W Niemczech rośnie liczba przestępstw na tle antysemickim i islamofobicznym

  Brutalny atak Hamasu w Izraelu i tysiące zabitych cywilów w Strefie Gazy mają również wpływ na Niemcy. Liczba przestępstw motywowanych politycznie znacznie wzrosła. Według raportu, ataki antysemickie zdarzają się pięć razy częściej niż ataki antyislamskie.

  Liczby mówią same za siebie

  Liczba przestępstw antysemickich wzrosła ogromnie w ostatnich miesiącach. Zgodnie z odpowiedzią rządu federalnego na interpelację posła Christopha de Vriesa (CDU), która została udostępniona Niemieckiej Agencji Prasowej, liczba przestępstw na tle islamofobicznym wzrosła ponad dwukrotnie w tym samym okresie. Ta sytuacja związana jest prawdopodobnie z atakiem terrorystycznym przeprowadzonym przez Hamas w Izraelu 7 października i z wojną w palestyńskiej Strefie Gazy, która rozpoczęła się wkrótce potem.

  W 2023 r. policja w Niemczech zarejestrowała 5 154 przestępstwa w całym kraju, w których podejrzewa się motyw antysemicki – znacznie więcej niż w roku poprzednim. W 2022 r. liczba zarejestrowanych przestępstw antysemickich spadła o prawie 13% do 2641 przestępstw. Jak wynika z dostępnych danych, w pierwszych trzech miesiącach tego roku zgłoszono 765 przestępstw antysemickich.

  W całym kraju 1464 przestępstwa zostały sklasyfikowane jako islamofobiczne w 2023 r. – natomiast w zeszłym roku 610. W pierwszym kwartale 2024 r. policja odnotowała 137 przestępstw na tle islamofobicznym.

  W swojej odpowiedzi niemiecki rząd zwrócił uwagę, że statystyki policyjne dotyczące przestępstw motywowanych politycznie w 2023 r. i bieżącym roku są jedynie tymczasowe, ponieważ nadal mogą wystąpić zmiany w wyniku kolejnych raportów lub nowych ustaleń.

  Unia proponuje konkretne działania

  Spojrzenie na liczbę osób rannych w przestępstwach antysemickich lub islamofobicznych pokazuje, że zarejestrowano znacznie więcej przestępstw antysemickich niż islamofobicznych. Jednak liczba osób rannych w ubiegłym roku była podobna w obu rodzajach przestępstw. Według statystyk w 2023 r., 56 osób zostało rannych w wyniku przestępstw antysemickich. W pierwszym kwartale tego roku rannych zostało 7 osób. W ubiegłym roku w Niemczech 53 osoby zostały ranne w wyniku przestępstw na tle islamofobicznym, natomiast w pierwszych trzech miesiącach tego roku policja odnotowała 9 rannych.

  „Walka z antysemityzmem wymaga konkretnych działań, a nie ciągłego powtarzania pustych frazesów bez żadnych konsekwencji prawnych” – powiedział polityk ds. wewnętrznych de Vries. „Naszym celem jest ponadpartyjny katalog działań wraz z koalicją”. W ubiegłym tygodniu Unia złożyła kilka wniosków, które jej zdaniem pomogłyby w walce z antysemityzmem. Grupa parlamentarna zaproponowała między innymi, aby wszelkie objawy sympatyzowania z organizacjami przestępczymi i terrorystycznymi ponownie były karane.

  Źródło: www.welt.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  4 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  4 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Nareszcie! Chociaż to i tak za mało

  BERLINER

  I BĘDZIE NARASTAĆ – Berlin Neukölln – JEDYNY powód – To jest ich za dużo – Idziesz chodnikiem – Z nad przeciwka idą – To na 100 osób, może 5 – 10 Niemców

  konik

  Z NAPRZECIWKA

  CZARNOWIDZ

  DLACZEGO PRAWO NIE JEST RÓWNE W OBIE STRONY – Większości sami prowokują i wykorzystują to prawo, jak to niby ich się gnębi, poniża – np. Oni pobiją Niemca, to co – Wybryk chuligański, a jak już, to był upośledzony – Ale jak Niemcy ich pobiją, zaczynają się krzyki, rasizm, protesty, dewastowanie itp. i ukaranie z wyrokami

  4
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x