700€ emerytury za 35 lat pracy – Niemcy obawiają się ubóstwa na starość!

  W Niemczech panuje strach przed ubóstwem w starszym wieku – nie bez powodu. Pracownicy, którzy jeszcze długo będą płacić na swoją emeryturę, są w coraz gorszej sytuacji. Poniżej znajdziecie obliczenia portalu focus.de dotyczące wysokości emerytury w Niemczech w zależności od osiąganych zarobków.

  „Standardowy” Niemiec, który nigdy nie był bezrobotny, ani nie musiał pielęgnować jakiegoś członka rodziny i który idzie na emeryturę w roku 2030 lub później, powinien przez całe swoje życie zarabiać średnio 2100 euro brutto, aby nie spaść do poziomu wymagającego pomocy socjalnej. Przykładowe kalkulacje pokazują, że jeśli ktoś pracuje na cały etat przez 35 lat i zarabia 2500 euro, to od roku 2030 otrzyma 700 euro emerytury.
  Powodem jest coraz niższy poziom emerytury: do roku 2030 spadnie ona do 43%. Dzisiaj jej wysokość wynosi 48% średniego rocznego wynagrodzenia. Do tego dochodzi jeszcze kwestia coraz wyższego opodatkowania emerytur. W roku 2030 nie będzie już kwoty wolnej od podatku w kwestii emerytury. Wtedy 100% emerytury będzie podlegało opodatkowaniu.

  Kto może być najbardziej dotknięty problemami w kwestii wysokości emerytury?

  Najbardziej dotknięte tym problemem są osoby urodzone po 2000 roku. Nakłada się na to kilka czynników: straty, jeśli chodzi o emeryturę, poziom emerytury znacznie niższy niż 50% i dodatkowo jeszcze trudny start w życie zawodowe. Jest to generacja osób, które nierzadko przez wiele lat pracują dorywczo. Nieliczni mają stałę pracę z regularną pensją do końca życia zawodowego.

  Jednak mimo to, osoby te muszą się zatroszczyć o swoją przyszłość. Wynika to z polityki Niemiec i większość młodych ludzi jest tego świadoma. Przecież już w 2001 roku wiadomo było, że rząd uznał, iż w przyszłości sama emerytura wcale nie musi wystarczać na pokrycie kosztów utrzymania na starość. Wtedy powołano do życia dodatkowy, trzeci filar (składki prywatne).

  Gdzie tkwi problem?

  Standardowe produkty zabezpieczające na starość, takie jak np. ubezpieczenie na życie, umowa oszczędnościowo-budowlana, czy ubezpieczenie emerytalne, w dzisiejszych czasach już nie wystarczają, aby zbudować prawdziwy kapitał. Odsetki są za małe, a koszty zawarcia umowy zbyt duże. Alternatywą jest rynek kapitałowy. Jednak on wydaje się wielu młodym osobom „podejrzany” – w końcu rodzice opowiedzieli im o tzw. bańce internetowej, ponadto sami na własnej skórze przeżyli kryzys finansowy oraz kryzys zadłużenia w strefie euro. Nic więc dziwnego, że wartość akcji w Niemczech rośnie bardzo powoli. Jedna trzecia wszystkich ludzi poniżej 35. roku życia w ogóle nie odkłada na emeryturę. Nie dlatego, że nie chcą, tylko dlatego, że nie mogą się w tym wszystkim połapać.

  Jak podnieść wysokość niemieckiej emerytury?

  Aby na starość cieszyć się wyższą emeryturą, warto się zastanowić nad ubezpieczeniem emerytalnym. Na dojczland.info możecie porównać aktualne oferty największych niemieckich ubezpieczycieli:

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x