polisa.de
  polisa.de

  Projekt ustawy gotowy – koalicja zgodziła się na uproszczenie procesu naturalizacji w Niemczech

  polisa.de

  Koalicja zgodziła się na reformę prawa dotyczącego nadawania cudzoziemcom niemieckiego obywatelstwa. Migranci będą mogli szybciej otrzymywać niemiecki paszport. Po naciskach ze strony FDP, pierwotny projekt został zaostrzony w dwóch punktach.

  Nowe zasady naturalizacji w Niemczech

  Po długich dyskusjach rząd koalicyjny uzgodnił główne założenia reformy ustawy o przyznawaniu cudzoziemcom obywatelstwa. Projekt ustawy w tej sprawie został przedłożony studiu stołecznemu ARD. Najpierw informowały o tym gazety „Süddeutsche Zeitung”, „Bild”-Zeitung” i „Rheinische Post”.

  Reforma przewiduje znaczne uproszczenie procesu naturalizacji i integracji. Przykładowo, migranci będą mogli uzyskać obywatelstwo już po pięciu latach pobytu w Niemczech, zamiast dotychczasowych ośmiu. W przypadku „szczególnych osiągnięć integracyjnych”, takich jak dobre umiejętności językowe, wolontariat lub bardzo dobre wyniki w pracy, naturalizacja, czyli nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na terytorium którego się osiedlił, powinna być możliwa już po trzech latach.

  Tylko ustny dowód znajomości języka dla osób powyżej 67 roku życia

  Dzieci urodzone w Niemczech przez zagranicznych rodziców również powinny mieć możliwość szybszego stania się Niemcami, zgodnie z 49-stronicowym projektem ustawy uzgodnionym przez federalną minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser i ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna z FDP. Warunek: Jedno z rodziców musi mieszkać legalnie w Niemczech przez pięć lat. Wcześniej miało to zastosowanie dopiero po ośmiu latach. Według raportu, Faeser chce znieść pisemne certyfikaty językowe jako warunek wstępny dla seniorów w wieku powyżej 67 lat. Zamiast tego, w przyszłości będą oni musieli udowodnić jedynie ustne umiejętności językowe.

  Jak wynika z raportu, nie będzie już konieczności rezygnacji z poprzedniego obywatelstwa. W dokumencie stwierdzono, że stara zasada prawna i tak nie odpowiada już praktyce. Przez lata większość naturalizacji była przeprowadzana pomimo posiadania innego obywatelstwa.

  Brak naturalizacji w przypadku popełnienia niektórych przestępstw

  W szczególności FDP skrytykowała pierwsze plany reformy z listopada. Zmieniony projekt bierze pod uwagę tę krytykę. Przestępstwa popełnione z pobudek antysemickich, rasistowskich, ksenofobicznych lub innych nieludzkich motywów uniemożliwią naturalizację. „Zero tolerancji dla takich zachowań”, podkreśliła federalny minister spraw wewnętrznych, Faeser, w stołecznym studiu ARD. „Każdy, kto nie podziela naszych wartości, nie może zostać Niemcem”. Prokuratury mają w przyszłości aktywnie zgłaszać takie przestępstwa władzom imigracyjnym, aby zapobiec naturalizacji w takich przypadkach.

  Ponadto obowiązuje teraz następująca zasada: każdy, kto chce otrzymać niemieckie obywatelstwo, musi być ekonomicznie zintegrowany. Musi zatem być w stanie utrzymać siebie i członków swojej rodziny bez otrzymywania świadczeń na podstawie drugiej lub dwunastej księgi kodeksu socjalnego.

  Wyjątki dotyczą tak zwanych „pracowników gościnnych” (Gastarbeiter) i pracowników kontraktowych, którzy przybyli do byłego NRD przed 1990 rokiem. Również tak zwani „Aufstocker”, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin i byli zatrudnieni przez co najmniej 20 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, są zwolnieni z tego przepisu. Ponadto istnieją wyjątki dla małżeństw pracujących w pełnym wymiarze godzin i zarejestrowanych partnerów z małoletnimi dziećmi.

  Projekt zostanie dziś wysłany do krajów związkowych

  Projekt ma zostać dziś przesłany do krajów związkowych i stowarzyszeń w celu konsultacji. Następnie ustawa ma zostać przyjęta przez rząd latem. „Chcemy, aby ludzie, którzy stali się częścią naszego społeczeństwa, mogli pomóc w demokratycznym kształtowaniu naszego kraju” – wyjaśnia Faeser. Ma to również kluczowe znaczenie dla „przyciągnięcia wykwalifikowanych pracowników, których pilnie potrzebujemy”. Dzięki reformie imigranci nie będą już zmuszani do „rezygnacji z części swojej tożsamości”. To „zmiana paradygmatu”.

  Źródło: www.tagesschau.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marta

  Dla kogo te ulepszenia!?
  Ja mieszkam w Niemczech od 9 lat.
  Zrobilam B1, leben in Deutschland tez.
  Od 6 lat pracuje place podatki.
  Od 5 lat z niemieckim obywatelem po slubie.
  Chcialabym dokonac neutralizacji.
  Dostalam tysiace papierow do wypelnienia.
  Najlepsze jest,ze oni tu wymagaja,zeby wpisac ex meza dane🙄🤔…
  Ludzie!!!!!
  Od ponad 20 lat zaden kontakt z nim mam,nie wiem gdzie mieszka,czy w ogole zyje 🙄….
  Wiec sie pytam DLA KOGO TE ULEPSZENIA!?????
  NA PEWNO NIE DLA OSOB Z EU!!!!
  NAS PRZESWIETLAJA WZDLUZ I W SZERZ!!!!!

  Filip

  Teraz Polakom niemiecki paszport nie imponuje. Dla mnie ważniejszym jest, uznawanie dyplomów polskich uczelni. Mam nadzieję, że w Polsce też zacznie się wybrzydzać Ingenieur-ów, którzy nie ukończyli politechniki. A Diplom-Ingenieur co najwyżej będzie uznawane poniżej polskiego magistra inżyniera, czyli jedynie inżynier.

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x