Już niebawem nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z soboty na niedzielę (29/30 października 2022 r.) przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00 w nocy. Tym samym najbliższa październikowa niedziela będzie dniem 25-godzinnym – możemy spać o całe 60 minut dłużej!
Zmiana czasu – w którą stronę przestawiamy zegarki?
Niektórzy ludzie mają problem z zapamiętaniem, w którą stronę przestawiamy zegarki. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób to zapamiętać. Otóż latem wystawia się meble ogrodowe przed dom – więc zegarki też przestawiamy o godzinę do przodu. Z kolei zimą przenosi się je znowu na tył domu – a zatem zegarki cofamy o godzinę.
Dlaczego istnieje czas zimowy i czas letni?
Pomysłodawcą wprowadzenia zmiany czasu był Benjamin Franklin, który krytykował duże zużycie świec. Po raz pierwszy wprowadzono ją w Niemczech podczas I wojny światowej. Wówczas głównym celem zmiany czasu była oszczędność energii uzyskana dzięki lepszemu wykorzystaniu światła dziennego. Kryzys naftowy w latach 70. sprawił, że koncepcja ta rozpowszechniła się na całym świecie.
Jakie są zalety zmiany czasu?
Przez długi czas uważano, że główną zaletą zmiany czasu jest oszczędność energii wynikająca z efektywnego wykorzystywania światła słonecznego. Inną korzyścią płynącą ze stosowania czasu letniego jest to, że można lepiej wykorzystać godziny wieczorne, podczas gdy w zimie w godzinach porannych jest nieco jaśniej.
Jakie są wady zmiany czasu?
Ostatnio coraz bardziej narasta krytyka wobec zmian czasu. Wskazuje się na to, że nie przynoszą one oczekiwanych oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii, za to mają pewne negatywne skutki dla zdrowia. Ponadto zwraca się uwagę na fakt, że w związku ze zmianą czasu wzrasta liczba wypadków na drogach.
Źródło: www.infranken.de
ALE ODKRYCIE – Tak jest chyba od 50 lat – W każdą ostatnią sobotę na niedzielę O JEDNĄ GODZINĘ – W marcu do Przodu – Październik do tyłu