Sąd pracy w Siegburgu, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, rozpatrywał jakiś czas temu sprawę dotyczącą wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym, do którego doszło w związku z przywłaszczeniem sobie napiwków przez pracownika. Sąd uznał, że rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia było zgodne z prawem. Jak podaje specjalistyczny portal Haufe, wyrok nie jest jeszcze prawomocny – zwolniony pracownik może odwołać się do sądu pracy wyższej instancji. Ale co dokładnie się wydarzyło?
Wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z powodu napiwków
Zwolniony pracownik od wielu lat był zatrudniony jako mechanik samochodowy. W warsztacie zwyczajem było to, że handlarze złomem regularnie odbierali materiały przeznaczone do utylizacji. Ponieważ nie były one wystawione na sprzedaż, w zamian za ich odbiór handlarze złomem wrzucali drobne kwoty do puszki na napiwki dla pracowników.
Jako że odbiór odbywał się w regularnych odstępach czasu, sukcesywnie gromadziły się tam większe ilości pieniędzy. Pieniądze z puszki na napiwki były dzielone między wszystkich pracowników warsztatu.
Przywłaszczenie stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę
W styczniu zeszłego roku zwolniony pracownik otrzymał podczas swojej zmiany większą sumę gotówki jako napiwek. Chodziło o kwotę w wysokości 235 euro, z czego tylko 70 euro trafiło do wspólnej dla wszystkich pracowników puszki na napiwki. Pracownik zatrzymał dla siebie resztę pieniędzy, czyli 165 euro.
Gdy jego szef się o tym dowiedział, zwolnił pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownik złożył powództwo o ochronę przed wypowiedzeniem, ale przegrał w sądzie pracy. Sąd uznał, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków, ponieważ przywłaszczył sobie pieniądze.
Na rozprawie: powód składa sprzeczne oświadczenia
Zwolniony pracownik stwierdził, że pieniądze pochodziły ze sprzedanego przez niego stołu warsztatowego. Sąd miał co do tego wątpliwości, gdyż mężczyzna nie potrafił podać żadnych informacji na temat wagi stołu, nie znał też innych szczegółów dotyczących sprzedaży. Sąd wyliczył, że stół warsztatowy musiałby ważyć około 600 kilogramów, aby móc uzyskać za niego 165 euro. Potem powód wspomniał o kolejnych sprzedanych przedmiotach, które pozwoliły na uzyskanie wyżej wspomnianej kwoty. Sąd miał jednak wątpliwości co do prawdziwości tych wypowiedzi.
Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia: na jakiej podstawie można w Niemczech zwolnić pracownika ze skutkiem natychmiastowym
Aby móc rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, muszą istnieć poważne powody. Jak podaje portal Finanztip, mogą nimi być m.in:
- czyny karalne
- mobbing
- odmowa świadczenia pracy
- molestowanie seksualne
Pracodawca może z „ważnych przyczyn” wypowiedzieć umowę w trybie nadzwyczajnym; na żądanie pracownika musi wyjaśnić powód. Może nim być oszustwo, kradzież i defraudacja. W ustawie nie ma listy określającej, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia; zależy to od indywidualnego przypadku. Zasadniczo jednak można sobie wyobrazić, że pracownikowi grozi zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym także w sytuacji, gdy zamieścił w internecie szkodliwe dla firmy komentarze na temat pracodawcy. Również używanie narkotyków, symulowanie choroby lub oszustwa dotyczące czasu pracy mogą być podstawą do zwolnienia.