Więcej >>

  Praca w Niemczech

  Dzień Zjednoczenia Niemiec – dlatego obchodzony jest 3 października!

  Praca w Niemczech

  3 października 1990 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Niemiec. Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) dołączyła do Republiki Federalnej Niemiec (RFN) – dwa kraje stały się jednym po 41 latach podziału. W związku z tym ten historycznie ważny moment został upamiętniony w całym kraju Dniem Jedności Niemiec, który obchodzony jest 3 października. W wielu niemieckich miastach i gminach odbywają się uroczystości, szkoły i sklepy pozostają zamknięte. Dzień ten jest w całych Niemczech dniem wolnym od pracy.

  Dlaczego Święto Zjednoczenia Niemiec obchodzone jest 3. października?

  W dniu 9 listopada 1989 r. upadł mur berliński, przezwyciężając w ten sposób, przynajmniej symbolicznie, podział Niemiec. Pierwotnie to 9 listopada miał zostać ogłoszony Dniem Zjednoczenia Niemiec. Data ta zbiega się jednak również z tak zwaną “Nocą Kryształową” z 1938 roku, kiedy to narodowosocjalistyczny reżim brutalnie podjął działania przeciwko ludności żydowskiej na terenie III Rzeszy. W trakcie listopadowych pogromów dochodziło do aresztowań i morderstw. Ponadto reżim nakazał masowe zniszczenie żydowskich sklepów, mieszkań i kościołów. Z tego powodu 9 listopada 1938 r. uważany jest za początek zagłady Żydów przez nazistów.

  Aby uniknąć nakładania się tej daty, postanowiono, że 3 października będzie świętem państwowym dla Niemiec jako całości.

  Co się wydarzyło 3. października 1990 roku?

  Tego dnia Niemiecka Republika Demokratyczna, czyli NRD (niem. Deutsche Demokratische Republik, w skrócie DDR), weszła w zakres obowiązywania ustaw, które dotychczas obejmowały tylko Republikę Federalną Niemiec, czyli RFN (niem. Bundesrepublik Deutschland, w skrócie BRD). Tak zadecydowała Izba Narodowa DDR podczas specjalnego posiedzenia 22 sierpnia.

  Co się wydarzyło w dniu upadku muru, czyli 9. listopada?

  9. listopada 1989 roku powoli otwarte zostały przejścia graniczne z DDR do BRD. Wszystko zaczęło się wieczorem podczas konferencji prasowej, na której Günter Schabowski, członek biura politycznego SED ogłosił, a właściwie wyjąkał, że zmiany wchodzą w życie natychmiast. Nie była to tak do końca jego inicjatywa, ponieważ tak naprawdę Schabowski miał zamiar ogłosić nowe, bardziej liberalne regulacje dotyczące podróżowania dla obywateli DDR.

  Jednak po zapowiedzi natychmiastowego otwarcia granic, dziesiątki tysięcy obywateli DDR rzucili się w stronę przejść granicznych, które stopniowo zaczęto otwierać. Od tej pory, można było swobodnie przekraczać granicę a Mur Berliński z czasem przeszedł do historii.

  Czy Święto Zjednoczenia Niemiec oznacza zawsze wolne od pracy?

  Jest to jedyne niemieckie święto, regulowane prawem federalnym i jest to ustawowy dzień wolny od pracy. Wszystkie pozostałe święta regulowane są na poziomie krajów związkowych.

  Czy 3. października możliwy jest dzień handlowy?

  Niedziele handlowe i dni świąteczne otwarte dla handlu, regulowane są przez poszczególne landy. Zdarza się, że w pojedynczych przypadkach to miasta i gminy decydują, w które niedziele i święta sklepy będą otwarte. Landy zdecydowanie wyłączają z handlu takie dni świąteczne, jak okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Ale Nadrenia Północna- Westfalia wykluczyła też Dzień Zjednoczenia Niemiec z dni handlowych.

  Tradycje związane z Dniem Zjednoczenia Niemiec

  Od 1990 r. obchodzone są oficjalne obchody Dnia Zjednoczenia Niemiec. Pieczę nad nimi sprawuje  zawsze stolica kraju związkowego, który sprawuje przewodnictwo w Bundesracie. Jednakże również w wielu innych niemieckich miastach co roku 3 października organizowane są liczne festiwale.

  Szczególnym upamiętnieniem Dnia Jedności Niemiec jest tzw. “Einheitsflagge” przed budynkiem Reichstagu w Berlinie. Największa oficjalna flaga Republiki Federalnej Niemiec została podniesiona w nocy z 2 na 3 października 1990 roku.

  Dzień Zjednoczenia Niemiec 2020

  W tym roku Dzień Zjednoczenia Niemiec wypada w sobotę, w związku z czym nici z długiego weekendu.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x