Proces zapisania dziecka do przedszkola w Niemczech może się różnić w zależności od gminy i placówki. Obok formalności, które należy załatwić, mogą obowiązywać np. różne terminy zapisów. Niektóre przedszkola są tak popularne, że już będąc w ciąży trzeba się tam zgłosić – tak, żeby dziecko później miało realną szansę dostania się do wymarzonej placówki. Ogólnie rzecz biorąc, rodzice mogą zapisać swoje dziecko do przedszkola w Niemczech po ukończeniu przez nie drugiego roku życia, ponieważ w większości landów i placówek, dziecko ma zapewnione miejsce w przedszkolu od momentu skończenia trzech lat.
Zapisy do przedszkola publicznego w Niemczech
Wszystko, co należy wziąć pod uwagę zapisując dziecko do przedszkola publicznego w Niemczech podsumowaliśmy poniżej:
Kiedy należy się zgłosić? Do przedszkola publicznego możecie zapisać dziecko zaraz po jego narodzinach. Termin zgłoszenia dziecka upływa w większości placówek najpóźniej dwa do sześciu miesięcy przed planowanym rozpoczęciem przez dziecko nauki przedszkolnej. Wasze dziecko zostaje wtedy wpisane na listę i oczekuje na miejsce w przedszkolu w Waszej gminie.
Gdzie należy się zgłosić? Aby zarejestrować dziecko w publicznym przedszkolu, możecie się zwrócić bezpośrednio do urzędu ds. młodzieży (niem. Jugendamt) w Waszym rejonie. Tu otrzymacie nie tylko całą listę placówek przedszkolnych, ale też niezbędne wnioski. Można też spróbować zgłosić się bezpośrednio w przedszkolu Waszego pierwszego wyboru, ale nie ma gwarancji, że dziecko się tam dostanie. Jeśli bierzecie pod uwagę więcej placówek przedszkolnych to i tak wypełniacie tylko jeden wniosek. Nie ma większego sensu, żeby rejestrować się w każdym przedszkolu z osobna, ponieważ miejsca przydzielane są odgórnie.
Jak należy się zgłosić? W formularzu zgłoszeniowym wpisujecie nie tylko Wasz czas pracy ale też czas, na jaki chcecie zostawiać dziecko w placówce oraz przedszkole pierwszego wyboru. Ponadto należy podać też inne przedszkola, jeśli Wasze dziecko nie dostanie się do tego wymarzonego ze względu na brak miejsc. Gmina sprawdzi Wasze podanie i przydzieli dziecku miejsce w przedszkolu. Może to być w jednym z przedszkoli, które podaliście w formularzu, ale też w całkiem innym, które znajduje się w Waszym okręgu. Chodzi tu o czas dotarcia do przedszkola – nie może on wynosić więcej niż pół godziny. Jak widzicie, nie zawsze rodzice mają prawo głosu jeśli chodzi o wybór przedszkola w Niemczech. Podają swoje preferencje, ale ostateczna decyzja zapada już bez ich bezpośredniego udziału.
W publicznych przedszkolach jest z reguły tylko miejsce dla dzieci, które są zameldowane w danej dzielnicy. Inne okoliczne dzielnice nie mają obowiązku zapewnienia Waszemu dziecku miejsca w ich przedszkolu.
Z jakimi kosztami należy się liczyć? Koszty miejsca w przedszkolu ustalane są przez poszczególne gminy i bardzo się między sobą różnią. Często brane są tutaj pod uwagę takie czynniki jak: zarobki rodziców, wielkość gospodarstwa domowego oraz przewidywany czas opieki przedszkolnej.
Zapisy do przedszkola prywatnego w Niemczech
Równolegle do zapisu do przedszkola publicznego, możecie zgłosić Wasze dziecko do przedszkola prywatnego, bądź kościelnego. Musicie tu zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
Kiedy należy się zgłosić? Najlepiej jak najwcześniej. Niektóre przedszkola są tak popularne i tak okupowane przez rodziców, że należy do nich zgłosić dziecko jeszcze zanim się urodzi.
Gdzie należy się zgłosić? Bezpośrednio do dyrekcji bądź właściciela placówki. Tam dowiecie się o wszystkie formalności. Możecie to załatwić telefonicznie albo po prostu osobiście w godzinach pracy przedszkola.
Jak należy się zgłosić? Jak już wspomnieliśmy, aby zapisać dziecko do prywatnego przedszkola, powinniście się zgłosić do wybranej placówki w jej godzinach pracy – otrzymacie tam formularze do wypełnienia albo od razu możecie złożyć podanie i Wasze dziecko zostanie wpisane na listę oczekujących. Wiele przedszkoli organizuje też na wiosnę regularnie tzw. dni otwarte dla rodziców. O dokładny termin takiego spotkania możecie się dowiedzieć telefonicznie. Podczas takiego spotkania macie nie tylko szansę, aby obejrzeć całą placówkę, ale poznacie też przebieg typowego dnia przedszkolnego od strony organizacyjnej oraz merytorycznej, a więc zostaną Wam przedstawione założenia pedagogiczne w ramach których działa placówka. Podczas takiego spotkania można dziecko zapisać lub zostanie ono wpisane na listę oczekujących.
Z jakimi kosztami należy się liczyć? Koszty przedszkola prywatnego są z reguły wyższe niż przedszkola publicznego. Właściciel placówki sam ustala wysokość płatności. Bez problemu można się o to dowiedzieć w każdym przedszkolu.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby zapisać dziecko do przedszkola w Niemczech?
Niektóre przedszkola wymagają przedłożenia zaświadczenia lekarskiego oraz książeczki szczepień. Nie jest to jednak regułą i o szczegóły należy zapytać w wybranym przedszkolu.
Kryteria przydziału miejsca w niemieckich przedszkolach
Przy wnioskowaniu o przyjęcie do przedszkola, placówki biorą pod uwagę następujące kryteria:
- wiek dziecka: od roku 1996 każde dziecko w Niemczech ma prawo do miejsca w przedszkolu od momentu ukończenia trzech lat. Dotyczy to zazwyczaj opieki przedszkolnej w niepełnym wymiarze czasu, tzn. na pół dnia
- bliskość miejsca zamieszkania: wiele przedszkoli ma określony rejon, z którego dzieci są przyjmowane, natomiast spoza tego rejonu o miejsce byłoby już ciężko
- sytuacja rodzinna: w wielu przedszkolach pierwszeństwo mają dzieci samotnie wychowujących rodziców
- czas opieki przedszkolnej: czas, jaki dziecko miałoby spędzić w przedszkolu też jest istotnym wyznacznikiem przy rozpatrywaniu wniosków,
- kształtowanie grup: przedszkola biorą pod uwagę także płeć dziecka, ponieważ chcą zachować równowagę pomiędzy ilością dziewczynek i chłopców
- dzieci wymagające przewijania: przedszkola nie mają obowiązku przyjmowania dzieci, które nie są jeszcze odpieluszkowane i często takie dzieci odrzucają. Jednak tą kwestię można ustalić od razu na początku w przedszkolu
- rodzeństwo: w większości przedszkoli pierwszeństwo mają dzieci, których starsze rodzeństwo już uczęszcza do tej samej placówki
Jak widzicie, zapisy do przedszkola w Niemczech przebiegają w każdej placówce inaczej i nie jest to takie proste, dlatego, jeśli zależy Wam na jakimś konkretnym przedszkolu, nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku.
Jak zapisać dziecko do szkoły w Niemczech?
Warto przeczytać:
Jak zapisać dziecko do szkoły w Niemczech oraz kiedy ma miejsce pierwszy dzień szkoły?