Zawody przyszłości: 10 profesji z perspektywami i dobrymi zarobkami

    Wybór wymarzonej pracy powinien opierać się na osobistych zainteresowaniach i umiejętnościach. Ale zapotrzebowanie na określone kwalifikacje oraz wynagrodzenie również odgrywają ważną rolę.

    Kununu to platforma internetowa, która zbiera dane służące do oceny pracodawców. Została uruchomiona w Wiedniu w 2007 roku. W ostatnim czasie firma pokusiła się o opracowanie listy zawodów z przyszłością i wynagrodzeń, jakich można się spodziewać. Oto zestawienie dobrze rokujących profesji przygotowane przez portal Kununu.

    Twórca oprogramowania

    Programiści i twórcy oprogramowania są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Niedobór wykwalifikowanych pracowników stawia ekspertów z branży IT w bardzo komfortowej sytuacji. Popyt na dobrych specjalistów znacznie przewyższa podaż – a to przekłada się na wysokość wynagrodzeń.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, twórcy oprogramowania mogą zarobić w Niemczech średnio 54.600 euro rocznie, a doświadczeni specjaliści nawet 84.900 euro.

    Projektant UX

    Projektant UX to stosunkowo nowy zawód. UX to skrót od user experience. Zadaniem projektanta jest zadbanie o to, by doświadczenie użytkownika, czyli całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktów i usług cyfrowych, było pozytywne. Produkty cyfrowe powinny być możliwie jak najbardziej intuicyjne i łatwe w obsłudze, tak aby użytkownicy mieli rzeczywistą wartość dodaną. Projektanci UX działają jako pośrednicy między produktem/technologią a użytkownikami.

    Będąc projektantem UX trzeba umieć postawić się na miejscu użytkowników i zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. Jednocześnie konieczna jest wiedza techniczna, aby móc ocenić, jakie rozwiązania są dostępne. Często informatycy lub deweloperzy oprogramowania odkrywają, że ich prawdziwą pasją jest projektowanie user experience, czyli projektowanie produktów interaktywnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, aby interakcja z nimi dostarczała użytkownikom pozytywnych doświadczeń. To samo dotyczy specjalistów od projektowania, którzy chcą zająć się obszarem user experience.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, projektanci UX w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 49.500 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 74.300 euro.

    Personel pielęgniarski

    Czas pandemii koronawirusa jeszcze bardziej uświadomił społeczeństwu, jak istotną rolę pełni dobrze wyszkolony personel pielęgniarski. Już teraz brakuje pracowników w tym zawodzie, a zapotrzebowanie na nich będzie nadal rosło. Ze względu na zmiany demograficzne (ludzie żyją coraz dłużej), potrzebnych będzie coraz więcej wykwalifikowanych pracowników w sektorze opieki.

    Podczas trzyletniego kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung) osoby przyuczające się do tego zawodu uczą się, jak profesjonalnie opiekować się chorymi. Część teoretyczna odbywa się w państwowych lub prywatnych szkołach zawodowych, a część praktyczna w szpitalach, gabinetach lekarskich lub innych placówkach medycznych. Ponieważ w wielu przypadkach będzie się miało do czynienia z ludźmi, którzy są zdani na pomoc personelu pielęgniarskiego, z pewnością w pracy tej doświadcza się wielu wyrazów wdzięczności i uznania. Jednak przed rozpoczęciem kształcenia warto mieć na uwadze to, że zawód ten może być wymagający nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, personel pielęgniarski w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie wynoszące średnio 32.900 euro rocznie, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 55.700 euro.

    Farmaceuta

    W przyszłości nie będzie zapotrzebowania wyłącznie na nowe, innowacyjne zawody. Farmaceuta to jeden z najstarszych zawodów, istnieje już od średniowiecza. A jednak wciąż poszukiwani są specjaliści w tej dziedzinie, a zważywszy na starzejące się społeczeństwo, nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

    Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, muszą ukończyć wymagający kierunek studiów, jakim jest farmacja.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, farmaceuci w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 55.200 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 77.100 euro.

    Rzemieślnik

    W Niemczech już teraz brakuje wykwalifikowanych pracowników, a problem ten jeszcze się pogłębi. Wynika to głównie z faktu, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na kształcenie w zawodzie rzemieślnika. Efekty są widoczne w życiu codziennym: trudno jest znaleźć fachowca, na którego nie trzeba długo czekać.

    Jeśli macie zainteresowania techniczne i lubicie pracę fizyczną, zawód rzemieślnika może być właściwą ścieżką kariery. W tym sektorze gospodarki istnieje około 130 zawodów.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, rzemieślnicy w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 32.900 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 52.100 euro.

    Inżynier środowiska

    Nie jest tajemnicą, że przyszłe pokolenia będą musiały znaleźć sposoby i środki, aby powstrzymać nadmierną eksploatację zasobów naturalnych i chronić klimat. Do tego potrzebna jest specjalistyczna wiedza, na przykład ta posiadana przez inżynierów środowiska.

    Osoby pracujące w tym zawodzie tworzą rozwiązania techniczne zapewniające ludziom, zwierzętom i roślinom optymalną przestrzeń życiową oraz umożliwiające firmom opłacalną produkcję. Inżynierowie środowiska są poszukiwani w wielu obszarach, co sprawia, że jest to przyszłościowy zawód.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, inżynierowie środowiska w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 48.500 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 67.900 euro.

    Bioinformatyk

    Istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne leki, które łagodzą przebieg lub leczą choroby, takie jak nowotwory lub choroby autoimmunologiczne. Zawód bioinformatyka jest wciąż stosunkowo nowy i w krótkim czasie stał się zawodem przyszłości.

    Posiadając wykształcenie w tej dziedzinie można pracować nad rozwojem nowych leków i form leczenia. W bioinformatyce nauki przyrodnicze, takie jak neurobiologia i biologia molekularna, biochemia i genetyka łączą się z informatyką i matematyką.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, bioinformatycy w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 59.000 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 86.000 euro.

    Fizjoterapeuta

    Fizjoterapeuta to zawód z przyszłością, szczególnie ze względu na zmiany demograficzne. Średnia długość życia ludzi stale rośnie – i chcą oni być sprawni fizycznie także w starszym wieku. Fizjoterapia może być stosowana zarówno jako środek zapobiegawczy, jak i w leczeniu określonych dolegliwości.

    Jeśli lubicie pracę z ludźmi i szukacie pracy, która ma sens i dobre perspektywy, to fizjoterapia będzie odpowiednim kierunkiem. Podczas trzyletniego kształcenia zawodowego nauczycie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć o ludzkim szkielecie, budowie mięśni oraz o tym, jak mięśnie i ścięgna współpracują ze sobą. Zajęcia praktyczne odbywają się w szpitalu, centrum rehabilitacji lub gabinecie fizjoterapeutycznym. Alternatywnie, odpowiednie kwalifikacje można również zdobyć w ramach studiów w wyższej szkole zawodowej (Fachhochschule).

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, fizjoterapeuci w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 30.100 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 44.900 euro.

    Nauczyciel

    W Niemczech już od lat brakuje wykwalifikowanych nauczycieli. Liczba uczniów znów rośnie, podczas gdy liczba nauczycieli stoi w miejscu, a w obszarze MINT (matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze i technika) nawet spada. Polityka edukacyjna w Niemczech leży w gestii poszczególnych landów, dlatego też niedobór nauczycieli nie jest tak samo odczuwalny w każdym kraju związkowym.

    Jedno jest pewne: jeśli myślicie o zawodzie nauczyciela, nie powinniście mieć żadnego problemu ze znalezieniem pracy w Niemczech. Nauczyciel to zawód z przyszłością nie tylko dla osób, które dopiero rozpoczynają studia, ale także dla tych, którzy myślą o przekwalifikowaniu się. Szczególnie poszukiwani są inżynierowie z doświadczeniem zawodowym.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, nauczyciele w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 47.000 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 78.700 euro.

    Optyk

    64 proc. Niemców potrzebuje korekcji wzroku, a w przyszłości liczba osób korzystających z okularów lub soczewek kontaktowych raczej wzrośnie niż spadnie. U młodych ludzi krótkowzroczność jest często spowodowana długim czasem spędzanym przed ekranem. W związku z tym wszystko wskazuje na to, że optyk to także jeden z zawodów przyszłości.

    W obszarze korekcji wzroku wykorzystywane są najnowsze techniki i sprzęt. Zadaniem optyka jest doradzanie klientom w zakresie modeli i materiałów oraz dopasowywanie okularów. Niezbędną wiedzę można zdobyć w trakcie trzyletniego kształcenia zawodowego, którego część teoretyczna odbywa się w szkole zawodowej. Z kolei wiedzę praktyczną i umiejętności w zakresie obsługi klienta nabywa się w trakcie zajęć praktycznych, na przykład w sklepie z okularami.

    Możliwości zarobkowe: według bazy danych Kununu dotyczącej wynagrodzeń, optycy w Niemczech mogą liczyć na średnią roczną pensję w wysokości 30.500 euro, przy czym doświadczeni specjaliści mogą zarabiać nawet 43.700 euro.

    Źródło: www.infranken.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    A gdzie: słynny jutuber, model/ka z instagrama, tiktoker, influenser?

    Filip

    Muszą stworzyć kod i uznać to hobby jako zawód. Mnie zastanawia brak w zestawie zawodu kierowca autobusu. Jak wprowadzą nakaz zakupu aut elektrycznych, to sporo osób przesiądzie się na komunikację miejską, skutery i rowery elektyczne. I będziemy żyć jak w Azji.

    Tomek

    Miejmy nadzieję, że Unia prędzej się rozpadnie, niż wejdą w życie te kretynizmy

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x