Zmiana pracy to nie tylko wyzwanie zawodowe, ale także wypełnianie wielu dokumentów. W Niemczech, każdy kto kończy pracę w danej firmie, ma prawo otrzymać od swojego pracodawcy zaświadczenie urlopowe (niem. Urlaubsbescheinigung). Czym właściwie jest ten dokument, co powinien zawierać i dlaczego jest tak istotny?
Co to jest zaświadczenie o urlopie (niem. Urlaubsbescheinigung)?
Zgodnie z § 6 Federalnej Ustawy Urlopowej (BUrlG) pracodawca musi wystawić taki dokument każdemu pracownikowi zaraz po rozwiązaniu stosunku pracy. Dzięki temu pracownik może poinformować swojego nowego pracodawcę o wykorzystanym/opłaconym w tym roku kalendarzowym urlopie.
Dzięki temu nowy pracodawca wie, ile jeszcze urlopu przysługuje pracownikowi. Ponadto zaświadczenie o urlopie zapobiega duplikowaniu i przepadaniu świadczeń urlopowych. Zgodnie z BUrlG każdy pracownik wykonujący swoje zadania w ramach pięciodniowego tygodnia pracy ma prawo do minimum 20 dni urlopu za każdy rok kalendarzowy (dowiedz się więcej).
Paragraf 6 Federalnej Ustawy Urlopowej mówi także:
- Prawo do urlopu nie przysługuje, jeżeli pracownikowi udzielono już urlopu za bieżący rok kalendarzowy od poprzedniego pracodawcy.
- Po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca jest obowiązany przedstawić pracownikowi zaświadczenie o udzielonym lub opłaconym urlopie w bieżącym roku kalendarzowym.
Jakie informacje powinny znaleźć się w zaświadczeniu o urlopie?
Oprócz podstawowych danych osobowych pracownika (takich jak imię i nazwisko, data urodzenia i adres) w zaświadczeniu urlopowym powinny znaleźć się wszystkie informacje, które wpływają na aktualne prawo do urlopu pracownika. Są to między innymi: rok kalendarzowy, w którym wydawany jest dokument; czas trwania poprzedniego stosunku pracy i wynikające z niego prawo do urlopu; dokładne daty, kiedy urlop został wykorzystany w danym roku kalendarzowym; liczba dni urlopu, za które pracownik dostał rekompensatę urlopową; wskazanie zakresu stosunku pracy, jeśli nie jest to pięciodniowy tydzień.
Nowy pracodawca będzie mógł wykorzystać te informacje, aby ustalić, do ilu dni urlopu pracownik nadal ma prawo. Wiele pracodawców nie wie, że przysługuje im prawo do żądania od nowych pracowników zaświadczenia urlopowego. Jednak bez wątpienia można zyskać uznanie w oczach nowego pracodawcy samodzielnie przesyłając mu Urlaubsbescheinigung.
Co się dzieje z przysługującym urlopem w przypadku zmiany pracy?
Jeżeli poprzedni pracodawca udzielił pracownikowi pełnego, przysługującego mu urlopu na dany rok kalendarzowy, to pracownikowi nie przysługuje już urlop u nowego pracodawcy. Reguluje to § 6 (1) Federalnej Ustawy Urlopowej (niem. BurlG).
Zaświadczenie urlopwe chroni zatem pracodawców przed nowymi pracownikami, którzy mogą spróbować ubiegać się o podwójne prawo do urlopu. Pracownikom gwarantuje natomiast przysługujący im urlop, nawet w przypadku zmiany pracodawcy. Dni urlopowe mogą jednak nie zostać przeniesione na czas okresu próbnego. W celu omówienia szczegółów najlepiej porozmawiać z nowym pracodawcą.