(1.12.2016) Bundestag ograniczył zasiłki socjalne dla obcokrajowców z krajów Unii Europejskiej. Ci będą mogli je otrzymać dopiero po pięciu latach pobytu w Niemczech, jeśli tutaj nie pracują, prowadzą firmy, albo nie nabyli prawa do nich poprzez poprzednie zatrudnienie. Jako główny argument podano, iż wyłącznie osoby, które tutaj żyją, pracują i płacą podatki, mają uzasadnione prawo do otrzymania świadczeń. Ci, którzy w Niemczech jeszcze nigdy nie pracowali i są zdani na pomoc państwa, muszą się o nią zwrócić we własnym kraju.
Ustawę musi jeszcze poprzeć Bundesrat. Osoby dotknięte nową regulacją mogą jedynie liczyć na zasiłek tymczasowy na okres jednego miesiąca, wypłacany aż do powrotu do własnego kraju.
Oprócz tego w przyszłości ma zostać poprawiona współpraca między urzędami, aby uniknąć sytuacji, w których ktoś otrzymuje przykładowo podwójny Kindergeld.
Witam czy jak jusz otrzymuje zasilek bo mam przyznany do kwietnia nie zostanie mi zabrany
Witam, skoro zasiłek został przyznany, to wątpie, że zostanie zabrany. Urząd będzie się starał znaleźć jakąś pracę, ale dopóki ta nie zostanie rozpoczęta, zasiłek powinien być wypłacany.
Pracuje w De od 15 miesięcy, mam już umowę na czas nieokreślony, wynajmuje mieszkanie ze spółdzielni, od 12 miesięcy mieszkam tu też moja żona i córka. Córka chodzi to szkoły, żona na sprachkurs, który ma dofinansowany Jobcenter. Czy w mojej sytuacji, w przypadku utraty pracy, też nie mogę starać się o zasiłek, wedle nowych przepisów?
Oczywiście. Jeśli przepracował Pan już 15 miesięcy w Niemczech, to jak najbardziej przysługuje Panu zasiłek w razie utraty pracy. W przypadku pracy na pełen etat, kiedy opłacane jest ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, będzie Panu przysługiwał ALG I. Jeśli pracuje Pan w mniejszym wymiarze godzin, to może Pan wnioskować o ALG II. Więcej na informacji na temat poszczególnych zasiłków znajdzie Pan w dziale „Poradnik” pod rubryką „Sprawy socjalne”.
jesli nie przepracowalem pelnych 12 miesiecy, a np. 10 to rowniez nalezy mi sie prawo do zasilku