Więcej

  Zwrot podatku w Niemczech: pięć prostych trików, które ułatwią rozliczenie

  Coroczne rozliczenie podatkowe jest nieco uciążliwym obowiązkiem, do którego zobowiązanych jest większość pracowników w Niemczech. Osoby, które w ciągu roku rozliczeniowego zapłaciły zbyt wysoką kwotę, powinny otrzymać zwrot podatku po złożeniu zeznania podatkowego. Nie każdy musi je składać, jednak jak pokazują statystyki, bardzo często dobrowolne złożenie zeznania może przynieść korzyści finansowe.

  Mówi się, że pracownicy otrzymują średnio około 1000 euro zwrotu podatku. W jaki sposób odzyskać całą możliwą kwotę? Jakie nieoczywiste koszty można uwzględnić w swoim rozliczeniu? Oto pięć prostych wskazówek, które warto wykorzystać podczas składania zeznania podatkowego w następnym roku!

  Odpowiedni czas złożenia zeznania podatkowego

  Osoby, które dobrowolnie składają zeznanie podatkowe w Niemczech, mają na to łącznie cztery lata. Warto wykorzystać ten czas i nie spieszyć się z formalnościami. Nie wszyscy wiedzą, że 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym został naliczony rozliczany podatek, urząd skarbowy (niem. Finanzamt) zaczyna płacić odsetki od należnej płatnikowi kwoty. Jak opisuje portal finanztip.de – „0,5 proc. za każdy pełny miesiąc opóźnienia, co daje nawet 6 procent rocznie”.

  Remont mieszkania lub domu

  Najemcy i właściciele mieszkań mogą otrzymać zniżkę podatkową, jeśli przy pomocy firmy remontowych remontują, odnawiają, konserwują lub modernizują swój dom, posesję lub mieszkania. Można zainwestować nawet 6000 euro rocznie i uzyskać premię w wysokości 1200 euro (20 procent). Kwota faktury musi być pomniejszona o wykazane koszty materiałowe, które nie są uwzględniane w rozliczeniu. Jednak zdaniem ekspertów niezwykle istotne jest, aby rachunek opłacić przelewem, a nie gotówką, ponieważ urzędy skarbowe przywiązują do tego bardzo dużą wagę.

  Koszty opieki nad dzieckiem

  Koszty opieki nad dziećmi można również uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym. Nawet jeśli w godzinach pracy rodziców dziećmi zajmuje się babcia, dziadek, ciocia lub kuzyn, to poniesione koszty można zgłosić do urzędu skarbowego. Jednak aby uzyskać zniżkę podatkową, urzędnicy wymagają specjalnej umowy o pracę, zawartej między członkami rodziny.

  Tak jak w poprzednim przypadku urząd skarbowy zwraca dużą uwagę na sposób wypłacania wynagrodzenia, dlatego wszystkie płatności należy wykonywać przelewem. Ponadto, zdaniem ekspertów Stiftung Warentest, osoba opiekująca się dziećmi nie może mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym. Jeśli opieka nad dziećmi wykonywana jest przez członków rodziny bezpłatnie, można na przykład zwrócić babci koszty podróży i rozliczyć je w urzędzie skarbowym na podstawie zwykłego paragonu.

  Zwrot kosztów leczenia

  Według Test.de można ubiegać się o zwrot podatku za wszystkie dodatkowe opłaty za leki na receptę, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Zdaniem ekspertów podstawą do takiego rozliczenia może być zwykły paragon z apteki. Pacjenci ubezpieczeni prywatnie mogą udowodnić poniesione przez siebie koszty na podstawie kopii paragonów i faktur ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli firma ubezpieczeniowa uwzględniła w swoich rozliczeniach jedynie najtańszy produkt, to w rozliczeniu podatkowym można uwzględnić poniesioną różnicę w cenie.

  Koszty doradztwa podatkowego

  Czy w Niemczech można odliczyć koszty doradztwa podatkowego? Jak podają specjaliści, niektóre elementy można odliczyć jako wydatki biznesowe: załącznik G (niem. Anlage G) – dotyczący prowadzenia przedsiębiorstwa, załącznik S (Anlage S) – dotyczący pracy na własny rachunek, załącznik EÜR (niem. Anlage EÜR) – tzw. rachunek nadwyżki dochodów i załącznik L (niem. Anlage L) – rolnictwo i leśnictwo.

  Do kosztów związanych z dochodami (niem. Werbungskosten) można zaliczyć następujące wydatki: Załącznik N (praca bez samozatrudnienia), Załącznik V (wynajem i leasing), Załącznik KAP (środki trwałe) lub Załącznik R (emerytury).

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x