Bezrobotnym pobierającym w Niemczech zasiłek przysługuje nawet do 3 tygodni urlopu!

1
3845

Każdy, kto jest bezrobotny i otrzymuje w Niemczech zasiłek, chciałby też czasem wyjechać na urlop. Jednak czy jest to tak po prostu możliwe? W końcu zgodnie z przepisami taka osoba powinna się starać o nowe miejsce pracy. A kto jest na urlopie, ten nie może brać udziału w rozmowach kwalifikacyjnych. Czy w takim razie osoba bezrobotna musi być cały czas w domu, żeby w każdej chwili móc reagować na oferty pracy?

Czy osobie bezrobotnej pobierającej w Niemczech zasiłek przysługuje urlop?

Osoba bezrobotna i pobierająca zasiłek nie ma w Niemczech prawa do urlopu na takich zasadach jak osoba zatrudniona. Tego nie przewiduje bowiem niemiecki Kodeks Prawa Socjalnego (niem. Sozialgesetzbuch). Można jednak złożyć wniosek o zgodę na opuszczenie miejsca zamieszkania w odpowiednim Jobcenter. Zgoda na opuszczenie miejsca zamieszkania może zostać wydana łącznie na okres do trzech tygodni, bez utraty przez bezrobotnego prawa do zasiłku. Nieobecność może również trwać aż do sześciu tygodni. W tym wypadku od trzeciego tygodnia bezrobotny traci jednak uprawnienia do świadczeń. Jeśli ktoś będzie nieobecny dłużej niż 6 tygodni, traci prawo do świadczeń za cały okres swojej nieobecności. Dodatkowo w takim wypadku bezrobotny musi się ponownie osobiście zarejestrować jako osoba bezrobotna.

Wniosek o zgodę na opuszczenie miejsca zamieszkania

Wniosek o zgodę na opuszczenie miejsca zamieszkania należy złożyć tydzień przed planowanym urlopem. Kto wyjedzie bez zgody Jobcenter ryzykuje utratę świadczeń. Ponadto urząd może zażądać zwrotu wypłaconego już zasiłku. Krótki termin na złożenie wniosku związany jest z tym, że oferty pracy pojawiają się z reguły z małym wyprzedzeniem. Należy mieć na uwadze, że nadrzędnym celem bezrobotnego jest znalezienia zatrudnienia. Dlatego zgoda na opuszczenie miejsca zamieszkania nie zostanie wydana, jeśli z tego powodu nie odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, opóźni się podjęcie pracy lub przesuną się szkolenia zawodowe.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

1 KOMENTARZ

  1. Niejasno napisane. Normalnie osoba bezrobotna podlega pod Agentur fuer Arbeit. Pod Job Center podlegają ci, którzy nie osiągają minimum socjalnego, niekoniecznie bezrobotni. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika