Niemcy: Czy z powodu koronawirusa pracodawca może zabronić pracownikom palenia papierosów?

    Profilaktyczny zakaz palenia w czasach pandemii koronawirusa – czy pracodawca może to zrobić? Takie pytanie zadał czytelnik „Der Spiegel”:

    „Podobnie jak osoby starsze, palacze są grupą wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zarażenia koronawirusem. Czy pracodawca firmy z sektora opieki zdrowotnej może zakazać palenia wśród pracowników palących?”

    Odpowiedzi udziela Florian Gontek, redaktor w dziale Praca i kariera „Der Spiegel”:

    Należy odróżnić sferę publiczną od sfery prywatnej

    Należy tu dokonać rozróżnienia. Pracodawca nie może zakazać palenia jako takiego. Jeśli to uczyni, będzie to niezgodne z prawem naruszenie praw osobistych pracownika. W tę sferę prywatną pracownik wkracza z chwilą opuszczenia biura czy miejsca pracy. Teoretycznie rzecz biorąc, pracownik przebywając w sferze prywatnej może sam sobie szkodzić. Porównajmy na przykład palenie z innym hobby, takim jak boks: pracownik może przecież doznać poważnych urazów głowy na skutek zadanych ciosów, a mimo to pracodawca nie może zabronić swojemu pracownikowi uprawiania sportu.

    Sytuacja w miejscu pracy jest inna. Pracodawca może ograniczyć lub zakazać palenia w zakładzie pracy. W jego interesie mogłaby być na przykład ochrona pozostałych współpracowników przed biernymi skutkami palenia. Nawiasem mówiąc, w większości firm nie można już palić w biurze. Uzasadnieniem interwencji pracodawcy jest jego obowiązek opieki wynikający z umowy o pracę i innych ustawowych przepisów ochronnych wynikających z paragrafów 242 i 618 niemieckiego kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, BGB).

    Pracownik może dokonać indywidualnych ustaleń z pracodawcą

    Aktualnie z powodu koronawirusa pracodawca w Niemczech musi zapewnić dostępność wystarczającej ilości środka dezynfekującego, zachowanie bezpiecznych odległości i zaopatrzenie w rękawice ochronne – wszystko to wchodzi w zakres wyżej wymienionego obowiązku opieki ze strony pracodawcy. „Ten obowiązek opieki kończy się jednak tam, gdzie zaczyna się sfera prywatna pracownika”, mówi Achim Schunder, profesor honorowy na Uniwersytecie w Mannheim, specjalizujący się w prawie pracy i jednocześnie wydawca czasopisma fachowego z zakresu prawa pracy „Neue Zeitschrift für Arbeitsrecht”. To, czy pracownik dezynfekuje ręce tak samo dokładnie w domu, jak w biurze, podobnie jak to, czy pali, nie powinno obchodzić pracodawcy.

    Jeżeli w przedsiębiorstwie istnieje rada zakładowa, wówczas z nią zostanie zawarte porozumienie zakładowe w sprawie zasad dotyczących ewentualnej możliwości palenia tytoniu w danej firmie. „Oczywiście pracodawca i pracownik mogą zawrzeć indywidualną umowę w tej sprawie”, mówi Schunder. Zasadniczo istnieje możliwość dokonywania indywidualnych ustaleń z pracodawcą, jako że również w obszarze prawa pracy obowiązuje zasada swobody zawierania umów.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"117143","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"99543c9fa8","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->