polisa.de
  polisa.de

  Zaoszczędź do 106 euro miesięcznie z Deutschland-Ticket! Tłumaczymy w jaki sposób

  polisa.de

  Dziesięć milionów osób posiada już Deutschland-Ticket i korzysta z transportu lokalnego w całych Niemczech za 49 euro miesięcznie. W zależności od częstotliwości i długości podróży oznacza to duże oszczędności. Dla 13 milionów osób, które codziennie dojeżdżają do pracy, oszczędności mogą wynieść jeszcze więcej! W poniższym artykule tłumaczymy o co chodzi.

  Ulga podatkowa na dojazdy do pracy

  Podróże do pracy liczą się jako wydatki związane z dochodami i można je odliczyć od podatku w zeznaniu podatkowym. Ryczałt dotyczy wszystkich środków transportu – niezależnie od tego, czy do pracy dojeżdża się samochodem, pociągiem, rowerem czy pieszo. Czyli niezależnie od faktycznie poniesionych kosztów.

  Faktyczne korzystanie z transportu publicznego i jednoczesne ubieganie się o zwiększoną fikcyjną ulgę na dojazdy do pracy, to swego sztuczka podatkowa dla setek tysięcy pracowników.

  Modelowa kalkulacja

  Przykład: Ze Schwäbisch Gmünd do Stuttgartu jest 55 kilometrów. Wiele osób codziennie dojeżdża do pracy na taką odległość, na przykład w firmie Mercedes, która mieści się w Stuttgarcie.

  Osoby te w swoim zeznaniu podatkowym mogą ująć te koszty w następujący sposób: Za pierwsze 20 kilometrów wynoszą one 0,30 euro za kilometr. Daje to więc 6 euro (20 km x 0,30 euro/km).

  Za kolejne 35 km koszty podróży wynoszą 0,38 euro za kilometr. To kolejne 13,30 euro (35 km x 0,38 euro/km), co razem z 6 euro za pierwsze 20 km daje 19,30 euro/dzień. Pomnożone przez 230 dni roboczych daje to 4439 euro rocznie.

  Jeśli pracownik płaci podatek od dochodu w wysokości przykładowo 60 000 euro rocznie, podlega krańcowej stawce podatkowej w wysokości 42%. 4439 euro razy 42 procent oznacza roczną oszczędność podatkową w wysokości 1864,38 euro – znacznie więcej niż koszt Deutschland-Ticket: 49 euro miesięcznie lub 588 euro rocznie.

  Za sprawą ujęcia kosztów dojazdu w rozliczeniu podatkowym nie tylko otrzymujemy Deutschland-Ticket za darmo, ale także pozostaje nam jeszcze 1276 euro więcej w portfelu – innymi słowy, około 106 euro każdego miesiąca.

  4500 euro to roczny limit

  Niektórzy z was mogą się pewnie teraz zastanawiać, czy nie można otrzymać jeszcze więcej pieniędzy przy dłuższych odległościach do miejsca pracy. Niestety nie, istnieje bowiem limit wynoszący 4500 euro rocznie. Przy 4439 euro z naszego przykładu limit ten jest już prawie osiągnięty.

  Osoby, które mieszkają dalej niż 55 kilometrów od miejsca pracy, mogą odliczyć swoje podróże jako wydatki związane z dochodem – ale tylko wtedy, gdy mogą udowodnić, że faktycznie przejechali je samochodem. Ci, którzy to zrobią w ten sposób, nie skorzystają z oszczędności, które oferuje dojazd do pracy z Deutschland-Ticket.

  Gorzej, jeśli pracodawca dopłaca do biletu

  Sytuacja staje się trudna, gdy pracodawca płaci swoim pracownikom dopłatę do Deutschland Ticket za 49 euro. Takie dopłaty często wynoszą 12,45 euro. W zamian operator transportu publicznego udziela pięcioprocentowej zniżki. Bilet kosztuje wtedy maksymalnie 34,90 euro miesięcznie.

  Jeśli pracodawca płaci zryczałtowany podatek w wysokości 25% od dotacji, pracownik nie ma problemu. Jeśli jednak tak się nie dzieje, dodatek jest wykazywany na karcie podatkowej jako zwrot kosztów podróży i musi zostać odliczony od kosztów podróży, które są obliczane na podstawie zryczałtowanego dodatku na dojazdy do pracy.

  źródło: bild.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x