14.08.2020
Strona główna Wiadomości Newsy W Bremie powstanie autostrada dla rowerów!

W Bremie powstanie autostrada dla rowerów!

W Bremie powstanie autostrada dla rowerów!

Senator ds. środowiska i ruchu drogowego, Joachim Lohse (Zieloni), chce zbudować w Bremie „trasę rowerową premium”. Ta miałaby mieć 43 kilometry i prowadzić z Farge, przez centrum miasta, aż do Mahndorf. Oprócz tego trasa miałaby mieć 4 metry szerokości i możliwie mało sygnalizacji świetlnej.

„Wygodnie, bezpiecznie i szybko na rowerze z północy na południe” – taki jest cel inicjatywy. Przyjęty przez mieszkańców miasta w 2014 r. „Plan rozwoju transportu w Bremie 2025” przewiduje sieć kilku „tras premium”, na których rowerzyści będą mogli rozwijać szczególnie wysokie prędkości. Ponadto, Lohse podkreślił kolejny istotny punkt przedsięwzięcia: „należy stworzyć zachętę do pokonywania w przyszłości większych niż obecnie odległości rowerem”.

Rowerzyści są coraz szybsi

Wielu rowerzystów jest dziś szybszych niż kiedyś i to nie tylko ze względu na istnienie rowerów elektrycznych – prędkości 25 km/h nie są już wyjątkiem, mówią eksperci ds. ruchu drogowego. A to wymaga wydajnych i wygodnych tras komunikacyjnych, mówi senator Lohse.

Normy mogą być tworzone w prosty sposób

W środę polityk przedstawił studium wykonalności na ten temat. Dokument dowodzi, że „standardy wymagane do wcielenia w życie projektu, mogą być tworzone również na obszarach miejskich, nawet w centrum miasta, w większości na trasach już dostępnych i przy użyciu prostych środków” –  zapewnia Lohse.

Porównywalne projekty znacznie droższe

„Biorąc pod uwagę koszty poniżej pół miliona euro na kilometr, spodziewane koszty projektu są znacznie niższe, niż w przypadku porównywalnych projektów w Niemczech, z których niektóre są trzykrotnie droższe” – powiedział rzecznik resortu Jens Tittmann. Budowa konwencjonalnych dróg kosztuje średnio pięć milionów euro za kilometr, budowa autostrad dziesięć milionów. „Budowa dróg jest kosztownym przedsięwzięciem” – mówi Tittmann.

Rowerzyści odciążają według senatora Lohse drogi: „Skorzystają na tym również kierowcy samochodów, gdyż na coraz to nowsze i szersze drogi nie ma ani pieniędzy, ani miejsca”.

Wymagane szybkie wdrożenie

Swoje poparcie wyraziło już Federalne Stowarzyszenie Ochrony Środowiska i Przyrody – w połączeniu z żądaniem „szybkiego wdrożenia”. „Szczególnie proste odcinki trasy premium i te, które oferują najwięcej korzyści dla ruchu rowerowego, muszą być teraz budowane szybko” – powiedział przewodniczący, Dieter Mazur.

źródło: noz.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x