Ciągłe narzekanie szefa, ogrom pracy: często nie brakuje powodów, dla których pracownicy decydują się na zmianę firmy. Ale czy pracownicy w Niemczech muszą podać przyczynę rozwiązania umowy składając wypowiedzenie?
Powód zwolnienia wymagany tylko w przypadku wypowiedzenia w trybie nadzwyczajnym
Wbrew powszechnej opinii, pracownicy w Niemczech nie są zobowiązani do podania powodu rezygnacji z pracy składając zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę. Specjaliści w dziedzinie prawa pracy wręcz odradzają podawanie takiej przyczyny w wypowiedzeniu, aby w razie sporu sądowego nie stała się ona celem ataku ze strony pracodawcy.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wypowiedzenia umowy w trybie nadzwyczajnym lub wypowiedzenia stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym: w takim przypadku pracownicy są zobowiązani do podania przyczyny, aby uzyskać możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę. Pracownicy muszą jednak mieć poważne powody do wypowiedzenia stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym, takie jak niewypłacanie wynagrodzenia, przemoc fizyczna ze strony szefa lub naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tak wygląda w Niemczech proces wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika
Aby wypowiedzenie umowy o pracę było skuteczne, umożliwiając pracownikowi opuszczenie firmy w pożądanym terminie, zgodnie z niemieckim prawem pracy należy przestrzegać dwóch zasad:
- Wypowiedzenie umowy o pracę musi być zawsze dokonane w formie pisemnej (§ 623 niemieckiego kodeksu cywilnego). Nie wystarczy wysłanie wiadomości e-mail lub faksu.
- Wypowiedzenie umowy o pracę musi być zawsze opatrzone własnoręcznym podpisem (nie może to być skan).
Ponadto należy przestrzegać okresu wypowiedzenia, który wynika z umowy o pracę, z obowiązującego układu zbiorowego pracy lub z przepisów prawa. Zgodnie z § 622 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB), pracownicy mogą rozwiązać stosunek pracy z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia wynoszącego cztery tygodnie do 15. lub do końca miesiąca kalendarzowego. Dotyczy to wszystkich pracowników zatrudnionych przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.
Tych punktów nie powinno zabraknąć w wypowiedzeniu umowy o pracę
Aby uniknąć niejasności i nieporozumień, w wypowiedzeniu umowy o pracę należy zawsze uwzględnić następujące informacje:
- pełny adres pracownika i pracodawcy
- numer pracownika, jeżeli dotyczy
- bieżąca data, aby w razie wątpliwości udowodnić zachowanie okresu wypowiedzenia
- we fragmencie mówiącym o tym, czego dotyczy pismo, powinno znaleźć się słowo „wypowiedzenie” (niem. Betreff: Kündigung), aby było ono prawnie wiążące
- termin wypowiedzenia: „Niniejszym wypowiadam umowę o pracę ze skutkiem na dzień [data].” (niem. „Hiermit kündige ich fristgerecht zum [Datum].”)
- własnoręczny podpis (nie skan)