Zwrot podatku w Niemczech: pięć prostych trików, które ułatwią rozliczenie

    Coroczne rozliczenie podatkowe jest nieco uciążliwym obowiązkiem, do którego zobowiązanych jest większość pracowników w Niemczech. Osoby, które w ciągu roku rozliczeniowego zapłaciły zbyt wysoką kwotę, powinny otrzymać zwrot podatku po złożeniu zeznania podatkowego. Nie każdy musi je składać, jednak jak pokazują statystyki, bardzo często dobrowolne złożenie zeznania może przynieść korzyści finansowe.

    Mówi się, że pracownicy otrzymują średnio około 1000 euro zwrotu podatku. W jaki sposób odzyskać całą możliwą kwotę? Jakie nieoczywiste koszty można uwzględnić w swoim rozliczeniu? Oto pięć prostych wskazówek, które warto wykorzystać podczas składania zeznania podatkowego w następnym roku!

    Odpowiedni czas złożenia zeznania podatkowego

    Osoby, które dobrowolnie składają zeznanie podatkowe w Niemczech, mają na to łącznie cztery lata. Warto wykorzystać ten czas i nie spieszyć się z formalnościami. Nie wszyscy wiedzą, że 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym został naliczony rozliczany podatek, urząd skarbowy (niem. Finanzamt) zaczyna płacić odsetki od należnej płatnikowi kwoty. Jak opisuje portal finanztip.de – „0,5 proc. za każdy pełny miesiąc opóźnienia, co daje nawet 6 procent rocznie”.

    Remont mieszkania lub domu

    Najemcy i właściciele mieszkań mogą otrzymać zniżkę podatkową, jeśli przy pomocy firmy remontowych remontują, odnawiają, konserwują lub modernizują swój dom, posesję lub mieszkania. Można zainwestować nawet 6000 euro rocznie i uzyskać premię w wysokości 1200 euro (20 procent). Kwota faktury musi być pomniejszona o wykazane koszty materiałowe, które nie są uwzględniane w rozliczeniu. Jednak zdaniem ekspertów niezwykle istotne jest, aby rachunek opłacić przelewem, a nie gotówką, ponieważ urzędy skarbowe przywiązują do tego bardzo dużą wagę.

    Koszty opieki nad dzieckiem

    Koszty opieki nad dziećmi można również uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym. Nawet jeśli w godzinach pracy rodziców dziećmi zajmuje się babcia, dziadek, ciocia lub kuzyn, to poniesione koszty można zgłosić do urzędu skarbowego. Jednak aby uzyskać zniżkę podatkową, urzędnicy wymagają specjalnej umowy o pracę, zawartej między członkami rodziny.

    Tak jak w poprzednim przypadku urząd skarbowy zwraca dużą uwagę na sposób wypłacania wynagrodzenia, dlatego wszystkie płatności należy wykonywać przelewem. Ponadto, zdaniem ekspertów Stiftung Warentest, osoba opiekująca się dziećmi nie może mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym. Jeśli opieka nad dziećmi wykonywana jest przez członków rodziny bezpłatnie, można na przykład zwrócić babci koszty podróży i rozliczyć je w urzędzie skarbowym na podstawie zwykłego paragonu.

    Zwrot kosztów leczenia

    Według Test.de można ubiegać się o zwrot podatku za wszystkie dodatkowe opłaty za leki na receptę, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Zdaniem ekspertów podstawą do takiego rozliczenia może być zwykły paragon z apteki. Pacjenci ubezpieczeni prywatnie mogą udowodnić poniesione przez siebie koszty na podstawie kopii paragonów i faktur ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli firma ubezpieczeniowa uwzględniła w swoich rozliczeniach jedynie najtańszy produkt, to w rozliczeniu podatkowym można uwzględnić poniesioną różnicę w cenie.

    Koszty doradztwa podatkowego

    Czy w Niemczech można odliczyć koszty doradztwa podatkowego? Jak podają specjaliści, niektóre elementy można odliczyć jako wydatki biznesowe: załącznik G (niem. Anlage G) – dotyczący prowadzenia przedsiębiorstwa, załącznik S (Anlage S) – dotyczący pracy na własny rachunek, załącznik EÜR (niem. Anlage EÜR) – tzw. rachunek nadwyżki dochodów i załącznik L (niem. Anlage L) – rolnictwo i leśnictwo.

    Do kosztów związanych z dochodami (niem. Werbungskosten) można zaliczyć następujące wydatki: Załącznik N (praca bez samozatrudnienia), Załącznik V (wynajem i leasing), Załącznik KAP (środki trwałe) lub Załącznik R (emerytury).

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x