Problemy z wynajmującym lub pracodawcą w Niemczech? Gdzie udać się po pomoc?

    Już pisaliśmy o tym Jak uzyskać bezpłatną poradę prawną w Niemczech

    Z pewnością niejeden z Was znalazł się w sytuacji bez wyjścia, jeśli chodzi np. o problemy z pracodawcą. Nie jesteśmy jednak pozostawieni sami sobie w obliczu starcia z wielką firmą lub prywatną osobą wynajmującą nam mieszkanie. Ja wychodzę z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony i zanim podpiszę jakąś umowę konsultuję się z prawnikiem, jak również od razu, gdy pojawią się kłopoty. Nie muszę na to wydawać fortuny. Gdyż w Niemczech funkcjonuje mieszkaniowy Verband oraz Izba Pracobiorców np.w Bremen.

    Mieszkaniowy Verband

    Tutaj piszemy Gdzie szukać mieszkania w Niemczech?

    Za mieszkaniowy Verband ponosi się koszt okolo 64 Euro rocznie, opłata naliczana jest w zależności od daty przystąpienia i tak pod koniec roku płaci się tylko za jeden kwartał, a nie z góry za cały rok. Do tego dochodzi jednorazowa opłata 15 euro. Opłaty można dokonać na miejscu, otrzymuje się kartę członkostwa i od razu można skorzystać z usług prawnika. Biorąc pod uwagę koszta prawnika w razie kłopotów np. gdy w mieszkaniu nie działa ogrzewanie albo pojawił się grzyb albo utratę kaucji nawet do 3 wysokości czynszu, 64 euro nie jest wielkim wydatkiem. Nie wspominam już o innych problemach, z którymi Polacy muszą się dodatkowo liczyć, np. brak porozumienia w związku z niewystarczająca znajomością języka, o stresie z niemocy przy samodzielnych nieudanych próbach rozwiązania sytuacji. A pomagać nam będą prawnicy specjalizujący się w prawie mieszkaniowym i budowlanym. Ja i również moi niemieccy znajomi korzystaliśmy tam wielokrotnie z sukcesem z pomocy prawnika, gdy poprzedni wynajmujący ociągał się z oddaniem kaucji lub samodzielnie dokonał potrącenia z kaucji bez uprzedniego uzgodnienia albo ogrzewanie nie działało w zimę.

    Dodatkowo kwartalnie otrzymuje się czasopismo o tematyce prawnej, mieszkaniowej i budowlanej, więc samodzielnie można się również informowac np. o sytuacji mieszkaniowej w różnych landach.

    Izba Pracobiorców

    Z kolei jeśli pracujesz w kraju związkowym w Bremie, automatycynie jesteś członkien Izby Pracobiorców i możesz skorzystać z wielu usług, gdyż odciągana jest składka z twojej pensji. Tę składkę można również odliczyć od podatku. Karta „KammerCard” oferuje wiele korzyści, np. zniżkę w kinie Kommunalkino City 46 z wyświetlanymi polskimi filmami. Najprostszym sposobem, aby ją uzyskać jest złożenie wniosku podczas osobistej wizyty, należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy np. umowa lub miesięczne podsumowanie zarobków. Panie w recepcji są zaznajomione z wieloma tematami i są w stanie doradzić, przygotować odpowiednie ulotki np. gdzie się udać po pomoc psychologiczną w przypadku wypalenia zawodowego albo molestowania, mobbingu w pracy.

    Porady prawne

    Już na stronie Izby znajduję się wiele informacji prawnych odnośnie prawa pracy – taka wiedza w pigułce. Z kolei tamtejsi prawnicy udzieląją bezpłatnie porad z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, obejmujących także urlop, kontynuację wypłaty pensji przez pracodawcę, wypowiedzenie, ubezpieczenie emerytalne. Jak również we wszystkich sprawach prawnych związanych z bezrobociem i zabezpieczeniem Twojej egzystencji. Można przyjść z umową i się poradzić, czy nie zawiera nieuczciwych klauzul lub otrzymać pomoc w odkodowaniu tajemniczego języka dokumentu o pracy Arbeitzeugnis.

    Porady z zakresu prawa podatkowego

    Dla mnie najbardziej atrakcyjne. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowania zeznania podatkowego, rozliczenia dokona konsultant w Arbeitnehmerkammer. Doradzi jakie ulgi nam przysługują, abyśmy odzyskali jak najwięcej. Za tę usługę nie trzeba słono płacić – tylko 10 euro. Trzeba się jednak pospieszyć, terminy konsultacji znikają jak ciepłe bułeczki już na początku stycznia. Rejestracja jest możliwa przez internet, jeśli posiada się KammerCard.

    Publiczne doradztwo prawne

    Izba Pracobiorców oferuje również publiczne usługi doradztwa prawnego dla wszystkich mieszkańców kraju związkowego Bremy z niskimi dochodami. Izba udziela porad we wszystkich dziedzinach prawa takich jak: prawo najmu, prawo umów- umowy kupna-sprzedaży i prawo rodzinne.

    Co i jak?

    W obu tych stowarzyszeniem niebywałą zaletą są ranne godziny otwarcia, gdy można po prostu przyjść bez terminu i się poradzić. Dla pracujących można przedzwonić i otrzymać termin po południu w przypadku stowarzyszenia mieszkaniowego. Należy przynieść przygotowane chronologicznie wszystkie umowy, maile wydrukowane, imiona i nazwiska świadków, którzy towarzyszyli rozmowom np. z wynajmującym.

    Warto dodatkowo przeczytać: Mieterschutzbund – pomoc i doradztwo w Niemczech dla najemców

    Mam nadzieję, że nie będziecie musieli korzystać z usług tych stowarzyszeń. Podzielcie się tym postem z potrzebującymi. Dajcie znać, gdzie wy szukacie pomocy.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x