Zmiana ubezpieczenia auta w Niemczech – zaoszczędź nawet kilkaset euro!

    Ceny ubezpieczeń samochodowych w Niemczech często znacznie się różnią w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Warto je porównać, gdyż można zaoszczędzić nawet kilkaset euro! Jeśli nie wypowiecie umowy na czas, to zostanie ona automatycznie przedłużona o kolejny rok.

    Termin zmiany ubezpieczenia auta upływa w Niemczech z reguły 30 listopada. Do tego dnia wypowiedzenie umowy ubezpieczenia musi zostać dostarczone do firmy ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie najlepiej wysłać listem poleconym (niem. Einschreiben), aby mieć dowód na jego wysłanie. Oprócz tego do tego czasu (momentu kiedy upłynie ważność umowy, czyli 31 grudnia) powinniście zawrzeć umowę z nowym ubezpieczycielem. Również w tej kwestii służymy Wam pomocą, gdyż dzięki naszej wyszukiwarce znajdzcie najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia samochodu w Niemczech: Ubezpieczenie auta w Niemczech. W formularzu porównywarki możecie podać datę, od kiedy nowe ubezpieczenie ma obowiazywać. Jeśli ważność Waszego ubezpieczenia zakończy się 31 grudnia, to jako datę roczpoczęcia obowiązywania nowego ubezpieczenia powinniście wpisać 1 stycznia.

    Jednak uwaga! Termin zmiany ubezpieczenia auta w Niemczech może być w niektórych wypadkach różny, o czym przeczytacie poniżej.

    Termin zmiany ubezpieczenia auta w Niemczech

    Okres wypowiedzenia umowy ubezpieczenia auta wynosi w Niemczech 4 tygodnie. Jak wspomnieliśmy wyżej, termin wypowiedzenia umowy ubezpieczenia auta upływa w Niemczech z reguły 30 listopada danego roku. Jednak należy się upewnić, czy istnieje w ogóle taka możliwość. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w Niemczech stosują bowiem praktykę, zgodnie z którą rok ubezpieczeniowy zaczyna się dokładnie tego dnia, którego pojazd został zarejestrowany. W takiej sytuacji rozwiązanie umowy do 31 grudnia jest możliwe tylko wtedy, kiedy rok ubezpieczeniowy rozpoczął się 1 stycznia.

    Kolejny przykład: Jeśli umowę z ubezpieczalnią zawarliście pierwszego października 2019 roku i Wasza firma ubezpieczeniowa obstaje przy powyższym wariancie, czyli z liczeniem roku ubezpieczeniowego od dnia zawarcia umowy, to aby ją wypowiedzieć w terminie musielibyście dostarczyć pismo wypowiedzenia do 30 września 2020. Na ten moment byłoby na to już za późno i Wasza umowa zostałaby przedłużona automatycznie o kolejny rok.

    Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia auta w Niemczech – wyjątkowe sytuacje

    Istnieją sytuacje, kiedy ubezpieczenia auta można w Niemczech wypowiedzieć nawet wtedy, jeśli nie minął jeszcze pełny rok ubezpieczenia. Należą do nich:

    • Podwyższenie składki – zakład ubezpieczeń musi pisemnie poinformować ubezpieczonego o podwyższeniu składki. Z reguły dzieje się to przy wysyłce rocznego sprawozdania finansowego. Okres wypowiedzenia wynosi w takiej sytuacji jeden miesiąc od daty otrzymania powiadomienia. Ponieważ roczna faktura składki jest czasem wystawiana dopiero w listopadzie, to wielu kierowców nadal może wtedy wypowiedzieć ubezpieczenie, nawet jeśli przespało standardowy termin wypowiedzenia, czyli 30 listopada. Tutaj należy się po prostu powołać na podwyższenie składki.
    • Zaistnienie szkody – Po każdym zgłoszeniu roszczenia do firmy ubezpieczeniowej masz możliwość odstąpienia od umowy, niezależnie od tego, czy firma ubezpieczeniowa pokryje roszczenie, czy też nie. Rozwiązanie umowy jest jednak możliwe dopiero po zakończeniu negocjacji w sprawie odszkodowania lub po zadeklarowaniu przez zakład ubezpieczeń, czy pokryje on szkodę, czy też nie. Od tego momentu macie jeden miesiąc na odstąpienie od umowy!

    Czy można zmienić ubezpieczenie w przypadku zmiany pojazdu?

    W przypadku wymeldowania dotychczasowego pojazdu i rejestracji nowego, na nowcy samochód możecie wykupić nową polisę. Nie trzeba koniecznie zatrzymywać aktualnego ubezpieczenia, lecz można się rozejrzeć za nowym, bardziej korzystnym. Jeśli stary samochód zostanie sprzedany, poprzednie ubezpieczenie zostaje najpierw przeniesione na kupującego. Rozporządzenie to gwarantuje, że pojazd jest przez cały czas objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Gdy tylko kupujący przedstawi w biurze rejestracyjnym zaświadczenie o ubezpieczeniu z innej firmy, to stara umowa zostaje uznana za rozwiązaną. Starą firmę ubezpieczeniową należy poinformować o sprzedaży, a także poprosić o przekazanie do nowej firmy informacji o zniżkach.

    Uwaga na niekorzystne oferty ubezpieczeniowe!

    Warto, żebyście dokładnie zapoznali się ze wszystkimi punktami umowy, zanim ją podpiszecie. Inaczej możecie się bardzo zdziwić kosztami, jeśli dojdzie do wypadku. Istnieją bowiem firmy ubezpieczeniowe, które z powodu szkody drastycznie obcinają zniżki. Wtedy teoretyczna okazja ubezpieczeniowa może stać się drogim obciążeniem.

    O tym jak przenieść zniżki z Polski do Niemiec przeczytacie tutaj: Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – jak przenieść zniżki z Polski?

    Groźba kar umownych

    Ubezpieczyciele wabią wieloma zniżkami: dla pojazdów garażowanych, dla osób jeżdżących mało lub dla samochodów kierowanych tylko przez jedną osobę. Sprawdźcie, czy na dłuższą metę możecie spełnić przepisy ubezpieczeniowe, jeśli ustalicie rabaty, które powiązane są z Waszym osobistym modelem używania samochodu. Ze zniżek powinniście korzystać tylko wtedy, jeśli jesteście w stanie spełnić te wymagania przez dłuższy okres czasu. Jeśli np. po wypadku okaże się, że określony w umowie ryczałt za kilometry został przekroczony, wtedy oszczędność na składce ubezpieczeniowej może poprzez kary odwrócić się na Waszą niekorzyść.

    Problemy przy droższych modelach samochodów

    W przypadku drogich samochodów, umowę powinniście rozwiązać tylko wtedy, jeśli w innym towarzystwie ubezpieczeniowym ustaliliście, czy możecie ubezpieczyć Wasz samochód od odpowiedzialności cywilnej na sumę 50 albo 100 milionów oraz autocasco. Z reguły zmiana nie jest problemem. Ciężko może być tylko przy drogich i wymyślnych modelach, przede wszystkim jeśli chodzi o autocasco.

    Większy rachunek niż się spodziewaliście

    Jeśli w styczniu rachunek za nową umowę ubezpieczeniową jest większy niż zakładaliście i niż ustalaliście z towarzystwem ubezpieczeniowym, powinniście dokonać płatności warunkowej za całą składkę. W przypadku zaniechania zapłaty ryzykujecie stratę ochrony ubezpieczeniowej. Poprzez dokonanie płatności warunkowej dajecie do zrozumienia, że nie uznajecie tej kwoty jako wiążącej. Możecie to później sprawdzić i zażądać zwrotu pieniędzy.

    Oprócz tego jak w przypadku każdej umowy konsumenckiej (niem. Verbrauchervertrag), może ona zostać wypowiedziana do 14 dni od jej zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Jeśli stwierdziliście nieprawidłowości (np. inna stawka, niż umówiona), ale nie zdążycie wypowiedzieć umowy w terminie, to zapłacicie wyłącznie za ilość dni, w których byliście ubezpieczeni. Przykładowo wypowiedzenie złożone po 17 dniach od zawarcia umowy, skutkuje tym, że zapłacicie wyłącznie za te 17 dni. Resztę przelanych za ubezpieczenie pieniędzy (najczęściej za kwartał) firma ubezpieczeniowa musi Wam zwrócić. (dziękujemy użytkownicce Anna Wiśniewska za zwrócenie nam uwagi na ten istotny aspekt)

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x