Kinderbonus 2021 zostanie wypłacony w maju – dowiedz się, czy Ci się należy!

    W 2021 roku ponad dziesięć milionów rodzin w Niemczech ponownie otrzyma dodatek na dziecko (Kinderbonus). Ma on na celu złagodzenie skutków pandemii koronawiursa i zapewnienie rodzinom w Niemczech płynności finansowej.

    W 2020 roku świadczenie wypłacono ponad 16 milionów dzieci w Niemczech. Dodatek na dziecko ma wspierać rodziny – zwłaszcza te, które mają niskie lub średnie dochody i kilkoro dzieci.

    Kto ma prawo do dodatku na dziecko w Niemczech

    Dodatek na dziecko jest wypłacany w Niemczech na wszystkie dzieci, które są uprawnione do zasiłku rodzinnego (niem. Kindergeld) przez co najmniej jeden miesiąc kalendarzowy w 2021 roku. Zasadniczo w przypadku dodatku na dziecko stosuje się te same zasady, co do zasiłku rodzinnego.

    Czy należy złożyć wniosek, aby otrzymać Kinderbonus?

    Nie, o dodatek na dziecko zasadniczo nie trzeba się ubiegać. Dodatek na dziecko będzie wypłacany automatycznie przez właściwy urząd ds. świadczeń rodzinnych. W przypadku noworodków urodzonych w 2021 roku, dla których do tej pory nie ustalono i nie wypłacono ani zasiłku rodzinnego, ani dodatku na dziecko, wystarczy wniosek o zasiłek rodzinny (Kindergeld).

    Kiedy w 2021 zostanie wypłacony dodatek na dziecko?

    Dodatek na dziecko w wysokości 150 euro zostanie wypłacony w maju 2021 r. na wszystkie dzieci, na które w maju 2021 r. zostanie wypłacony zasiłek rodzinny. W przypadku dzieci, które są uprawnione do zasiłku rodzinnego we wcześniejszym lub późniejszym terminie w 2021 roku, dodatek na dziecko będzie wypłacany po maju, jeśli ma to zastosowanie.

    Kto jest odpowiedzialny za dodatek na dziecko?

    Dodatek na dziecko jest ustalany i wypłacany przez urzędy ds. świadczeń rodzinnych (niem. Familienkasse). Odpowiedzialny jest urząd ds. świadczeń rodzinnych, który jest również odpowiedzialny za wypłacanie Twojego zasiłku rodzinnego na dane dziecko. W przypadku pytań dotyczących konkretnych przypadków indywidualnych należy się zwrócić właśnie do niego.

    Czy istnieją jakieś granice dochodu?

    Dodatek na dziecko nie jest dochodem podlegającym opodatkowaniu. Jako ulga podatkowa jest on częścią systemu wyrównywania podatków w zakresie świadczeń rodzinnych: przy obliczaniu podatku dochodowego dodatek na dziecko jest uwzględniany w obliczeniach porównawczych razem z zasiłkiem na dziecko. W tym wypadku urząd skarbowy w Niemczech (niem. Finanzamt) sprawdza, czy korzystniejsze dla rodziny są zasiłek rodzinny (Kindergeld) i dodatek na dziecko (Kinderbonus), czy też ulga podatkowa z tytułu ulgi na dziecko (Kinderfreibetrag). Im wyższy dochód, tym korzystniejsza jest ulga podatkowa na dzieci. To oznacza:

    Wszystkie rodziny, dla których zasiłek rodzinny (Kindergeld) na wszystkie dzieci był wcześniej korzystniejszy niż ulga podatkowa na dzieci (Kinderfreibetrag), korzystają w pełni z dodatku na dziecko.

    Wszystkie rodziny, dla których ulga podatkowa na przynajmniej jedno dziecko była wyższa niż zasiłek na dziecko, ale niższa niż suma zasiłku na dziecko i dodatku na dziecko, korzystają z dodatku na dziecko tylko proporcjonalnie.

    Wszystkie rodziny, dla których ulga z tytułu zasiłków na wszystkie dzieci jest większa niż suma zasiłku rodzinnego i dodatku na dziecko, nie skorzystają z dodatku na dziecko w wyniku rozliczenia podatku dochodowego za rok 2021.

    Na pytanie, do jakiego dochodu rodziny korzystają z dodatku na dziecko, nie można odpowiedzieć w sposób ogólny, ponieważ obliczenie porównawcze dla każdego dziecka wymaga indywidualnego rozpatrzenia, czy dodatek na dziecko jest korzystniejszy. W przypadku rodziców posiadających kilkoro dzieci może się zdarzyć, że na pierwsze dziecko korzystniejszy jest zasiłek rodzinny, a na kolejne dzieci – zasiłek rodzinny. Jednocześnie w przypadku rodziców, którzy mieszkają osobno, połowa zasiłku rodzinnego, połowa dodatku na dziecko i połowa zasiłku na dziecko jest przyznawana każdemu z rodziców na wspólne dziecko.

    Na przykład, para z dwójką dzieci, która rozlicza się wspólnie, korzysta w pełni z dodatku na dziecko na oboje dzieci do dochodu 69.040 euro. Powyżej tej kwoty dodatek na dziecko jest stopniowo zmniejszany. Od dochodu w wysokości 85.974 euro, jest on w pełni skompensowany z dwoma zasiłkami na dzieci w tej konstelacji w ramach rozliczenia podatku dochodowego na rok 2021.

    W rezultacie ponad 75% dzieci otrzyma pełną ulgę z tytułu premii na dzieci, podczas gdy nieco mniej niż 25% otrzyma tylko częściową ulgę lub nie otrzyma jej wcale.

    Czy dodatek na dziecko jest odliczany od świadczeń socjalnych?

    Dodatek na dziecko nie jest brany pod uwagę jako dochód w przypadku świadczeń socjalnych na podstawie księgi II Kodeksu Socjalnego (SGB II), dodatku na dziecko i dodatku mieszkaniowego (Wohngeld). Dodatek na dziecko nie jest uwzględniany w przypadku zaliczek na poczet alimentów. Oznacza to, że z Kinderbonus korzystają dodatkowo rodziny o niskich dochodach.

    Czy zasiłek na dziecko jest potrącany z zaliczki na poczet alimentów?

    Nie, dodatek na dziecko nie jest potrącany z zaliczki alimentacyjnej.

    Czy dzieci mieszkające w domach dziecka lub zakładach opieki nad młodzieżą również otrzymują dodatek na dziecko?

    Tak, Kinderbonus jest wypłacany również na dzieci, które mieszkają w domach dziecka lub zakładach opieki nad młodzieżą, jeśli na dziecko pobierany jest zasiłek rodzinny. Zasadniczo dodatek na dziecko jest wypłacany rodzicowi uprawnionemu do zasiłku rodzinnego. W uzasadnionych, wyjątkowych przypadkach urząd ds. świadczeń rodzinnych może sprawdzić, czy można rozważyć oddzielne przeznaczenie dodatku na dziecko dla dziecka, jeśli otrzyma odpowiedni wniosek w odpowiednim czasie przed wypłatą. Jeśli na dziecko wypłacany jest Kindergeld, to wypłacony zostanie również Kinderbonus.

    Czy dodatek na dziecko zależy od statusu pobytowego rodziców lub dziecka?

    Zasadniczo do dodatku na dziecko stosuje się te same zasady, co do zasiłku rodzinnego (Kindergeld): żadnej osobie uprawnionej do zasiłku rodzinnego (Kindergeld) nie odmawia się prawa do dodatku na dziecko (Kinderbonus) ze względu na jej status pobytu.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x