznana za pracę na czarno. Dochodzi tu jeszcze kwestia, że jest to osoba niepełnoletnia. Tak więc poza sprawami podatkowymi i ubezpieczeniem społecznym mamy do czynienia dodatkowo z regulacjami dotyczącymi ochrony młodzieży.

    Jakich kar można się spodziewać za pracę na czarno w Niemczech?

    Ustawa dot. zwalczania nielegalnej pracy w Niemczech przewiduje przede wszystkim kary pieniężne. Te mogą wynieść aż do 500 000 euro za wykroczenie. To nie wszystko! Jeśli osoba pracująca na czarno dodatkowo obok swojej nielegalnej działalności wyłudzi świadczenia socjalne, wtedy zgodnie z paragrafem 9 tejże ustawy grozi jej nawet więzienie. O ile nie zostanie to zakwalifikowane jako oszustwo.

    Na osobę pracująca w Niemczech na czarno i pobierającą wynagrodzenie bez zgłaszania tego do urzędu skarbowego, czekają spore problemy. Za takie oszustwo podatkowe grozi kara pieniężna albo kara pozbawienia wolności do 10 lat. Taki sam wymiar kary grozi pracodawcy, jeśli zostanie skazany za zatajenie składek na ubezpieczenie społeczne.

    Zapewnienie legalnego zatrudnienia

    W niejasnych sytuacjach należy zawsze sprawdzić i stwierdzić, czy chodzi o działalność wymagającą zgłoszenia, czy też nie. Aby być pewnym można się zgłosić do tzw. „Minijobzentrale”, która w przypadku niewielkich zarobków oferuje „Haushaltscheck”. W ten sposób każdy może sprawdzić, czy działalność trzeba zgłosić.

    Podatki i składki na ubezpieczenie społeczne są w przypadku niewielkich zarobków (tzw. „450-Euro-Jobs”) stosunkowo małe. Za to ewentualne wypadki podczas pracy ubezpieczonego, pokrywa ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

    O tym jak otworzyć działalność gospodarczą w Niemczech przeczytacie tutaj:

    Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marcin

    Nie wiem czy zdjajecie sobie sprawę z tego jak bardzo pomaga cię innym kurczę ja zacznę wierzyć w ludzi bo od lat tego nie robiłem nie wierzyłem nie ufalem A tu widzę bezinteresowna pomoc chwali sie takie cos gratuluje i oby tak dalej.pozdrawiam Marcin

    Iza

    Witam.Mam pytanie gdzie można zgłosić osobę która która pobiera świadczenia socjalne i pracuje na czarno?dziękuje za odpowiedź

    Pareol

    Mam problem szef nie wypada mi wynagrodzenia po czym uwalil mi 10 ty euro z niewiadomych przyczyczyn mam zdjecia screeny sprzed 5 lat wszystko mam zapisane w telefonie numery współpracowników numery i adresy

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x