1. listopada to święto Wszystkich Świętych. W pięciu niemieckich landach jest to ustawowy dzień wolny od pracy.
Wszystkich Świętych w Niemczech
Wszystkich Świętych to święto chrześcijańskie, podczas którego wspominamy naszych bliskich zmarłych. Przyczyna powstania święta jest bardzo pragmatyczna: kościół katolicki miał w pewnym momencie zbyt wielu świętych. Nie było już możliwe, aby każdy z nich patronował jakiemuś świętu.
Dlaczego dzień Wszystkich Świętych to święto?
Pierwotnie Wszystkich Świętych obchodzone było w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach. Zmieniło się to dopiero w dziewiątym wieku. Z jakiego powodu akurat 1. listopada? Papież Grzegorz IV przełożył święto na 1. listopada, ponieważ po żniwach i winobraniu, było po prostu więcej jedzenia aby świętować. Jednak kościoły ortodoksyjne obchodziły to święto nadal w pierwotnym terminie.
W których landach Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy?
W Niemczech Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy tylko w landach o charakterze katolickim. Są to:
- Badenia-Wirtembergia
- Bawaria
- Nadrenia Północna-Westfalia
- Nadrenia-Palatynat
- Saara
Co jest tego dnia dozwolone, a co nie?
Wszystkich Świętych to tzw. ciche święto. Oznacza to, że tego dnia nie można organizować np. żadnych imprez tanecznych. Nie mogą też być wyświetlane pewne filmy, które są sprzeczne z charakterem święta. Znanym przykładem jest zakaz wyświetlania filmu: ”Żywot Briana”.
Zakaz nie dotyczy jednak tylko klubów, które w zależności od landu, muszą kierować się określonymi godzinami otwarcia. Zamknięte muszą być tego dnia:
– bazary
– targi
– festyny ludowe
– sklepy
Wyjątek stanowią, jak każdej niedzieli, piekarnie oraz kwiaciarnie. Te mogą być otwarte przez 5 godzin.
Co to są Zaduszki?
Zaduszki obchodzone są 2. listopada, wspominamy wtedy zmarłych. Odylon z Cluny wprowadził ten dzień w roku 998 we wszystkich swoich klasztorach. Od tego wywodzą się Zaduszki. Według koncepcji katolickiej wszyscy zmarli, którzy nie idą od razu do nieba, trafiają do czyśćca. Aby ulżyć ich piekielnym mękom, trzeba się za nich modlić.
W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych, Zaduszki to tylko święto kościelne, nie państwowe. W Meksyku obchodzone jest święto zmarłych o nazwie „Día de los muertos”, które stanowi połączenie tradycji pogańskich z chrześcijańskim dniem zadusznym.
Jakie zwyczaje związane są z dniem Wszystkich Świętych i z Zaduszkami?
Rankiem 1. listopada w Niemczech odbywają się msze ku czci wszystkich chrześcijańskich świętych i męczenników. Aktualnie jednak wszyscy skupiają się bardziej na swoich bliskich zmarłych. W niektórych miejscowościach, po południu następuje poświęcenie grobów. Wtedy też zapala się na grobach znicze, jako światełka duszy.
W Zaduszki też odwiedza się groby swoich bliskich. W zależności od regionu, w oba te dni świąteczne, popularne są różne rodzaje wypieków – np. w Niemczech południowych strucla „Allerheiligenstriezel”.
Wszystkich Świętych a długi weekend
Wszystkich Świętych to często też okazja, aby mieć dłużej wolne, nie wykorzystując w tym celu zbyt wielu dni urlopowych. W szczególności, jeśli święto to wypada we wtorek, wystarczy jeden dzień urlopu, aby cieszyć się z 4 dni wolnego. W roku 2024 Wszystkich Świętych wypada w piątek, więc nie trzeba brać wolnego, aby mieć długi weekend! Wszystkie dni wolne w Niemczech znajdziecie tutaj: Dni wolne od pracy w Niemczech.