Straciłeś w Niemczech prawo jazdy za niezachowanie odpowiedniego odstępu? Odwołaj się i je odzyskaj!

0
841

Mimo, że niemieccy kierowcy są znani ze swojej kultury jazdy, również w Niemczech mogą się zdarzyć na autostradzie nieprzyjemne sytuacje. Jeśli samochód jadący przed Wami zahamuje bez wyraźnego powodu, może Was ominąć kara dotycząca zakazu prowadzenia pojazdu związana z niezachowaniem bezpiecznej odległości. Tak wynika z wyroku wydanego przez sąd w Landstuhl (Sygnatura akt: 2 OWi 4286 Js 14527/15).

Zbyt mała odległość – kara grzywny i zakaz prowadzenia pojazdu

W tym konkretnym przypadku jeden kierowca jechał za drugim na autostradzie lewym pasem, zachowując zbyt małą odległość od pojazdu. Jak wynikało z obliczeń, odstęp był tak mały, że władze nałożyły na kierowcę jadącego z tyłu poza karą pieniężną także karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdu przez miesiąc. Mężczyzna odwołał się od tej decyzji.

Sąd zrezygnował z  zakazu prowadzenia pojazdu

Sąd wprawdzie utrzymał karę grzywny, ale zrezygnował z zakazu prowadzenia pojazdu. Nagrania z filmu dokumentującego zdarzenie, wykazały, że kierowca jadący z przodu bez powodu przyhamował i w ten sposób zmniejszył odstęp do drugiego samochodu. Oskarżony mógł się tego nie spodziewać. Miał on jednak czas, żeby zwiększyć odległość do pierwszego samochodu. Sąd wyszedł jednak z założenia, że oskarżony liczył na to, iż samochód przed nim zwolni lewy pas, skoro prawy był wolny. Na korzyść oskarżonego zaliczono również fakt, że przyznał się on do popełnionego czynu, mimo, że jakość obrazu na filmie była słaba. W ostateczności zrezygnowano z zakazu prowadzenia pojazdu na rzecz zwiększonej kary pieniężnej.  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).


  • Praca w Niemczech

    Dodaj komentarz

    avatar
      Obserwuj  
    Powiadom o