W 2021 roku Ministerstwo Finansów w Badenii-Wirtembergii uruchomiło kontrowersyjną platformę internetową mającą ułatwić walkę z oszustami podatkowymi. Teraz inne landy idą w jego ślady.
Anonimowe zgłoszenia były możliwe już wcześniej, tyle że drogą pocztową lub telefoniczną
Za pomocą portalu internetowego obywatele mogą anonimowo udzielać wskazówek i w ten sposób zwracać uwagę właściwych organów na potencjalne oszustwa podatkowe. Podniosła się wrzawa: CDU/CSU, FDP i AfD skrytykowały ten pomysł i oskarżyły Zielonych o zachęcanie do donosicielstwa. W dzienniku Bild pojawił się nawet nagłówek „Steuer-Stasi”.
Minister finansów Badenii-Wirtembergii Danyal Bayaz (Zieloni) stanowczo odrzucał oskarżenia: „Uchylanie się od płacenia podatków jest policzkiem dla wszystkich, którzy uczciwie płacą podatki”. Powiedział, że anonimowe zgłoszenia były możliwe już wcześniej, tyle że drogą pocztową lub telefoniczną – nie inaczej jest w innych krajach związkowych. „W 2021 roku powinno to być jednak możliwe także online” – tłumaczył dwa lata temu minister zielono-czarnej koalicji rządzącej na południowym zachodzie kraju.
Jakie są efekty funkcjonowania platformy internetowej umożliwiającej zgłaszanie oszustw podatkowych w Badenii-Wirtembergii?
Dotychczasowe wyniki działania portalu są mieszane – donosi Handelsblatt. Jakość wskazówek nie jest lepsza niż w przypadku anonimowych donosów przekazywanych telefonicznie lub listownie. W ubiegłym roku za pośrednictwem anonimowego portalu otrzymano 3.068 informacji i wszczęto 89 postępowań (2,9 proc.) – poinformowało gazetę Ministerstwo Finansów Badenii-Wirtembergii. W przypadku pozostałych kanałów komunikacyjnych odsetek ten wyniósł 6,6 proc. Dzięki wszystkim otrzymanym wskazówkom kraj związkowy Badenia-Wirtembergia odzyskał w 2022 roku ok. 850 tys. euro – podała gazeta ekonomiczna.
Portal internetowy do zgłaszania potencjalnych oszustw podatkowych spotkał się tymczasem z zainteresowaniem rządów innych krajów związkowych – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Handelsblatt:
Szlezwik-Holsztyn
W umowie koalicyjnej CDU/CSU i Zielonych uzgodniono stworzenie rozwiązania umożliwiającego dokonywanie zgłoszeń dotyczących nadużyć podatkowych w formie elektronicznej. Jak donosi Handelsblatt, trwają też prace w ministerstwie spraw wewnętrznych i ministerstwie sprawiedliwości nad uruchomieniem portalu internetowego do zgłaszania przypadków prania brudnych pieniędzy.
Dolna Saksonia
SPD i Zieloni zawarli w swojej umowie koalicyjnej zapis o stworzeniu platformy internetowej służącej zwalczaniu oszustw podatkowych. Trwają prace nad jej wdrożeniem. Minister finansów Dolnej Saksonii Gerald Heere (Zieloni) powiedział gazecie Handelsblatt, że Dolna Saksonia zwróci szczególną uwagę na spełnienie wymogów dotyczących zachowania tajemnicy skarbowej i ochrony danych.
Brema
Parlament krajowy Bremy wezwał Senat do utworzenia elektronicznego systemu informowania o nieprawidłowościach. Jak dowiedział się dziennik ekonomiczny Handelsblatt, trwają konsultacje w tej sprawie z Badenią-Wirtembergią.
Hamburg
Hamburska koalicja rządząca złożona z SPD i Zielonych analizuje doświadczenia, jakie ma w tym zakresie kraj związkowy położony na południowym zachodzie Niemiec – donosi Handelsblatt.
Nadrenia Północna-Westfalia
Czarno-zielony rząd landu Nadrenia Północna-Westfalia jest nadal sceptycznie nastawiony do uruchamiania portalu mającego służyć do zgłaszania domniemanych oszustów podatkowych. Póki co można przekazywać informacje drogą pocztową lub telefoniczną – w razie potrzeby anonimowo. Z punktu widzenia rządu tego kraju związkowego nie ma potrzeby tworzenia portalu internetowego – donosi gazeta o nastrojach w Düsseldorfie.
Hesja
W Hesji nikt nie myśli o wprowadzaniu systemu zgłoszeń online – podaje Handelsblatt.
Źródło: www.24hamburg.de
Najpierw politykow,a nastepnie narod!!!!!
A w Panamie pracownicy banku zostali już o tym fakcie poinformowani?
A wszystko po to, By żyło się lepiej, (f)szystkim !
łapówki to chleb codzienny w tym kraju
Respekt dla tych który kombinują aby wydymać państwo , kasa z której nas okradają idzie ch@j wie gdzie, dla nas są z tego ochłapy jeśli w ogóle coś z tego zostaje.