polisa.de
  polisa.de

  Koronawirus w Niemczech – oto jakie obostrzenia obowiązują od poniedziałku 02.11!

  polisa.de

  W związku z trwającą pandemią koronawirusa, od poniedziałku 02.11 zaczną w Niemczech obowiązywać daleko idące ograniczenia w życiu publicznym, już po raz drugi w tym roku. Kanclerz Angela Merkel oraz premierzy poszczególnych krajów związkowych chcą w ten sposób uporać się z coraz wyższymi wskaźnikami nowych zakażeń.

  W środę uzgodnili oni katalog środków, które następnie kraje związkowe miały wprowadzić w życie w drodze indywidualnych rozporządzeń. Niekiedy regulacje obowiązujące w poszczególnych landach delikatnie różnią się od siebie. Oto przegląd:

  Kontakty

  W przestrzeni publicznej mogą się spotykać członkowie co najwyżej dwóch gospodarstw domowych – maksymalnie dziesięć osób. Ponadto, wzywa się obywateli do ograniczenia kontaktów z osobami nie należącymi do ich własnego gospodarstwa domowego do absolutnie niezbędnego minimum.

  • Bawaria: Powyższe zasady dotyczą także spotkań w miejscach prywatnych.
  • Badenia-Wirtembergia: Również w miejscach prywatnych może się spotykać maksymalnie dziesięć osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych. Wyjątek dotyczy przybranych rodzin: jeżeli są to małżonkowie, partnerzy życiowi (zarejestrowane związki partnerskie), partnerzy w związkach niemałżeńskich i krewni w linii prostej, dopuszczalne jest spotkanie osób należących do więcej niż dwóch gospodarstw domowych. Ale i tak łączna liczba uczestników spotkania nie może przekroczyć dziesięciu osób.
  • Berlin: Dzieci do 12. roku życia nie podlegają regulacji, zgodnie z którą mogą się spotykać członkowie co najwyżej dwóch gospodarstw domowych i maksymalnie dziesięć osób.
  • Brema: Na zewnątrz może się spotykać maksymalnie 5 osób, wyjątkiem są spotkania osób należących do dwóch gospodarstw domowych.
  • Hamburg: Ograniczenie mówiące o tym, że spotykać się mogą członkowie co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, nie dotyczy przybranych rodzin oraz dzieci poniżej 12. roku życia.
  • Saksonia: Mogą się spotykać członkowie dwóch gospodarstw domowych lub jedno gospodarstwo domowe i pięć innych osób – nawet jeśli pochodzą z różnych gospodarstw domowych.

  Gastronomia i rekreacja

  Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte od 2 listopada przez resztę miesiąca. Wyjątek stanowi dostawa i odbiór dań na wynos. Stołówki pozostaną otwarte.

  Do końca listopada zamknięte będą teatry, opery i sale koncertowe, kasyna, hale z automatami do gry, zakłady bukmacherskie i domy publiczne, a także kina, parki rozrywki i targi.

  • Bawaria: Zabronione są wszelkiego rodzaju imprezy i uroczystości. Nadal mogą odbywać się nabożeństwa i demonstracje.
  • Berlin: Ograniczenia nie dotyczą infrastruktury zewnętrznej ogrodów zoologicznych.
  • Nadrenia Północna-Westfalia: Ogrody zoologiczne pozostaną zamknięte do końca listopada. Nie odbędą się pochody związane z Dniem Świętego Marcina.
  • Saksonia-Anhalt: Ogrody zoologiczne i botaniczne pozostaną otwarte dla zwiedzających.
  • Turyngia: Ogrody zoologiczne mogą nadal przyjmować gości – ale tylko na świeżym powietrzu. Ponadto istnieje specjalna regulacja dla muzeów, które mogą być otwierane na czas trwania bezpłatnych działań edukacyjnych.

  Sport

  Sporty uprawiane zawodowo, takie jak mecze Bundesligi, mają być w listopadzie rozgrywane bez udziału widzów. Zawieszona zostaje działalność klubów, w których trenują amatorzy. Indywidualne uprawianie sportów, np. jogging czy jazda na rowerze, będzie nadal dozwolone. Studia fitness, baseny i aquaparki zostaną zamknięte.

  • Berlin: Dzieci w wieku do dwunastu lat mogą nadal trenować na świeżym powietrzu w stałych grupach liczących do dziesięciu osób.
  • Turyngia: Baseny będą wprawdzie zamknięte, ale lekcje pływania w ramach zajęć szkolnych mogą być kontynuowane.

  Podróże

  Należy unikać zbędnych prywatnych podróży, jednodniowych wycieczek i odwiedzin krewnych. W listopadzie nie będzie można skorzystać z ofert noclegowych w Niemczech dla celów turystycznych. Zakwaterowanie będzie możliwe tylko w sytuacjach niezbędnych, np. w razie podróży służbowych, których nie można przełożyć na późniejszy termin.

  • Bawaria: Turyści muszą opuścić hotele w Bawarii najpóźniej 2 listopada przed południem.
  • Brandenburgia: Od poniedziałku nie będzie już można przyjmować nowych turystów. Ci, którzy już przebywają w hotelach, muszą je opuścić do najbliższej środy.
  • Meklemburgia-Pomorze Przednie: Turyści muszą opuścić Meklemburgię-Pomorze Przednie najpóźniej do 5 listopada. Zasadniczo od 2 listopada do końca miesiąca nie można przyjmować gości przybywających w celach turystycznych.
  • Dolna Saksonia: Wczasowicze, którzy przybyli do Dolnej Saksonii przed 2 listopada, nie muszą przerywać swojego pobytu.
  • Szlezwik-Holsztyn: Turyści muszą opuścić terytorium Szlezwika-Holsztynu najpóźniej w poniedziałek. W przypadku wysp i Halligen ostateczny termin upływa 5 listopada. Tylko ci, którzy przybyli przed 2 listopada, mają prawo pozostać. Nie jest jednak możliwe przedłużenie pierwotnie zarezerwowanego terminu pobytu.

  Usługi

  Gabinety kosmetyczne, studia masażu i tatuażu muszą zostać zamknięte, gdyż nie można w nich zachować odpowiedniego dystansu. Nadal możliwe jest przeprowadzanie niezbędnych zabiegów medycznych, np. fizjoterapeutycznych. Otwarte pozostaną również salony fryzjerskie.

  • Saksonia-Anhalt: Wszystkie podmioty świadczące usługi w zakresie pielęgnacji ciała mają pozostać otwarte, dotyczy to również gabinetów kosmetycznych i solariów.
  • Turyngia: Nie tylko salony fryzjerskie, ale również gabinety kosmetyczne i salony paznokci będą mogły pozostać otwarte, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.

  Szkoły i przedszkola

  Planowana jest kontynuacja nauczania stacjonarnego. Otwarte pozostaną również placówki pomocy społecznej i stowarzyszenia pomocy dzieciom i młodzieży.

  • Berlin: Biblioteki i szkoły muzyczne pozostaną otwarte. Lokalnie podejmowane będą decyzje o tym, czy otwarte pozostaną także place zabaw.
  • Nadrenia Północna-Westfalia: Nie mogą się odbywać koncerty i przedstawienia. Nadal jednak mogą mieć miejsce próby stanowiące element wykonywanego zawodu.
  • Saksonia: Biblioteki pozostaną otwarte.
  • Saksonia-Anhalt: Otwarte pozostaną biblioteki, archiwa, uniwersytety ludowe (Volkshochschulen), szkoły nauki jazdy i szkoły muzyczne.
  • Turyngia: Także tutaj nadal będą działać uniwersytety ludowe (Volkshochschulen), szkoły nauki jazdy, szkoły muzyczne i szkoły artystyczne dla młodzieży oraz biblioteki.

  Handel detaliczny, praca zawodowa i gospodarka

  Supermarkety i sklepy pozostaną otwarte we wszystkich krajach związkowych, jednakże istnieją przepisy określające, ilu klientów może znajdować się w sklepie w tym samym czasie (maksymalnie jeden klient na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży).

  W innych obszarach należy w miarę możliwości ponownie wykonywać pracę z domu. Firmy szczególnie dotknięte kryzysem związanym z pandemią koronawirusa mogą liczyć na pomoc finansową rządu mającą na celu częściowe wyrównanie utraconych przez nie dochodów.

  Źródło: www.spiegel.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomasz

  Ależ oczywiście… w supermarketach nie ma wirusa 😁😁😁
  Ale za to w restauracji jest…
  Szkoda że głupota nie boli

  Dawid

  Jak to wygląda w sprawie busa 8 osobowego? Jest to dozwolone?

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x