polisa.de
  polisa.de

  USA chce rozmieścić rakiety manewrujące w Niemczech

  polisa.de

  USA wzmacnia swój militarny środek odstraszania, aby chronić partnerów NATO w Europie. W tym celu pociski manewrujące Tomahawk i inna broń dalekiego zasięgu ma stacjonować w Niemczech od 2026 roku. Jest to zgodne ze wspólnym oświadczeniem USA i Niemiec opublikowanym na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie. Rozmieszczenie broni jest początkowo planowane jako „tymczasowe”, a później powinno stać się „stałe”.

  W oświadczeniu wspomniano również o pociskach przeciwlotniczych SM-6 i broni naddźwiękowej, które są nadal w fazie rozwoju. Będą miały „znacznie większy zasięg niż obecne systemy lądowe w Europie”.

  Pociski dalekiego zasięgu

  Tomahawki mogą uderzać w cele o zasięgu znacznie przekraczającym 2000 kilometrów. Podobnie jak niemiecki system broni „Taurus”, pociski manewrujące są w stanie penetrować terytorium wroga na niskim poziomie i niszczyć ważne cele. Pociski cruise są wystrzeliwane z okrętów lub łodzi podwodnych, podczas gdy „Taurus” jest wystrzeliwany z samolotów. Ostatni raz USA stacjonowało w Niemczech z bronią dalekiego zasięgu w latach 90-tych.

  „Wkład w europejskie odstraszanie”

  Posunięcie to podkreśla zobowiązania USA wobec NATO i służy jako wkład „w zintegrowane europejskie odstraszanie”, kontynuowano w oświadczeniu. Od początku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie prezydent USA Joe Biden zwiększył obecność wojsk w Niemczech i Europie w celu lepszej ochrony terytorium NATO. Rozpoczęcie planowanego rozmieszczenia nastąpi ponad rok po wyborach prezydenckich w USA, w listopadzie przyszłego roku. Decyzja ta może zatem zostać cofnięta, jeśli wybory wygra republikanin Donald Trump.

  Trump zagroził wycofaniem USA z NATO podczas swojej kadencji w latach 2017-2021. Zapoczątkował również redukcję amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech, która została później wstrzymana pod rządami Bidena. Ponadto Trump wielokrotnie krytykował to, co uważał za niewystarczające wydatki obronne europejskich sojuszników, powtarzając te oskarżenia w obecnej kampanii wyborczej i grożąc, że nie będzie już gwarantował amerykańskiej ochrony krajom NATO, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych.

  źródło: tagesschau.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  BERLINER

  Nie tak jak Polska musi kupować za Miliardy – USA rozmieści i będzie je utrzymywać na terenie Niemiec

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x